Strona głównaRemontStrop monolityczny - grubość, cena, rozpiętość

Strop monolityczny – grubość, cena, rozpiętość

Co to jest strop monolityczny? Konstrukcja, którą coraz częściej wykorzystuje się przy budowie domu jednorodzinnego nazywa się stropem monolitycznym. Dzięki stropowi żelbetonowemu możliwe jest stworzenie poziomej przegrody pomiędzy poziomami budynku. Budowa i rodzaj stropu powinny być uwzględnione w projekcie i nie należy dokonywać żadnych zmian bez wiedzy projektanta. Jest on specjalnie zaprojektowany dla konkretnego budynku i nawet przesunięcie jednej ze ścian bez wcześniejszej konsultacji, może wpłynąć na nośność budynku. Stropy monolityczne wykonuje się od razu na budowie. Można także skorzystać z modeli prefabrykowanych, jednak jego grubość i nośność należy dopasować do założeń projektowych. Oprócz tych parametrów należy także zdecydować, jaki układ zbrojenia zostanie zastosowany. Może to być zbrojenie monolityczne krzyżowe. W projekcie powinien być zawarty sposób oparcia na ścianach. Ponadto, strop monolityczny należy wykonywać na przygotowanym wcześniej deskowaniu. Aby wykonać zbrojenie stropu monolitycznego, wykorzystuje się w tym celu mieszankę z betoniarni, którą następnie wylewa się na uprzednio wykonanym deskowaniu. Taka mieszanka zapewnia nas, że użyto odpowiedniej klasy beton, a także ułatwi to nam pracę na budowie, ponieważ gotową mieszankę wylewa się bezpośrednio na deskowanie. 

Strop żelbetowy monolityczny

Jaka jest możliwa rozpiętość, na której można zastosować strop żelbetowy monolityczny? Jeżeli mamy sprawdzonego projektanta, to dopasuje on odpowiedni strop żelbetowy zgodnie z rozpiętością naszego budynku. Jakie zbrojenie należy wykonać do naszego stropu monolitycznego? Zbrojenie powinno być uwzględnione w projekcie. Zazwyczaj stanowi ono pręty wykonane z konkretnego rodzaju stali. Najlepiej, by strop żelbetowy monolityczny wykonywany był przez fachowego zbrojarza. Grubość stropu żelbetowego monolitycznego jest mniejsza, niż ma to miejsce w przypadku stropów gęstożebrowych, jednak należy ją odpowiednio dobrać, aby spełniała swoją rolę nieśności i dopasowana była pod rodzaj budynku. Przede wszystkim grubość naszego stropu zależy od rodzaju wykonanego zbrojenia. Strop żelbetowy monolityczny o rozpiętości do 3,5 metra wymaga jednokierunkowego zbrojenia górnego. Zwykle jednak stosuje się strop krzyżowo zbrojony, ponieważ ten układ zapewnia nie tylko lepszą sztywność całej konstrukcji, ale także jej nośność. W przypadku zbrojenia krzyżowego, dodatkowe poprzeczne wzmocnienie umożliwia, że rozpiętość stropu wynosić może nawet 5 metrów. Jak zaszalować strop monolityczny? Przy wykonywaniu zbrojenia stropu monolitycznego ważne jest też odpowiednie rozmieszczenie prętów. W tym celu pręty, które zostały wykorzystane do wykonania zbrojenia, powinny być odpowiednio połączone, a także umieszczone w szalunkach. Wpływa to w ogromnym znaczeniu na parametry konstrukcyjne. Szalowanie powinno być wykonane przy użyciu desek. Coraz częściej jednak wykorzystuje się do tego celu płyty szalunkowe. Rodzaj i sposób szalowania zbrojenia zależy od szerokości stropu. Jaka ilość prętów jest potrzebna do wykonania zbrojenia? Ile stali na m2 stropu monolitycznego? Jeżeli zastosujemy pręty wykonane ze stali, których średnica wynosi 12 milimetrów, to potrzebne nam będzie około 30 kilogramów na m2.  

Strop monolityczny – cena

Uwzględniające cenę wykonania stropu monolitycznego należy wziąć pod uwagę cenę betonu za m2, ale także cenę materiałów, które potrzebne nam będą do wykonania zbrojenia. Jeżeli chodzi o ilość stali na m2 potrzebnej do wykonania zbrojenia, to pod uwagę bierze się rozpiętość stropu wyznaczona w projekcie. Dodatkowo, warto zrobić przekrój stropu, aby zobaczyć, jakich warstw składa się strop. Wtedy będziemy wiedzieć, z jakimi kosztami należy się liczyć. Na podstawie przekroju stropu można wyróżnić wieniec zbrojony, zbrojenie, do którego potrzebny nam będzie drut, w zależności od jego rodzaju, na przykład o wymiarach stropu 5 x 5 m potrzebować będziemy około 750 kg drutu grubości 12 mm oraz deski do położenia szalunku. Kolejną warstwą jest warstwa izolacji akustycznej oraz jastrych, a ostatnią warstwę stropu na przekroju stanowi posadzka. Biorąc te rzeczy pod uwagę można szacować, że cena budowy stropu monolitycznego żelbetowego razem z robocizną za 1 m2 wynieść może od 180 do 300 złotych. Wynika z tego, że cena zbrojenia wraz z robocizną to około 4 złote za kilogram, ponadto zaprawa betonowa z betoniarni to koszt około 200-250 złotych za m3, a prace związane z położeniem jej to 70-80 złotych za m2. W zależności od rozpiętości i grubości stropu ceny mogą się znacznie wahać. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze