Strona głównaPoradyCzym i jak uszczelnić okna?

Czym i jak uszczelnić okna?

Nieszczelność okien, nawet plastikowych, doskwiera nam szczególnie w okresie zimowym. To właśnie wtedy najczęściej szukamy szybkiego i sprawdzonego sposobu na to, jak uszczelnić okna plastikowe, aby straty ciepła były znacznie mniejsze. Według statystyk, przez nieszczelne okna jest w stanie uciec nawet 30% ciepła generowanego przez ogrzewanie.

Odpowiednie uszczelnienie okien ma wpływ nie tylko na nasz domowy budżet, chociaż faktycznie to on najmocniej „obrywa”. Uszczelnianie okien będzie mieć wpływ także na komfort domowników. Szczególnie zaś tych, którzy mają łóżka w bezpośrednim sąsiedztwie okien. Być może dzięki temu zapobiegnie się zawianiu czy miejscowym bólom, powodowanym podmuchami zimnego powietrza. A zatem, jak uszczelnić okno?

Jak uszczelniać okna?

Jeśli mamy świadomość nieszczelności okien, za prace w ich uszczelnieniu powinniśmy zabrać się nie zimą, ale najpóźniej jesienią. Temperatury panujące na zewnątrz mają wpływ na właściwości chemiczne niektórych stosowanych środków uszczelniających. Zastosowanie ich w minusowych temperaturach może być po prostu nieefektywne. Czym uszczelnić okna, aby raz na zawsze pozbyć się nieprzyjemnych przeciągów? Są przynajmniej trzy sprawdzone sposoby na to, jak uszczelnić plastikowe okna.

Czym uszczelniać plastikowe okna?

Najbardziej archaicznym sposobem na to, jak uszczelnić okna, jest użycie… uszczelek okiennych. Te powszechnie były stosowane w drewnianych oknach starego typu, z podwójnymi szybami szklanymi. Gumowo-silikonowe lub silikonowe uszczelki montowane są na złączeniu ramy z ościeżnicą. Ważna zasada dotyczy wymiany starych uszczelek na nowe. Aby założyć nowe uszczelnienie okien tego typu, konieczne jest zdemontowanie starych, wypaczonych uszczelek i wyczyszczenie powierzchni oraz jej osuszenie. Dopiero wtedy można zakładać nowe uszczelki. Zatem jak uszczelnić okna plastikowe?

Jak uszczelnić okna za pomocą pianki poliuretanowej?

Kolejnym sposobem, jak uszczelnić okno, jest zastosowanie pianki poliuretanowej. To jedno z nowocześniejszych materiałów, chętnie stosowanych ze względu na jego właściwości i prostotę użycia. Jeśli nie wiemy, czym uszczelnić okna w szparach między ścianą a ościeżnicą okna, pianka nada się do tego celu znakomicie. Pianka nie tylko doskonale i szczelnie wypełnia powstałe ubytki, ale także zapewnia świetną izolację akustyczną, zabezpiecza także przed zimnem. Uniwersalne jest też jej zastosowanie – można nią uszczelniać okna zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Aby móc dłużej cieszyć się właściwościami, jakie daje, konieczne jest jej przykrycie warstwą tynku. Z tego względu pianka poliuretanowa stosowana jest w przeważającej części przypadków w nowym budownictwie. Trzeba jednak pamiętać o stosowaniu jej w temperaturze i warunkach zalecanych przez producenta. 

Uszczelnienie okien silikonem

Zastanawiasz się czym uszczelnić okna i jak uszczelnić plastikowe okna? Najczęściej stosowanym sposobem na uszczelnianie okien jest doskonale wszystkim znany silikon.  Jego główne zastosowanie tyczy się wypełnienia szczelin między szybą a ramą okienną. Wielu amatorów domowego majsterkowania oraz samych fachowców stosuje silikon również do uszczelniania przerw między ościeżnicą a ścianą czy między parapetami i ścianą. Jak uszczelnić plastikowe okna silikonem? Do tego celu używa się specjalnego pistoletu, który można kupić w zestawie z puszką silikonu. Silikon stosowany jest tak chętnie również z innego powodu. W sklepach znajdziemy wersje przeźroczyste, idealnie nadające się do stosowania w newralgicznych miejscach, jak złączenia z szybą. Dzięki temu nasze prace przy uszczelnianiu okien pozostają niewidoczne i estetyczne.

Częste błędy przy uszczelnianiu okien

Chociaż uszczelnianie okien wydaje się być dość prostą czynnością, tutaj również zdarzają się błędy. Niewiele osób wie jak uszczelnić okna plastikowe. Najczęstsze dotyczą źle dobranego uszczelniacza do okien lub jego ilości zastosowanej do izolowania szczelin. Trzeba pamiętać, że nie tylko silikon, ale też pianka poliuretanowa zwiększa swoją objętość nawet dwukrotnie, ponieważ ulega rozprężeniu. W chwili zastosowania nie powinna więc wypełniać całej szczeliny.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze