Strona głównaPoradyPiec elektrodowy czy pompa ciepła?

Piec elektrodowy czy pompa ciepła?

Pompy ciepła nikomu nie trzeba w dzisiejszych czasach przedstawiać – to jedno z najczęściej i obecnie najchętniej wybieranych rozwiązań do domów pasywnych i energooszczędnych. Jednak czym jest piec elektrodowy i jak się sprawdza w nowoczesnym budownictwie? Porównując piec elektrodowy czy pompa ciepła, co wypada korzystniej? Jakie są kwoty jednej i drugiej inwestycji w dłuższej perspektywie czasu?

Dzisiejsze trudne czasy wymagają poszukiwania rozwiązań optymalnych, szczególnie zaś właśnie w zakresie ogrzewania sporych powierzchni nieruchomości. Jak wypadają w zestawieniu te dwa nowatorskie rozwiązania i komu będą odpowiadać najbardziej?

Porównujemy: piec elektrodowy czy pompa ciepła?

Odpowiedzi na pytanie, co wybrać do domu jednorodzinnego, piec elektrodowy czy pompę ciepła, można udzielić dopiero po dokładnym sprawdzeniu jednej i drugiej opcji.

Piece elektrodowe wykorzystują w roli zasilania energię elektryczną, jednak są bardzo oszczędne. Z punktu widzenia inwestora są również wygodne, jeśli chodzi o kwestie organizacyjne – nie wymagają wykonywania dodatkowych projektów, zezwoleń, nie trzeba również budować dodatkowych kanałów wentylacyjnych, a sam piec nie musi znajdować się w osobnym pomieszczeniu. Te nowoczesne piece są też zeroemisyjne, a więc ekologiczne, bezpieczne i praktycznie bezobsługowe, co czyni z nich naprawdę przyjemny element domowej infrastruktury.

W przypadku pomp ciepła kwestia jest bardziej złożona i nieco uzależniona od wybranego rodzaju urządzenia grzewczego. Niezależnie jednak od tych kwestii, wszystkie pompy ciepła są rozwiązaniami bardzo ekologicznymi, popieranymi przez rządowe organizacje. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie na ich instalację dofinansowania. Pompy ciepła, poza oczywistymi oszczędnościami, jakie dają, tworzą zgrany, nowoczesny system w połączeniu z fotowoltaiką czy rekuperatorami czy wentylacją mechaniczną. Do zalet należy możliwość prostego sterowania temperaturą i wprowadzania zmian dowolnie w ciągu dnia. To sprawia, że komfort ich użytkowania jest nieporównywalny z żadnym inny systemem. Ponadto to naprawdę niezawodne, solidne i trwałe urządzenia, którym można zaufać.

Patrząc na to zestawienie dość trudno jednoznacznie powiedzieć, co jest lepsze: piec elektrodowy czy pompa ciepła.  Zagadnienie to trzeba rozszerzyć o jeszcze jedną kwestię, a mianowicie o koszt zakupu i następnie koszt eksploatacji.

Co dla kogo – piec elektrodowy czy pompa ciepła?

Biorąc pod uwagę najczęściej dzisiaj podejmowane inwestycje budowlane – domki jednorodzinne – koszt zakupu i instalacji najpopularniejszych modeli pomp ciepła to około 25 000 do 45 000 złotych brutto. Rozbieżność wynika z wielu dostępnych po drodze opcji, jak ilość funkcji, marka czy moc urządzenia. Koszt zakupu dobrego pieca elektrodowego wraz z instalacją to zwykle około kilku tysięcy złotych. Niemniej, jednak jeśli porównać koszty użytkowania jednego i drugiego rozwiązania w dłuższej perspektywie, droższa w zakupie pompa ciepła ostatecznie i tak będzie generować mniejsze rachunki za energię elektryczną. Oczywiście to nowoczesne urządzenie będzie wymagało założenia już na wstępie większego budżetu na ogrzewanie. Inwestycja ta jednak dość szybko się zwróci.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze