Strona głównaPoradyJaki wilgotnościomierz do zboża?

Jaki wilgotnościomierz do zboża?

Wilgotnościomierz, to urządzenie do pomiaru wilgotności zboża, które powinien posiadać każdy rolnik. Pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności nasion. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza podczas żniw, późniejszego ich przechowywania oraz suszenia. Jest to przyrząd, który daje możliwość pomiaru wilgotności wielu rodzajów zbóż i ziaren. Wilgotnościomierz posiada zazwyczaj duży wyświetlacz, który daje możliwość przejrzystych i czytelnych pomiarów. Stojąc przed wyborem wilgotnościomierza, jaki wybrać, pomóc nam mogą opinie innych ich użytkowników.

Urządzenia do pomiaru wilgotności zboża na żniwa

To jeden z ważniejszych wydarzeń w życiu każdego rolnika. Odbywają się one zazwyczaj u schyłku lata. Polegają na zbieraniu roślin, a zwłaszcza zbóż. Po ich zakończeniu istnieje wiele obyczajów związanych ze żniwami. Należą do nich między innymi: Zażynki i Dożynki. Aby móc się nimi cieszyć ważne jest, aby każdy rolnik posiadał w swoim gospodarstwie chociaż jedno urządzenie do pomiaru wilgotności zboża, jakim jest wilgotnościomierz. Posiadanie go pozwoli na zapobiegnięcie potencjalnych strat w zbiorach, spowodowanych dostaniem się do nich wilgoci lub wody. 

Inwestycja w wilgotnościomierz – czy warto?

Coraz większa ilość rolników decyduje się na samodzielne magazynowanie zebranych przez siebie plonów. Jest to spowodowane zmiennością cen zbóż w skupach. Bardzo często decydując się na taki krok, chcą po prostu poczekać na ich wzrost wartości. Jeśli zdecydują się więc na zakup wilgotnościomierza, pozwoli im to na utrzymanie ziaren na odpowiednim poziomie wilgotności. Przyczynia się to również do ich późniejszej wartości. Wilgotnościomierz i regularne pomiary, pozwalają również na kontrolę potencjalnego przegrzania ziaren oraz ryzyka występowania grzybów. Mogą stanowić one zagrożenie dla zdrowia człowieka. Warto również pamiętać, że zbyt niska wilgotność ma również wpływ na trudność koszenia upraw zaś wysoka wilgotność, przyczynia się do licznie występujących procesów mikrobiologicznych mających wpływ na długość czasu przechowywania materiału.

Jaki wilgotnościomierz do zboża?

To pytanie, przed którego wyborem stoi wiele osób i firm zajmujących się na co dzień uprawą zbóż i roślin. Jaki wilgotnościomierz do zboża będzie najlepszy? Przy wyborze wilgotnościomierz do zboża opinie, które istnieją na rynku, będą bardzo przydatne. Stojąc przed kwestią, jaki wilgotnościomierz do zboża powinniśmy zakupić, warto również ustalić budżet, który chcemy przeznaczyć na jego zakup. 

Wilgotnościomierze – urządzenia do pomiaru wilgotności zboża

Wiele osób stojąc przed wyborem wilgotnościomierza do zboża nie wie, jaki model wybrać. Warto sprawdzić, ofertę dostępną na rynku. Poniżej kilka przykładów:

  • Model Super CHTM2 serii 15 K firmy Asonik. Pomiary wilgotności odbywają się przy pomocy pola elektromagnetycznego. Oznacza to, że ziarno jest prześwietlane, bez konieczności miażdżenia go, dodatkowo, wilgotnościomierz wyposażony jest w Bluetooth.
  • TwistGrain pro to jeden z głównych produktów firmy Dramiński. Daje możliwość pomiaru ponad 90 procent różnych surowców. Ma również możliwość dopisania innych, jeśli zachodzi taka potrzeba.
  • GMM Mini to kolejny model z fabryki Dramińskiego, daje możliwość pomiaru ponad 30 gatunków zbóż.
  • Model C-Pro oferowany przez firmę Serafin, który, aby dokonać pomiaru, mieli ziarna. Obsługa jest prosta a odczyty czytelne
  • Serafin Superpoint to drugi najpopularniejszy model proponowany przez fabrykę Serafin. Charakteryzuje się wysoką dokładnością dokonywanych pomiarów.

To tylko kilka z modeli dostępnych na rynku, których krótki opis może pomóc przy poszukiwaniach wilgotnościomierza do zboża w kwestii, jaki wybrać. Ich ceny wahają się między 1500 zł a 2000 zł.

Wilgotnościomierz do zboża – opinie

Każdy z dostępnych na rynku wilgotnościomierzy do zboża opiniowany jest inaczej. Jednak stojąc przed wyborem wilgotnościomierza do zboża, opinie na rynku to istotna kwestia, o której nie powinniśmy zapominać. Osoby zajmujące się zawodowo uprawą zbóż, chętnie dzielą się swoimi przemyśleniami na temat tego, jakie urządzenie do pomiaru wilgotności zboża powinniśmy wybrać.

Rozważając zakup wilgotnościomierza, warto pamiętać, że jest to inwestycja na lata. Poszukując wilgotnościomierza do zboża i jaki wybrać  powinniśmy odwiedzić fora internetowe, gdzie znaleźć można wiele przydatnych na ich temat informacji. Rynek producentów i modeli stale się powiększa. Przyczynia się to również do stale lepszej ich oferty. Wilgotnościomierze charakteryzują się łatwą obsługą oraz czytelnością. Są to urządzenia, które powinny znajdować się w każdym gospodarstwie rolnym.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze