Strona głównaPoradyPiec indukcyjny czy pompa ciepła?

Piec indukcyjny czy pompa ciepła?

Szukanie sposobu na jak najtańsze ogrzanie nowo wybudowanej inwestycji w postaci domku jednorodzinnego to nie lada wyzwanie. Na pierwszy plan wybija się dzisiaj pompa ciepła w trzech różnych odsłonach. Jednak rynek pełen jest rozwiązań alternatywnych, i tylko mało rozsądny człowiek nie sprawdzi wszystkich najciekawszych propozycji przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jeśli chodzi o ciekawsze zestawienia, dość często pojawia się pytanie o: piec indukcyjny czy pompę ciepła, co jest lepsze i tańsze w zakupie oraz eksploatacji.

Niektóre nowoczesne rozwiązania jedynie pozornie są tańsze i generują mniejsze rachunki za ogrzewanie. Z tego względu trzeba dokładnie przyglądać się wszystkim możliwym aspektom i mimo swoich własnych preferencji na zimno ocenić wszystkie „za” i „przeciw”.W takim razie, zupełnie obiektywnie, która z tych dwóch opcji jest lepsza?

Tańsza inwestycja: piec indukcyjny czy pompa ciepła?

O pompach ciepła wiemy dzisiaj już całkiem sporo, a to ze względu na ich ogromną popularność i częste zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Wiemy, że są energooszczędne, bardzo wydajne, bezpieczne w użytkowaniu i niezwykle wygodne dla posiadaczy. Nie wymagają organizowania dodatkowego pomieszczenia gospodarczego ani kotłowni, za to rewelacyjnie sprawdzają się w tworzeniu z nich większych systemów z innymi nowoczesnymi urządzeniami, jak centrale wentylacyjne czy rekuperatory lub ogrzewanie podłogowe. W połączeniu z własnym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej to praktycznie perpetuum mobile. Korzystanie z pomp ciepła jest też optymalne pod względem warunków, jakie zapewnia w domu – obsługa jest intuicyjna, a temperaturę można w każdej chwili dopasować do własnych potrzeb. W takim razie jak to urządzenie wypada na tle drugiej opcji, czyli pieca indukcyjnego?

Piece indukcyjne również wymagają zasilania prądem elektrycznym. W tym wypadku jednak, chcąc ogrzać dom o powierzchni 150 m2 lub większego – na przykład 200 m2, trzeba liczyć się z naprawdę wysokimi rachunkami za energię. Mają też jednak zalety – są wydajne i niewielkie, przez co można umieścić je nawet w mniejszych lokalach. Świetnie sprawdzają się w połączeniu z centralnym ogrzewaniem nieruchomości. Są zeroemisyjne, a więc ekologiczne. Są proste w obsłudze, niezawodne i zdecydowanie tańsze w zakupie, niż pompy ciepła.

Czy to jednak wystarczy, aby spór: piec indukcyjny czy pompa ciepła zakończyć z ostatnim słowem należącym do pieca indukcyjnego? Niekoniecznie. Trzeba wziąć pod uwagę znacznie szerszą perspektywę.

Co jest lepsze na przyszłość: piec indukcyjny czy pompa ciepła?

Ostatecznie, aby odpowiedzieć, piec indukcyjny czy pompa ciepła – co jest lepsze dla jednorodzinnych domków o średniej powierzchni ok. 150 m2, trzeba przyjrzeć się kosztom, jakie użytkownicy ponoszą po zainstalowaniu. Oczywiście jako inwestycja pompa ciepła będzie droższa, piec – znacznie tańszy i przez to atrakcyjniejszy. Jednak koszty miesięcznej i rocznej eksploatacji, zwłaszcza przy ostrych zimach, zdecydowanie przemawiają na korzyść nie pieca indukcyjnego, ale właśnie pompy ciepła. Nawet nie uwzględniając własnych paneli słonecznych, korzystanie z nich jest ostatecznie znacznie tańsze, niż jakiekolwiek inne rozwiązanie.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze