HomePoradyObróka komina

Obróka komina

Oprócz pokrycia dachu za pomocą blachy, blachodachówki czy innego rodzaju pokrycia, należy pamiętać również o odpowiedniej obróbce komina, która zapewni dodatkową szczelność całej połaci. Przez szczeliny pomiędzy kominem a pokryciem dachu może przedostawać się wilgoć, a także obniżona będzie termoizolacja. Poprawnie wykonana obróbka komina spełnia też walory estetyczne, nadając całej konstrukcji jednolitość. Czego użyć do obróbki komina? W zależności od tego, jakim materiałem pokrywamy dach, zaleca się wykonanie z tego samego materiału opierzenia komina. Poniżej przedstawione zostaną różne metody na zrobienie obróbki komina.

Obróbka komina z blachy 

Wykonanie obróbki komina z blachy jest najbardziej popularnym rozwiązaniem na połączenie komina z pokryciem dachowym. Stosuje się do tego blachę płaską. W tym celu należy przygotować pasy wykonane z blachy. Najlepiej, aby była ona pokryta dodatkową warstwą, na przykład miedzianą lub cynkową, ponieważ wzmocni to właściwości blachy. Oprócz tego, kolor blachy do obróbki komina powinien być odpowiednio dobrany do koloru całego pokrycia. Z przygotowanych kawałków blachy wykonuje się cztery elementy, które okalać będą nasz komin. Dwa pasy powinny znajdować się po bokach komina i po jednym z przodu i z tyłu. Wielkość pasa blachy zależy od wielkości naszego komina. Z reguły wystarczy po jednej sztuce na każdą ze stron. Aby opierzenie komina było szczelne, zaleca się pozostawienie papy lub membrany w nadmiarze i przytwierdzenie do komina. Następnie, wycięte kawałki montuje się do komina za pomocą nitów, a dolną część chowa się pod pokrycie dachowe. 

Obróbka komina blachodachówką

Opierzenie komina blachodachówką polega na montażu najpierw blachodachówki na całej powierzchni dachu, a następnie przygotowanie arkuszy i wyłożeniem ich obok komina. Tak jak w przypadku blachy, w tym też należy odpowiednio przygotować kawałki blachodachówki i poddać je obróbką. Takie opierzenie komina blachodachówką składa się z czterech kawałków blachodachówki na każdą ze stron komina. Istotne przy wykonywaniu obróbki komina za pomocą blachodachówki robienie jak najmniejszej liczby łączeń. Najpierw przytwierdza się przedni i tylni pas blachodachówki, a następnie mocuje się tak zwane bokówki, czyli boczne pasy. To są elementy, które wystają ponad pokrycie. 

Obróbka komina taśmą ołowianą

Taśma ołowiana to gotowy materiał do wykonywania opierzenia komina. Jak zrobić opierzenie komina przy użyciu taśmy ołowianej? W tym celu stosuje się taśmy aluminiowe lub ołowiane. Jest to o tyle łatwy materiał do wyginania, ponieważ został wytworzony z elastycznego materiału. Znalazła ona zastosowanie jako obróbka komina taśmą ołowianą przy dachach, które wyłożone są dachówkami ceramicznymi lub dachówkami cementowymi. Łatwość montażu taśma ołowiana do obróbki komina zawdzięcza również dzięki pokryciu jej klejem, dlatego też taśmy te są samoprzylepne. Oprócz tego są miękkie i możliwe jest docinanie ich pod odpowiednio wymaganą długość. Kolejną cechą charakterystyczną taśmy ołowianej do obróbki komina jest też jej szeroka gama kolorystyczna, którą można dobrać pod kolor naszego pokrycia. Na Zamontowaną taśmę nakłada się profile metalowe, które następnie mocuje się do ścian komina. Na rynku, oprócz ołowianych taśm do opierzenia komina, dostępne są także wykonane z miękkiej blachy cynkowo – tytanowej, jednak w odróżnieniu do tej ołowianej, nie są samoprzylepne.

Obróbka komina – dachówka 

W przypadku pokrycia, jakim jest dachówka, do obróbki komina wykorzystuje się stalowe profile. Profile te posiadają element, dzięki któremu możliwe jest przymocowanie ich do pokrycia, a dodatkowo są samoprzylepne, co nie wymaga użycia innych materiałów. Stalowe profile do obróbki komina przy dachówce posiadają powierzchnię, która pozwala na dopasowanie się jej do fałdu i profilu dachówki. Montaż profili przebiega poprzez mocowanie blaszanych elementów profili. Pierwszym elementem, który zostaje przymocowany jako jeden z elementów opierzenia, to ten łączący komin z pokryciem dachu. Następnie, wokół komina, nakłada się wcześniej przygotowaną opaskę. Część górną opaski należy trwale połączyć z kominem przy użyciu wkrętów, część dolna powinna pozostać luźno połączona. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze