Strona głównaOZEPompa ciepła czy folie grzewcze - co się bardziej opłaca?

Pompa ciepła czy folie grzewcze – co się bardziej opłaca?

Dzisiejsze trudne czasy wymuszają na nas poszukiwania alternatywnych sposobów na ogrzanie domu. Coraz więcej różnorodnych możliwości dostępnych na rynku sprawia, że również inwestorzy w nowych budynkach chętniej sięgają po rozwiązania hybrydowe. Pompy ciepła czy folie grzewcze to zdecydowanie temat numer jeden, jeśli chodzi o najgorętsze w ostatnich czasach dyskusje na forach budowlanych.

Każda z tych dwóch opcji posiada niezaprzeczalne wady i zalety. Którą jednak warto wybrać w przypadku domu jednorodzinnego? Która opcja jest tańsza w zakupie, a która kosztuje mniej w kwestii eksploatacji? Czas się o tym przekonać.

Co jest lepsze: pompa ciepła czy folie grzewcze?

Aby rzetelnie odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze: pompa ciepła czy folie grzewcze, trzeba z bliska przyjrzeć się jednemu i drugiemu rozwiązaniu.

Jeśli chodzi o pompy ciepła, to zdecydowanie jedno z najpopularniejszych dzisiaj rozwiązań, stosowanych głównie w nieruchomościach o metrażu od 150 do 200 m2. Jeśli porównać ją do folii, wypada znacznie lepiej pod kątem eksploatacji  – jest po prostu oszczędniejsza i zużywa znacznie mniej prądu elektrycznego. To cenna cecha, zwłaszcza przy dzisiejszych cenach prądu. Pompy ciepła są też wygodne w użytkowaniu – te najczęściej wybierane nie wymuszają budowania dodatkowego pomieszczenia gospodarczego do ich przechowywania; komfort ich użytkowania polega również na możliwości dowolnego zaprogramowania urządzenia pod kątem temperatury. Zadaną temperaturę można zmieniać dowolnie w ciągu dnia. Świetnie sprawdzają się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym i są zupełnie bezpieczne, jeśli chodzi o ich użytkowanie.

Nieco inaczej wygląda ta kwestia w przypadku folii grzewczej. Materiał ten będzie znacznie tańszy w zakupie i instalacji, niż pompa. Folia grzewcza jest też zupełnie samowystarczalna i nie wymaga montowania dodatkowych źródeł ciepła, jak grzejniki, kocioł grzewczy czy jakiekolwiek dodatkowe instalacje, co znacząco obniża koszty inwestycji. Materiał ten świetnie wypada również w testach wytrzymałościowych, co więcej, jest również bardzo estetyczny, ba, wręcz niewidoczny. Tutaj również możliwe jest dowolne sterowanie wysokością temperatury panującej w pomieszczeniu, a straty ciepła określane są w jego przypadku jako minimalne.

Jeśli jedna i druga opcja jest tak korzystna pod względem kosztów, eksploatacji i estetyki, na co się zdecydować? Pompa ciepła czy folie grzewcze?

Ostatecznie: pompa ciepła czy folie grzewcze?

Jeśli by jeszcze porównać koszty samej inwestycji, może się wydawać, że to folie grzewcze będą odpowiedniejsze do energooszczędnych, nowoczesnych domów jednorodzinnych. Finalnie inwestycja w folię może wynieść od 12 000 do 18 000, dla porównania koszt inwestycji w pompę ciepła mieści się w zakresie od 25 000 do 45 000 złotych. Przyglądając się dokładniej zestawieniom kosztów eksploatacji w obu przypadkach okazuje się, że w dłuższej perspektywie to pompa ciepła opłaca się bardziej, a koszty użytkowania, jakie generuje, są znacznie niższe, niż koszty korzystania z folii grzewczej. Z tego powodu to właśnie pompy ciepła wybierane są przez inwestorów najczęściej – mimo konieczności ponoszenia na początku większych wydatków.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze