Strona głównaPoradySpieki w piecu na ekogroszek - jak zlikwidować, dlaczego powstają?

Spieki w piecu na ekogroszek – jak zlikwidować, dlaczego powstają?

Każdy, kto ma dom typu jednorodzinnego, bliźniaka czy szeregowca, samodzielnie wybiera sposób, w jaki będzie ogrzewał swoje mieszkanie. W tego typu miejscach za ciepło bardzo często odpowiada piec bądź kocioł, które są przystosowane pod dany rodzaj opału. Jednym z najpopularniejszych z nich jest ekogroszek. Jest to stosunkowo niedroga pochodna węgla kamiennego lub brunatnego, która cechuje się niewielkim rozmiarem i dużą kalorycznością. Nie jest to jednak opał pozbawiony wad, a największą z nich jest podatność do tworzenia się tzw. spieków, które potrafią negatywnie wpływać na komfort użytkowania pieca bądź kotła. Spieki w piecu na ekogroszek to temat przewodni niniejszego artykułu.

W tekście przyjrzymy się, dlaczego spieki robią się w piecu na ekogroszek, sprawdzimy, czy w piecach Defro na ekogroszek spieki także powstają oraz czy zastosowanie pieca z podajnikiem ślimakowym zmniejsza spieki w nim powstałe. Podpowiemy też, jak zlikwidować spieki w piecu na ekogroszek.

Zobacz: Jak zrobić piec rakietowy? Wymiary, schemat, krok po kroku

Spieki w piecu na ekogroszek – dlaczego się robią? 

Dlaczego robią się spieki w piecu na ekogroszek? Wynika to rzecz jasna z praw fizyki. Palenie się tego typu opału powoduje transformację węgla z postaci stałej do postaci bardziej plastycznej, w wyniku czego tworzą się bryły nazywane spiekami. Spieki to po prostu niedopalone kawałki danego opału, które powstają się w wyniku odgazowania węgla, które dzieje się za sprawą wysokiej temperatury. Wyróżniamy spieki kokosowe, które tworzą się najczęściej z węgla o dużym parametrze spiekalności RI, a także spieki żuzlowe, powstające w strefie żaru popiołu. Tego typu spieki mogą być zarówno bardzo duże, co może powodować blokadę palnika, jak i naprawdę małe, co rzutuje na mus częstego czyszczenia pieca.

Jak zlikwidować spieki w piecu na ekogroszek? 

Jak zlikwidować spieki w piecu na ekogroszek? Odpowiemy na to pytanie w tym akapicie. Aby usunąć spieki w piecu na ekogroszek dobrze jest zwracać uwagę na właściwości, jakie ma dany rodzaj ekogroszku. W chwili zakupu spoglądajmy na na wskaźnik RI dostępny na opakowaniu. Im jego wartość jest wyższa, tym grubsze spieki będą się tworzyć podczas procesu spalania. Najbardziej wskazane będzie taki opał, którego parametry znajdą się w zakresie 0-10 RI. 

Źródło: slaskiekogroszek.pl

Dla pewności warto też przyglądać się ogólnej jakości kupowanego towaru. Ekogroszek powinien odznaczać się odpowiednią wilgotnością, właściwą grubością ziarna, natężeniem siarki oraz kalorycznością.

Ostatnim elementem, który wpływa na jak najlepsze zlikwidowanie spieków w piecu na ekogroszek, są należyte ustawienia pieca. Pamiętajmy, że większa siła nadmuchu połączona z deflektorem ustawionym bezpośrednio nad paleniskiem, spowoduje większą temperaturę, która przełoży się z kolei na szybsze spalanie i generowanie dużej ilości popiołu.

Spieki w piecu z podajnikiem ślimakowym 

W piecach Defro na ekogroszek spieki także będą występowały. W internecie można odnaleźć forum, a w nim wypowiedzi posiadaczy tego typu urządzeń, którzy dzielą się swoimi uwagami odnośnie do spieków w piecu z podajnikiem ślimakowym oferowanym przez tę firmę. Pisali oni, że kontaktowali się w tej sprawie z przedstawicielami Defro, którzy zalecali, aby ustawić piec na 80 procent mocy i tzw. korektę na minus 5 procent. Głównym powodem tworzenia się spieków w produktach Defro ma być według przedstawicieli firmy zbyt duży nadmuch powietrza, który, umiejętnie niwelowany, wpłynie na zmniejszenie liczby spieków. 

Przedmiotem tekstu było powstawanie spieków w piecu na ekogroszek. W tekście opisaliśmy dlaczego spieki robią się w piecu na ekogroszek, zweryfikowaliśmy, czy w piecach Defro na ekogroszek spieki także powstają oraz czy zastosowanie pieca z podajnikiem ślimakowym zmniejsza spieki w nim powstałe. Podpowiedzieliśmy również, jak zlikwidować spieki w piecu na ekogroszek.

Zobacz: Piec na pellet Stalmark – opinie, co piszą na forum, serwis

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze