Przed wyjściem na wielką imprezę, rano przy goleniu, na zakupach w przymierzalni albo poprawiając makijaż tuż przed randką. Lustro zdecydowanie jest jednym z tych przedmiotów, które uważamy za oczywisty element naszego wnętrza. Jednak o ile poświęcamy naszą uwagę temu, co widzimy w lustrze, tak samemu lustru już niekoniecznie. Jakiego koloru jest lustro? Co wpływa na to, jaki kolor ma lustro?
Zobacz: Jak umyć lustro bez smug? Czym najlepiej umyć lustro?
Czym jest kolor?
Wszystko, co nas otacza ma jakąś barwę. W każdym razie tak sądzimy. Jednak z naukowego punktu widzenia wcale nie musi to być tak oczywiste. Zagadnienie koloru przez lata fascynowało wielu badaczy. Jednym z pierwszych naukowców, którzy podejrzewali, że to, jak widzimy barwy, może mieć związek z naszym mózgiem i światłem był Isaac Newton. Ten chcąc zbadać swoją tezę, wziął grubą igłę i wsadził ją sobie między oko a kość tak głęboko, jak tylko mógł. Naciskał na oko w taki sposób, by powstało zniekształcenie, po czym obserwował, co się wydarzy. W swoim dzienniku odnotował, że podczas tego eksperymentu pojawiły się jasne i ciemne kręgi, które znikały, jak tylko mniej naciskał gałkę oczną. Naukowiec wyszedł z tego cało, choć samo badanie z pewnością nie należało do przyjemnych.
Dziś na szczęście już nie musimy niczego wkładać sobie do oczodołu, by badać naturę światła i barw. Wiemy już, że nasze postrzeganie koloru to wynik odbioru promieniowania elektromagnetycznego z zakresu światła widzialnego przez oko, a później zinterpretowane przez mózg. Dodatkowo na nasze widzenie barw wpływa osobnicza wrażliwość na dane kolory, sąsiadownictwo innych barw, a nawet nasze samopoczucie. W wąskim rozumieniu można definicję koloru sprowadzić do zdolności przypisania odbieranego światła do najbliższej wrażeniowo barwy prostej, a w szerszym jest to całościowy odbiór danego zjawiska. Nauka zajmująca się takim szerokim ujęciem barwy to teoria koloru, która jest połączeniem fizyki, biologii i psychologii.
Barwę można scharakteryzować czterema parametrami: odcień, natężenie, nasycenie i czystość. Pierwszy z nich jest definiowany przez długość fali elektromagnetycznej w zakresie światła widzialnego, który wynosi 380-780 nm. I tak na przykład czerwony to zakres 653-770 nm, 565-590 nm to żółty, a niebieski to 450-500 nm. Natężenie to stosunek ilość światła danego koloru do oświetlenia panującego w danym miejscu. Z kolei nasycenie to ilość barwy białej w danym kolorze. Im jest więcej bieli, tym natężenie maleje. Czystość barwy jest określana tak samo, jak nasycenie, ale tym razem chodzi o ilość koloru czarnego.

Zobacz: Gdzie wyrzucić lustro? Jaki pojemnik wybrać?
Jakiego koloru jest lustro?
Wiemy już, że kolory, jakie widzimy to efekt odbicia światła od przedmiotów oraz to, jak je interpretuje nasz mózg poprzez wzrok. Dla przykładu pomarańcza pochłania wszystkie długości fali światła widzialnego poza tą, która odpowiada za kolor pomarańczowy. Co się stanie, jeżeli przedmiot, którego kolor nas interesuje cechuje się tym, że odbija wszystko? Jakiego koloru jest lustro?
Lustro z definicji jest gładką powierzchnią odbijającą światło. Jednak to, co różni lustro od zwykłych przedmiotów jest jego powierzchnia. Zwykłe przedmioty mają nieregularną strukturę, co sprawia, że światło odbija się od nich w sposób nieregularny. Gładka i wypolerowana tafla lustra sprawia, że promienie odbijają się pod tym samym kątem, pod jakim padły. Dzięki temu widzimy rzeczywiste odbicie przedmiotów.
Skoro w lustrze widzimy to, co się w nim odbija, to na pytanie, jakiego koloru jest lustro, można by odpowiedzieć, że ma kolor tego, co się w nim odbija. W bardzo podobny sposób zachowują się białe przedmioty. Tak samo, jak lustro, odbijają wszystkie długości światła widzialnego z tą różnicą, że w sposób nieuporządkowany. Phil Plait, amerykański astronom i bloger popularyzujący naukę, że lustro to swego rodzaju inteligentna biel. Z kolei gdyby wskazać pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi nam do głowy, na pytanie, jakiego koloru jest lustro, to najpewniej powiemy, że srebrzystego.
Faktem jednak jest, że lustra doskonałe, czyli takie, które w pełni odbijały światła nie istnieją. Zawsze się znajdzie jakaś część spektrum, która zostanie pochłonięta. Uczeni postanowili zbadać elektromagnetyczne widmo odbijane przez lustro. Okazało się, że długość odbitej fali wyniosła 510 nm, czyli długość odpowiadającą kolorowi zielonemu. Czy można samemu sprawdzić, jaki kolor ma lustro? Wystarczy przed lustrem postawić drugie lustro. W tunelu odbić ciągnących się w głąb zauważysz, że w miarę jego oddalania, staje się on lekko zielony.
Czy lustro może mieć różne kolory?
Obecnie lustra robi się z przezroczystej tafli szkła, na którą nakłada się cienką warstwę srebra lub aluminium. Jednak wchodząc do sklepu, widzimy, że poza “srebrzystymi” lustrami są dostępne inne modele, których zwierciadło różni się kolorem. Lustra tego typu są zrobione ze szkła barwionego. Możemy w ten sposób otrzymać zwierciadło złote, niebieskie, brązowe, zielone czy grafitowe. Mimo dostępnej różnorodności i tak największą popularnością cieszy się klasyczne, “srebrne” lustro, który,spośród wymienionych, ma najwyższy współczynnik odbicia. Niemniej kolor tafli nie ma wpływu na użyteczność lustra, stąd wybór koloru zwierciadła, to tak naprawdę kwestia własnych preferencji estetycznych.
Oko ludzkie nie jest w stanie wyłapać wszystkich niuansów otaczającego nas świata. Pomyślałbyś sam, że odpowiedź na pytanie, jaki kolor ma lustro, to zielony?