Produkcja pelletu w dzisiejszych czasach to ważna część gospodarki, która zajmuje się utylizacją odpadów drzewnych. W Polsce proces ten staje się coraz bardziej popularny ze względu na cenę oraz przede wszystkim na właściwości jakie posiada pallet.
Pallet dzięki dobrej kaloryczności i minimalnej ilości popiołu jaki pozostaje po jego spaleniu to świetne rozwiązanie dla osób posiadających kominki, kotły czy piecyki. Dodatkowo warto zaznaczyć, że produkt ten to również odnawialne źródło energii co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne.
Pellet to wynik obróbki odpadów drzewnych o grubości ok 1mm i długości do 4 mm, jest to mieszanka różnych rodzai drewna.
Rodzaj surowca jaki zostanie wykorzystany przy produkcji pelletu będzie miał realny wpływ na to jaki kolor uzyskamy w procesie. Chcąc uzyskać pallet w kolorze czarnym, do produkcji wykorzystuje się między innymi drewno z korą, z kolei przy użyciu drewna bez kory otrzymamy produkty finalny w kolorze szarnym. Jasne pallety uzyskiwane z wysokiej jakości okorowane drewna cieszą się największą popularnością, zawdzięczają ją swoim właściwościom takim jak lepsze oddawanie ciepła czy większa odporność na kruszenie.
Produkcja pelletu – jak to wygląda?
Dla wielu osób produkcja pelletu to nieznany proces, który wydaje się na pozór bardzo prosty, jednak nic bardziej mylnego, proces ten jest bardzo złożony i ciekawy, który w łatwy sposób można podzielić na konkretne kroki. Na początku produkcji przygotowana mieszankę odpadów drzewnych wysypuje się na matrycę prasy, a następnie rozpoczyna pracę maszyny.
Sposób podawania pierwszej partii wiór do maszyny jest tutaj kluczowy, nie wolno bowiem pozwolić na to, aby do prasy trafiła czysta mieszanka odpadów, konieczne tutaj jest dodanie do mieszanki oleju, który sprawa, że sama maszyna działa lepiej i wydajniej.
W przypadku kiedy do prasy trafia sucha mieszanka, może się ona przykleić do ścianek matrycy, i konieczne będzie użycie znacznie większej mocy maszyny, tak aby uniknąć zapchania się prasy i obciążenia silnika.
Kolejnym krokiem jest oczekiwanie na pojawienie się przetłoczonego pelletu z olejem, jednak nie jest to nasz pożądany ostateczny produkt. najczęściej tą mieszankę z olejem się używa ponownie przy produkcji. Po pierwszym przetłoczeniu, podaje się już czystą mieszankę wiórów, tak aby ostatecznie uzyskać czysty pallet bez dodatku oleju, a praca maszyny zostaje ustawiona na optymalną wydajność.
Produkcja pelletu – opłacalność biznesu
Tak w kilku krokach możemy opisać to jak wygląda produkcja palettu. Opłacalność produkcji tego granulatu zależy w dużej mierze od dostępności do surowca, którą posiadamy. Znając możwliośco pozysku odpadów drzewnych jestesmy w stanie wybrać maszynę, która będzie odpowiednia dla naszych potrzeb przy produkcji. Częstym rozwiązaniem jest również zakup linii produkcyjnej z rynku wtórnego, co znacznie zmniejsza koszta już na samym początku produkcji pelletu. Opłacalność zależy również od tego, czy jestesmy w stanie pozyskać stalych odbiorców naszego produktu, wtedy jestesmy w stanie w łatwy sposób przewidzieć i zweryfikować swój pomysł na biznes.
Produkcja pelletu – dotacje
Biorąc pod uwagę, że produkt ten to odnawialne źródło energii warto zwrócić uwagę na oferowaną pomoc przy inwestycji jaką jest produkcja pelletu. Dotacje i programy finansowania pojawiają się regularnie, dzięki czemu można uzyskać spore wsparcie przy takiej działalności. Produkcja pelletu jest coraz bardziej doceniana w dziedzinie biopaliwa i zapotrzebowanie na tworzenie nowych instalacji do pozyskiwania tego surowca jest z roku na rok coraz większe.
Projekty zazwyczaj wspierają zakup instalacji, niezbędnych urządzeń, budowę pomieszczeń do składowania czy budowę pomieszczeń służących do zadaszeń pomieszczeń gdzie odbywa się produkcja pelletu. Dotacje rozliczane są zazwyczaj w formie zaliczek, a same warunki przystąpienia do proponowanych projektów, oraz sposób ich finansowania z łatwością dzisiaj możemy znaleźć w Internecie. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności szukania coraz to nowszych i bardziej przystępnych rozwiązań, które realnie mogą wpływać na poprawę jakości życia.