Strona głównaPrzemysłProducent zautomatyzowanych linii pakujących

Producent zautomatyzowanych linii pakujących

Produkcja obejmuje swoim zakresem ogromną część światowej gospodarki. Nic więc dziwnego, że zarówno sami przedsiębiorcy, jak i specjaliści wszelkich branż wciąż szukają sposobów na to, by produkcja była coraz łatwiejsza, coraz szybsza i coraz tańsza, a w efekcie tego znacznie bardziej zyskowna. Ogromnym krokiem w tej kwestii okazało się rozwiązanie, którego twórcą był Henry Ford, a mianowicie pierwsza linia montażowa. Od tamtego czasu- czyli od 1913 roku- wiele w tym kierunku się zmieniło, efektem czego są dzisiejsze zrobotyzowane linie produkcyjne. Czym one są, jakie są ich zalety oraz zastosowanie- najlepszą odpowiedzią niech będzie niniejszy artykuł.

Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do Forda i jego sposobu. Jaka dobrze wiemy, Henry Ford to twórca samochodów o nazwie wywodzącej się od jego nazwiska. Produkcja samochodów wymagała ogromu pracy i mnóstwa czasu, bowiem każdy z nich składał się z tysięcy elementów, które w odpowiedniej kolejności należało ze sobą połączyć. Ford wymyślił rozwiązanie, w którym poszczególni pracownicy zostali podzieleni obowiązkami, po czym ustawieni wzdłuż taśm tworzących linię. Pozwoliło to na osiągnięcie zdecydowanie szybszego tempa produkcji i stało się motorem napędowym dla wielu innych firm, które zaczęły działać w podobny sposób. Rozwiązanie to przyjęło nazwę linii produkcyjnej i jest wykorzystywane po dzień dzisiejszy, choć już w znacznie rozbudowanej formie.

Czym są linie produkcyjne?

Linia produkcyjna to zespół stanowisk pracy oraz maszyn i urządzeń, zestawionych według kolejności operacji danego procesu produkcyjnego, jednak tak, by tworzyły i funkcjonowały jako integralna całość. Ilość stanowisk a także poszczególne jego elementy zależą od rodzaju produkcji, natomiast głównym celem linii produkcyjnej jest jak najlepsze usprawnienie i przyśpieszenie procesu produkcyjnego. Rozwiązanie takie powinno charakteryzować się więc jakością produktów, wydajnością- czyli produkowanie jak największej ilości a także bezpieczeństwem pracowników oraz innych osób.

Początkowo linia produkcyjna składała się jedynie ze stanowisk, na których znajdowali się poszczególni pracownicy, odpowiedzialni za dane czynności. Z biegiem czasu przerodziły się one w linie technologiczne, gdzie maszyny zaczęły wykonywać pracę samodzielnie, będąc jedynie pod kontrolą człowieka. Istotną kwestią związaną z linią produkcyjną jest możliwość jej rozbudowy oraz indywidualnego dopasowania do własnych potrzeb. Chętnie wykorzystywanym obecnie mechanizmem jest stanowisko zrobotyzowane, gdzie specjalnie zaprogramowane roboty wykonują pracę niezwykle szybko i precyzyjnie a do tego mogą to być zadania wcale nie tak łatwe.

Czym są roboty przemysłowe?

W celu maksymalnego przyśpieszenia oraz usprawnienia procesów produkcyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu jakości i precyzji oraz minimalizacji pracy rąk ludzkich i maksymalizacji bezpieczeństwa, można śmiało rzec, że standardem stało się już automatyzowanie procesów produkcyjnych. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu rozwiązania w postaci robotów przemysłowych i zrobotyzowanych stanowisk, tworzących zrobotyzowane linie produkcyjne. Robot przemysłowy to wielozadaniowa maszyna manipulacyjna, którą można w dowolny sposób zaprogramować a także automatycznie nią sterować. Wyposażony w poszczególne narzędzia, pełni określone funkcje w produkcji. Jego praca jest precyzyjna, maksymalnie wydajna a do tego powtarzalna, czego efektem jest znacznie większa efektywność pracy.

Czym jest zrobotyzowana linia produkcyjna?

Zrobotyzowana linia produkcyjna jest niczym innym, jak połączeniem obu tych rozwiązań, a mianowicie linii produkcyjnej oraz robotów przemysłowych. W jej skład wchodzą wszystkie urządzenia wykorzystywane do poszczególnych i kolejnych zadań, takie jak taśmociągi, czujniki, podajniki, sterowniki czy też systemy monitorowania i wiele innych.

Zalety zrobotyzowanych linii produkcyjnych

Zrobotyzowane linie produkcyjne to najnowocześniejsze i najchętniej stosowane rozwiązania automatyki przemysłowej. Dlaczego? Otóż technologia ta niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest wszechstronność i wielofunkcyjność- roboty mogą bowiem wykonać niemal każdą zadaną im czynność, gdyż działają według zaprogramowanych schematów. Mogą wykonywać nawet bardzo skomplikowane działania, przy czym są one niezwykle precyzyjne i nie występuje żadne ryzyko błędu. Dzięki temu roboty coraz częściej zyskują miano „inteligentnych”.
Zrobotyzowane linie produkcyjne są niebywale wydajne. Działają bardzo szybko, przy czym robią to dokładnie, nawet podczas skomplikowanych działań. Co więcej, swoją pracę wykonują niemal bez przestoju, w jednakowym tempie. Dodatkowo pracują przy minimalnym zapotrzebowaniu na czynnik ludzki, a ponadto są w stanie wykonywać zadania powodujące znaczne ryzyko bądź wobec czynników, które dla człowieka są po prostu szkodliwe. Dzięki temu znacznie zwiększa się bezpieczeństwo w przedsiębiorstwie.

Zastosowanie nowoczesnych systemów produkcji

Zrobotyzowane linie produkcyjne mają obecnie zastosowanie niemal we wszystkich branżach przemysłu i na wszelkich etapach procesów przemysłowych. Mogą służyć do realizacji zarówno tych najdrobniejszych elementów danej produkcji, jak i do tych najbardziej złożonych i skomplikowanych- tworzenie poszczególnych komponentów, ich składanie, sklejanie, obróbka, lutowanie, malowanie, pakowanie, taśmowanie, paletyzacja, sortowanie, transport i wiele innych.

Zrobotyzowane linie produkcyjne może nie należą do najtańszych wdrożeniowo rozwiązań, natomiast jest to inwestycja, która z pewnością w szybkim tempie się zwróci a co więcej, przyniesie niemałe zyski.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze