Strona głównaPrzemysłJak wygląda szlifowanie łoża tokarki?

Jak wygląda szlifowanie łoża tokarki?

W branży przemysłowej coraz częściej wykorzystuje się zautomatyzowane maszyny i urządzenia, które przyczyniają się do usprawnienia procesów produkcyjnych całego przedsiębiorstwa. W tym celu, aby zachować, jak najlepszą efektywność maszyn i uniknąć niepotrzebnych napraw, należy systematycznie przeprowadzać w takich urządzeniach regenerację części eksploatacyjnych. Jednym z najpopularniejszych prac serwisowych maszyn przemysłowych, to szlifowanie łoża tokarki. W dalszej części wpisu sprawdzimy, jak wykonuje się tego rodzaju prace, jaka jest ich cena, i czy producenci wykonują tego rodzaju pracę bezpośrednio u klienta.

Szlifowanie łoża tokarki – jak wykonać?

W takim razie, na czym polega szlifowanie łoża tokarki? Przede wszystkim maszyny przemysłowe, które wykorzystuje się do obróbki metalu, z każdą kolejną wykonywaną pracą tracą na sprawności. Główne elementy i komponenty zużywają się, w związku z tym istotną czynnością jest wykonywanie systematycznych przeglądów po to, aby chronić maszynę przed poważniejszymi uszkodzeniami. Szlifowanie łoża tokarki, czy innych maszyn, należy do podstawowych czynności regeneracyjnych, w przypadku, gdy doszło do eksploatacji elementu. Ze względu na gabaryty takich urządzeń, często pojawia się pytanie odnośnie tego, czy szlifowanie łoża tokarki i innych maszyn jest możliwe do wykonania bezpośrednio u klienta? Na rynku znajduje się wiele firm, które specjalizują się w naprawach maszyn i urządzeń przemysłowych. Najczęściej szlifowanie łoża tokarki u klienta jest zależne od tego, w jakim stopniu łoże jest zużyte.

W pierwszej kolejności należy przeprowadzić kompleksową diagnostykę takich urządzeń po to, aby wyeliminować inne usterki. Przede wszystkim łoża, które są zlokalizowane w tokarce, stanowią integralną część całego urządzenia, który jest odpowiedzialny za sprzęganie kluczowych podzespołów. W tym przypadku łoże tokarki przyczynia się do zwiększenia efektywności pracy maszyny, przy tym zapobiega i tłumi pojawiające się drgania, które powstają w trakcie obróbki metalu.

Szlifowanie łoża tokarki to niezwykle skomplikowany proces, który nie należy do łatwych, a jego przeprowadzenie wymaga dużego doświadczenia, użycie specjalistycznych narzędzi, i kompletną znajomość poszczególnych maszyn i urządzeń. W związku z tym na rynku znajduje się zaledwie kilkanaście firm, które mogą poszczycić się doświadczeniem w wykonywaniu szlifowania łoża tokarki. W sieci pojawia się wiele pozytywnych opinii nt. przedsiębiorstwa o nazwie Metal Technology, który od wielu lat zajmuje się wykonywaniem renowacji takich urządzeń. Przede wszystkim Metal Technology zajmuje się kompleksową regeneracją łoża tokarki. W pierwszej kolejności fachowcy rozmontowują maszynę, przeprowadzają diagnostykę, a następnie łoże tokarki jest przygotowywane do szlifowania. Przedsiębiorstwo ze względu na duże doświadczenie stosuje sprawdzone metody oraz narzędzia.

Szlifowanie łoża tokarki to kosztowne rozwiązanie, które należy regularnie wykonywać po to, aby w pełni przywrócić pełną sprawność maszyny.

Szlifowanie łoża tokarki – jaka cena?

W takim razie, jakie są koszty związane z wykonaniem szlifowania łoża w tokarce? Przede wszystkim cena najczęściej jest zależna od gabarytów, zużycia i skomplikowania pracy. Dodatkowo każda firma podchodzi do klienta indywidualnie. Na podstawie zebranych cenników obliczyliśmy średnią cenę. W tym przypadku cena za standardową usługę związaną ze szlifowaniem tokarki waha się w okolicach 1000-1500 zł. Z kolei cena za szlifowanie łoża tokarki, które są wyposażone z wrzeciennikiem, waha się w okolicach 500-1000 zł.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze