Rekuperacja to obecnie bardzo popularny termin dla każdego, kto właśnie buduje lub remontuje swój dom. Dzięki niej można sporo zaoszczędzić, jest również przyjazna dla środowiska naturalnego. Jednak właściwie co to jest rekuperacja i jakich urządzeń wymaga?
Jak działa rekuperacja?
Rekuperacja to dość enigmatyczny termin. Tymczasem chodzi w niej o stworzenie wentylacji mechanicznej, taka jak występuje w domach, z której jednak ciepło jest odzyskiwane. Dom traci przez zwykłą wentylację wiele ciepła, za które w końcu każdy właściciel sporo płaci. Rekuperacja pozwala jakby drugi raz wykorzystać już raz ogrzane powietrze. To jedno z rozwiązań domu pasywnego, energooszczędnego. Dawniej popularna była wentylacja grawitacyjna. Miała ona swoje korzyści, ale najlepiej sprawdzała się w towarzystwie niezbyt szczelnych drewnianych okien. Współcześnie, kiedy okna są bardzo szczelne, jest to metoda przestarzała. Rozwiązaniem jest właśnie założenie systemu rekuperacji.
Jak działa rekuperacja? Do swojego funkcjonowania potrzebuje z pewnością wykorzystania rekuperatora. To właśnie to urządzenie mechaniczne pozwala na kontrolowanie ruchu nawiewanego oraz wyprowadzanego z budynku powietrza. Rekuperator pozwala także na wskazane już odzyskiwanie ciepła. Powietrze przy okazji jest oczyszczane z zanieczyszczeń. Rekuperator jest centralną częścią całego systemu. On zasysa powietrze z dwóch stron: czyste, ale zimne powietrze z zewnątrz budynku i ciepłe, ale brudne i wilgotne ze środka. Oba się nie spotykają, ponieważ są wprowadzane odrębnymi kanałami. Dwa strumienie stykają się dopiero w rekuperatorze. Ciepłe przechodzi przez wymiennik ciepła, a zimne z zewnątrz przyjmuje do siebie to ciepło. Od rekuperatora są rozprowadzane kanały wentylacyjne różnej wielkości, które przenoszą ogrzane, świeże powietrze do wszystkich pomieszczeń. Brudne powietrze z domu jest wciągane przez okrągłe kratki w ścianach, czyli anemostaty. Są one dość dyskretne i nie widać ich bardzo, dzięki czemu nie psują wyglądu nowego budynku. Jest to więc odpowiednie rozwiązanie również dla bardziej wymagających osób.
Tak więc odpowiedź na pytanie: “co to jest rekuperacja?” nie jest trudne. Dość łatwo można wyobrazić sobie sposób jej rozprowadzenia po swoim domu. Oczywiście najlepiej zaplanować jest rekuperację już w momencie planowania budowy nowego budynku. Późniejsza instalacja jest co prawda możliwa, ale łączy się ze sporym remontem.
Od razu należy także wybrać dobry rekuperator. To on jest prawdziwym sercem całego systemu i od niego zależy, jak będzie wydajny. Konieczny jest również bieżący serwis. Oznacza to konieczność nie tylko sprawdzania działania sprzętu, ale także oczyszczania przewodów doprowadzających i odprowadzających powietrze. Należy o tym pamiętać, decydując się na instalację rekuperacji.
Korzyści z rekuperacji
Rekuperacja łączy w sobie wiele korzyści. Z jednej strony niższe rachunki za ogrzewanie, a z drugiej także czystsze powietrze. Ciepło jest odzyskiwane, więc nie trzeba go grzać ponownie. To także bardzo dobre rozwiązanie dla środowiska naturalnego. Nic zatem dziwnego, że wiele nowo powstających budynków od razu ma montowaną rekuperację. Oznacza to niższe rachunki. W dobie podwyżek wszystkich niemal mediów, to realne oszczędności.
Jakie są jeszcze inne korzyści z tego, jak działa rekuperacja? Przede wszystkim jest to doskonałe rozwiązanie dla alergików. W ich przypadku z jednej strony szkodliwe jest zanieczyszczone, na przykład kurzem i roztoczami, powietrze w domu. Rekuperacja jest świetna, ponieważ w miarę dokładnie oczyszcza powietrze w środku, nie jest więc potrzebny dodatkowo oczyszczacz mobilny. Z drugiej strony czyste powietrze o odpowiedniej temperaturze minimalizuje również konieczność otwierania okien. Dlatego nie są do środka wpuszczane zewnętrzne alergeny, na przykład w okresie pylenia roślin. Rekuperacja jest więc doskonałym rozwiązaniem dla bardziej wymagających pod względem zdrowotnym osób, także dla rodziców małych dzieci.