Strona głównaPoradyWybielanie plastiku - jak i czym?

Wybielanie plastiku – jak i czym?

Plastik jest obecnie bardzo popularnym materiałem, z którego powstaje naprawdę wiele przedmiotów codziennego użytku. Problemem jest pożółkły plastik. Z czasem może on bowiem nabierać nieestetycznego zabarwienia. Czy możliwe jest czyszczenie zżółkniętego plastiku? Pożółkły plastik — jak wyczyścić nieestetyczne przebarwienia korzystając z produktów sklepowych i domowych sposobów?

Jak wyczyścić pożółkły plastik — środki sklepowe

Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, dlatego zaleca się regularne czyszczenie powierzchni z tworzyw sztucznych, co zapobiega powstawaniu zżółkniętego plastiku. W tym celu specjaliści zalecają stosowanie specjalnych preparatów do czyszczenia tworzyw sztucznych, które można zakupić na przykład w sklepach budowlanych. Oprócz tego warto sięgać także po myjkę ciśnieniową (szczególnie, jeżeli plastikowe przedmioty znajdują się na zewnątrz). Wcześniejsza troska może zaowocować tym, że wybielanie plastiku nie będzie w ogóle potrzebne. 

Jak wyczyścić pożółkły plastik — środki sklepowe

Co robić, kiedy stwierdzisz już pożółkły plastik? Jak wyczyścić nieestetyczne odbarwienia? W tej sytuacji również przyda się wycieczka do sklepu budowlanego. Znajdziesz tam różnorodne preparaty, które pomogą w przywróceniu mu dawnego blasku. Takich środków, szczególnie jeżeli zżółknięty plastik pojawił się na obudowach białych sprzętów AGD i RTV, można szukać również w sklepach komputerowych. Bardzo często przebarwiają się obudowy komputerów i klawiatury, dlatego to właśnie tam znaleźć można odpowiedni środek. 

Jak wyczyścić pożółkły plastik — środki sklepowe

Przed użyciem środków do czyszczenia pożółkłego plastiku dokładnie wyczyść daną powierzchnię. Możesz to zrobić zwykłą szmatką do wycierania kurzu. Jeżeli dana powierzchnia tego wymaga, pamiętaj także o jej odtłuszczeniu. Dopiero wtedy przeprowadź test. Sklepowe środki do czyszczenia zżółkniętego plastiku są zazwyczaj dostosowane do różnych typów tworzyw sztucznych, tym niemniej mogą je odbarwić. Dlatego najpierw zastosuj je na niewielkiej, nierzucającej się w oczy powierzchni. Dopiero jeżeli tam środek zadziała skutecznie, nanieś go na cały przedmiot, stosując się do instrukcji producenta.

Czyszczenie plastiku — domowe sposoby

Czy poza sklepowymi środkami do czyszczenia można w inny sposób poradzić sobie z pożółkłym plastikiem? Jak wyczyścić go przy pomocy tego, co akurat masz w domu? Domowe preparaty z pewnością będą niedrogie i bezpieczne w użyciu. Możesz eksperymentować, by odkryć, co najlepiej się sprawdzi.

  • Pasta do zębów do najbardziej znany sposób na czyszczenie plastiku domowymi sposobami. Szczególnie, że możesz wybrać pastę wybielającą. To dobry sposób jedynie wówczas, kiedy wybielanie plastiku nie musi być intensywne, a zażółcenia są powierzchowne. Zachowaj czujność w przypadku gładkich powierzchni z plastiku, ponieważ pasta do zębów zawierać może czyszczące mikrogranulki, które mogą porysować powierzchnię.
  • Woda utleniona na czyszczenie zżółkniętego plastiku także się sprawdzi. W tym przypadku jednak zastosuj wodę utlenioną wyłącznie na plastikowe elementy. Najlepiej wcześniej rozbierz urządzenie. Pamiętaj, by po nałożeniu wody utlenionej (dobrze jest użyć takiej w paście), pokryć powierzchnię folią i wystawić sprzęt na działanie promieni UV, na przykład słońce lub sztuczne promieniowanie. Taki produkt kupić możesz w sklepach z chemią domową albo w hurtowniach fryzjerskich. Woda utleniona w paście jest bowiem stosowania podczas farbowania włosów. Po kilku godzinach od nałożenia pasty, na powierzchni zżółkniętego plastiku powinna wytworzyć się skorupka. Tę warstwę należy zmyć. Zabieg czyszczenia plastiku domowymi sposobami można bez problemu powtarzać w zależności od potrzeb i oczekiwanego rezultatu.
  • Płyny i mleczka czyszczące zawierające chlor także wybielą plastik. Jednak w tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność. Wdychanie tych oparów nie jest zdrowe, dodatkowo środek może nie zadziałać właściwie. Jak wyczyścić pożółkły plastik z ich pomocą? Ich aplikacja powinna odbywać się w rękawiczkach. Najbardziej popularne (i szeroko dostępne) są preparaty do czyszczenia toalet.
  • Z pewnością dużo bezpieczniejszym środkiem do czyszczenia pożółkłego plastiku jest cytryna, a w zasadzie jej sok. Jej działanie nie jest może spektakularne, ale pożółkłe na plastiku plamy usuwa sprawnie. Jest to także całkowicie bezpieczny dla zdrowia, ekologiczny środek, więc czasami warto sięgnąć po niego w pierwszej kolejności.
  • Czyszczenie zżółkniętego plastiku może się również odbyć przy udziale fusów po kawie. Dobrze jest je zbierać, na przykład z ekspresu. Dobrym sposobem na wybielanie plastiku jest połączenie ich z wodą demineralizowaną albo utlenioną i nałożenie powstałej pasty na sprzęt na kilka minut.
Jak wybielić plastik

Jak wybielić plastik?

Prawidłowo przeprowadzone czyszczenie pożółkłego plastiku powinno przynieść natychmiastowy efekt. Wybielanie plastiku nie jest więc skomplikowane. Mało tego, jest również dość szybkie i zająć się tym może niemal każda osoba dorosła. Przy pomocy takich środków odpowiedź na pytanie: jak wybielić plastik nie jest trudna.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

1 KOMENTARZ

Najpopularniejsze