Strona głównaPoradyCzyszczenie mosiądzu

Czyszczenie mosiądzu

Mosiądz, będący połączeniem cynku i miedzi, od lat uważany jest za materiał niezwykle wykwintny, elegancki oraz dodający prestiżu. Z tego względu we wnętrzach wybierany był do tworzenia dodatków oraz wyjątkowych ozdób, jak ramy luster i obrazów, nieraz staroświeckich, zabytkowych klamek. Obecnie znajdziemy na rynku wykonaną z mosiądzu armaturę czy kinkiety. Jednak czyszczenie mosiądzu nie należy do najłatwiejszych zadań.

Zaśniedziały mosiądz zdecydowanie przestaje zdobić, a zaczyna szpecić. Sprytny sposób na to, jak czyścić mosiądz czy jaki wybrać środek do czyszczenia mosiądzu, jest w stanie zaoszczędzić nam sporo czasu oraz nerwów. Zatem, jeśli chodzi o mosiądz, jak czyścić ten materiał, aby niewielkim nakładem sił i czasu był znów piękny i zadbany?

Mosiądz – jak czyścić, żeby  nie tracić dużo czasu?

Na szczęście w sieci można znaleźć przynajmniej kilka sprawdzonych sposobów na to, czym wyczyścić zaśniedziały mosiądz. Zanim zajmiemy się czyszczeniem mosiądzu na dobre, warto zastanowić się, po jakie metody warto sięgnąć w pierwszej kolejności. Oczywiście w sklepach znajdziemy mnóstwo środków do czyszczenia mosiądzu. Nie zawsze muszą okazać się tanie i skuteczne. W pierwszej kolejności warto sprawdzić niedrogie i zwykle warte uwagi metody, jak wyczyścić mosiądz domowymi sposobami.

czyszczenie mosiądzu domowymi sposobami

Jak wyczyścić mosiądz w domu?

Wśród chętnie wykorzystywanych metod na to, jak wyczyścić mosiądz, jest uniwersalna soda oczyszczona. To jeden z powszechniej stosowanych środków wybielających, odtłuszczających i usuwających nawet trudne zabrudzenia. W takim razie czym czyścić mosiądz, jeśli nie właśnie sodą? W tym wypadku czyszczenie mosiądzu domowym sposobem wymaga zrobienia gęstej pasty z mieszaniny sody oczyszczonej i sody. Jeśli mamy ramy czy klamki z mosiądzu, jak czyścić je taką pastą? Wystarczy ją nałożyć i dać jej kilka godzin czasu. Po tym należy pastę ściągnąć suchą szmatką – i gotowe!

Czym wyczyścić mosiądz, kiedy nie masz sody?

Sprawdzonych sposobów, jak czyścić mosiądz, jest znacznie więcej. Jeśli do wyczyszczenia mamy niewielkie, mosiężne przedmioty, po domowy środek do czyszczenia mosiądzu powinniśmy sięgnąć do lodówki. A konkretnie po… ketchup. Powinniśmy wetrzeć go w powierzchnię za pomocą miękkiej ściereczki i pozostawić tak na kilka godzin. Środek do czyszczenia mosiądzu powinien być skuteczny. Następnie nasze mosiężne artefakty należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Czyszczenie mosiądzu domowym sposobem

Na liście prostych metod, jak wyczyścić mosiądz domowymi sposobami, nie mogło zabraknąć przekrojonej na pół cytryny włożonej do soli. Taką cytryną należy pocierać mosiężną powierzchnię, która wymaga oczyszczenia. Za pomocą cytryny można skutecznie usunąć nawet bardzo stare i trudne do usunięcia zabrudzenia. Powierzchnia zaś jest lśniąca. Po całym zabiegu przedmiot wykonany z mosiądzu trzeba najpierw przetrzeć na mokro, a następnie wypolerować do sucha kolejną, miękką ściereczką. Czym czyścić mosiądz, jeśli nie mamy w domu akurat cytryny? W wielu spiżarniach znajdziemy dwa składniki kolejnej mikstury stanowiącej metodę na to, jak czyścić mosiądz. Do jej wykonania będziemy potrzebować ok. 125 ml octu spirytusowego oraz pół szklanki soli. Roztwór nie może być zbyt gęsty. To jeden z powszechniejszych sposobów, czym wyczyścić mosiądz, z którego stworzone są niewielkie przedmioty, na przykład biżuteria.

Czyszczenie mosiądzu – metoda z pastą do zębów

Jeśli nadal wahasz się, czym wyczyścić zaśniedziały mosiądz, możesz spróbować kolejnej metody, czyli polerowania mosiężnej powierzchni pastą do zębów. Szorowanie szczoteczką do zębów i pastą to jeden z najlepszych sposobów na czyszczenie mosiądzu domowym sposobem, szczególnie tych mocno zaśniedzonych, z nieestetycznym, zielonym nalotem. A jeszcze czym wyczyścić mosiądz, jeśli te metody zawiodą? Nie każda metoda, jak wyczyścić mosiądz, musi nam odpowiadać. Warto jednak sprawdzać nawet te najbardziej nietypowe praktyki i produkty – one naprawdę działają!

Czym czyścić mosiądz? Nietypowe produkty

Dla niektórych to papka z surowych ziemniaków jest najskuteczniejszym sposobem na to, jak wyczyścić mosiądz domowymi sposobami. Wśród metod, czym wyczyścić zaśniedziały mosiądz, znajduje się też papka z przecieru pomidorowego. Jeśli każda metoda na to, jak czyścić mosiądz, zawiedzie, zostają środki chemiczne.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze