Strona głównaWnętrzaJaką taśmę LED wybrać?

Jaką taśmę LED wybrać?

Taśmy LED są coraz bardziej popularne i chętniej montowane w domach, mieszkaniach, czy w ekskluzywnych sklepach. Czym tak naprawdę są? To moduły wyposażone w diody LED, które emitują światło o różnych barwach, tzw. RGB (red-czerwona, green-zielona, blue–niebieska). W ich budowie znajdują się także oporniki (elementy ograniczające prąd płynący w obwodzie elektrycznym) zamontowane w układzie szeregowym. Cały moduł wbudowany jest w elastyczną taśmę PCB. Zastosowanie taśm LED staje się coraz szersze. Wykorzystywane są zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz. Jest to tzw. alternatywne źródło światła, które powoli wypiera klasyczne oświetlenie. Dlaczego tak się dzieje? Społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome i dostrzega zalety taśm LED, takie jak brak negatywnego wpływu na otoczenie i oszczędność energii.

Jaka taśma LED do kuchni i do łazienki?

Decyzja o montażu taśm LED do domowych pomieszczeń to z pewnością mądry wybór. Oprócz tego, że wprowadzi świetny klimat, doda nutki nowoczesności, to jeszcze sprawi, że zaoszczędzisz parę groszy. Taśmy LED mają zdecydowanie mniejszy pobór prądu i co ciekawe, bardzo długą żywotność. Kolejnym plusem jest możliwość regulacji intensywności światła i jego barwy. Taśmy LED mogą stanowić główne źródło światła, bądź być dodatkowym elementem aranżacji pomieszczenia. Świetnie sprawdzają się jako element uzupełniający i podkreślający obniżony sufit oraz innych detali, jak wnęki, czy taśmy maskujące do zasłon.

Często spotykamy miejsca w kuchni, czy łazience, gdzie światło dociera w ograniczonym stopniu. Ta sytuacja powoduje, że użyteczność pomieszczeń jest mniejsza a korzystanie z kuchni lub łazienki mniej funkcjonalne. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem może być montaż taśmy LED. Oprócz tego, że zniwelujesz efekt słabo doświetlonych przestrzeni, to w mało widoczny sposób, zyskasz ciekawy dodatek wspierający aspekty wizualne wnętrz. Aranżacja łazienki lub kuchni wypełniona taśmami LED, czyni ją bardziej nowoczesną i daje sporo możliwości zarządzania światłem. Zastosowane sterowniki taśm LED dają szerokie spektrum możliwych konfiguracji zarówno w zakresie kolorystyki jak i intensywności świecenia. Pozwalają na dopasowanie rodzaju emitowanego światła poprzez barwę, tonację i jasność. 

Taśmy LED cenione są przede wszystkim za to, że nie przyczyniają się do degradacji środowiska, ponieważ można je w 100% poddać recyklingowi, czy utylizacji. Szczególne uznanie zyskały wśród osób, którym zależy na dbaniu o nasze naturalne środowisko. Taśmy LED nie posiadają w użytych do ich stworzenia materiałach żadnych szkodliwych substancji, jak ołów, rtęć, czy kadm. Oprócz tego zaskakują niską emisją ciepła. Dodatkowym atutem zastosowania w swoim domu taśm LED jest to, że nie wytwarzają one szkodliwych promieni UV. Przez mniejsze zużycie prądu, sprawiają, że ogranicza się emisja dwutlenku węgla.

Gdzie kupić taśmę LED?

Jeśli chodzi o wybór taśm LED do kuchni czy łazienki to dobrym rozwiązaniem będzie zakup taśm LED ze sprawdzonego źródła np. od firmy NEO-LED. Na rynku jest naprawdę masa różnego rodzaju dostawców i producentów ale warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i gwarancję i nie za wszelką cenę szukać najtańszej taśmy z niesprawdzonego źródła. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie taśmy LED?

Przy zakupie taśmy led warto zaopatrzyć się także w specjalne profile aluminiowe, ponieważ montaż na innych powierzchniach może skracać żywotność produktu. Przy wyborze warto zastanowić się, w jakim miejscu będziesz chciał zamontować taśmę LED. Musisz wziąć pod uwagę także długość taśmy, preferencje barwowe, klasę szczelności (w przypadku kuchni czy łazienki powinna być ona najwyższa, ponieważ są to miejsca, w których kontakt z wodą jest nieunikniony). Ważnym aspektem jest zagęszczenie diod. Ich rozmieszczenie ma wpływ na efekt wizualny. Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest także moc LED-ów. Kiedy wybierzemy taśmę z dużą mocą, uzyskamy efekt emisji bardzo jasnego światła. Na rynku są także diody standardowe, jak i kilkukrotnie jaśniejsze. Wszystko jest tak naprawdę kwestią gustu i dopasowaniem do potrzeb klienta. 

Wspomniany wcześniej producent oraz dystrybutor, firma NEO-LED oferuje wiele ciekawych rozwiązań. W swojej ofercie posiada taśmy LED o różnym zagęszczeniu diod i mocy świecenia, jednokolorowe, wielokolorowe RGB i białe. Oprócz tego w sklepie NEO-LED można zakupić wszelkie potrzebne akcesoria do montażu, jak łączniki dla kilku odcinków, łączniki liniowe, zawieszki, zaślepki, przewody przyłączeniowe, materiały instalacyjne i sterowniki. Producent oferuje także dobrej jakości profile do taśm LED, które razem stworzą świetnie dopasowaną całość i staną się gwarancją długiej żywotności taśm LED.

Taśmy LED to dobry sposób na podkreślenie walorów Twojego wnętrza, wypełnienie niewystarczającego oświetlenia, bądź użycie ich jako głównego źródła światła.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze