Strona głównaOgródJak zrobić tunel foliowy?

Jak zrobić tunel foliowy?

Od dawna już tunele foliowe stanowią znakomitą alternatywę dla tradycyjnych, profesjonalnych szklarni. Mając na działce tunel foliowy z drewna można nacieszyć się hodowaniem gatunków roślin wymagających specjalnych warunków do wzrostu i wegetacji. Koszt zakupu dowolnego tunelu foliowego bywa spory, dlatego lepiej sprawdzić, jak zrobić tunel foliowy.

Wykonany samodzielnie tunel foliowy z drewna będzie nie tylko znacznie bardziej cieszył, niż cacko ze sklepu. Mając informacje, jak zrobić tunel foliowy z drewna, można idealnie dopasować jego rozmiary do własnych potrzeb czy wielkości działki. Zatem czas na własny tunel foliowy – jak zrobić go mając niewielki budżet? Odkryj sposoby na stworzenie tunelu pomidory i inne warzywa. 

Tunel foliowy – jak zrobić go od podstaw?

Czy wiesz jak zrobić tunel foliowy? Pierwszym krokiem będzie wyznaczenie miejsca w ogrodzie i wymierzenie, jakiej wielkości tunel foliowy będzie odpowiadał potrzebom naszej uprawy. Zgodnie z tym przygotowujemy odpowiednią ilość folii tunelowej o grubości, jaka będzie nas interesowała ze względu na warunki i rodzaj uprawianych roślin. Na szkielet tunelu foliowego drewno zda się znakomicie. Równie dobrze można wykorzystać stalowe elementy czy te wykonane z trwałego, solidnego tworzywa sztucznego.  Do wykonania tunelu na pomidory trzeba zaopatrzyć się również w gwoździe czy inne mocowania, szpadel oraz młotek. Odkryj budowę tunelu foliowego. Jak zrobić go w sposób prawidłowy?

Budowa tunelu foliowego z drewna

Kształt tunelu foliowego będzie uzależniony od rodzaju materiału konstrukcyjnego, jaki zostanie zastosowany. Jeśli wybieramy PCV, rurki można po prostu powyginać, tworząc faktycznie tunel. Jednak budowa tunelu foliowego z drewna niejako wymusza zastosowanie innego kształtu. Najlepiej sprawdzi się tunel na pomidory w kształcie sześcianu, ale też ostrosłupa – prostego do wykonania – czy prostopadłościanu – polecanego również w przypadku oplatania tunelu foliowego winoroślą. Drewniane elementy należy dociąć odpowiednio do wymaganej wysokości oraz do wybranego rodzaju konstrukcji. Kolejnym krokiem w budowie tunelu foliowego z drewna, jest osadzenie konstrukcji w ziemi. Glebę w tym miejscu można nieco podkopać, aby solidnie osadzić w niej drewniane elementy konstrukcyjne. Można je też dodatkowo obsypać kamieniami. Tunel na pomidory powstały w ten sposób posłuży długie lata.

Jak połączyć folię na tunelu?

Kolejnym etapem prac nad budową tunelu foliowego z drewna jest obłożenie konstrukcji właśnie folią tunelową. Zwykle najwięcej pytań dotyczy kwestii, jak połączyć folię na tunelu? Kiedy konstrukcja zostanie pokryta folią tunelową, jej złączenia można skleić specjalną taśmą do folii i tuneli. Dolne krawędzie należy natomiast zakopać w ziemi dla lepszego efektu i odpowiedniego naciągnięcia materiału. W ten sposób nie będzie się on zwijał nawet podczas wiatru. Pozostaje jeszcze ostatnia kwestia, czyli wejście do naszej foliówki. Jeśli wiemy jak połączyć folię na tunelu, pora przejść do tworzenia drzwi. 

Jak zrobić drzwi do tunelu foliowego?

W tym wypadku również wykorzystamy drewniane elementy na wykonanie konstrukcji. W tym wypadku będzie ona banalnie prosta. Z pozostałych listewek wykonujemy prostokąt, który wielkością będzie odpowiadał szerokości wejścia, czyli frontowej ściany naszego tunelu foliowego. Następnie na ich powierzchni należy przytwierdzić folię – można to zrobić zarówno za pomocą niewielkich gwoździków lub także za pomocą specjalnej taśmy ogrodniczej, przeznaczonej do klejenia folii. Jak zrobić drzwi do tunelu foliowego? Aby nasza kolejna, mniejsza konstrukcja, stała się drzwiami, należy przytwierdzić do niej nawet prowizoryczną, również drewnianą klamkę. Należy również osadzić ją na zawiasach, przytwierdzonych do elementów głównych tunelu foliowego. Zawiasy należy oczywiście wkręcić w drewniane elementy. Instrukcja pomoże odpowiedzieć na pytanie, jak zrobić drzwi do tunelu foliowego.

Tunel foliowy z drewna – kiedy będzie długowieczny?

Przygotowanie takiego tunelu foliowego samodzielnie na pewno cieszy, jednak wymagamy od niego możliwie jak najdłuższej eksploatacji. Aby tak się stało, do budowy tunelu foliowego z drewna należy wykorzystywać jedynie dobrej jakości materiały – przede wszystkim zaś odpowiednią folię tunelową. To od niej będzie zależeć bardzo wiele. Warto też regularnie robić serwis techniczny swojego działkowego obiektu.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze