Hartowanie stali to proces, którego głównym elementem jest działanie podwyższonej temperatury na dany materiał – w tym przypadku stal. Hartowanie stali polega na umieszczeniu jej w bardzo wysokiej temperaturze przez określony czas. Następnie bardzo szybko wyciąga się nagrzaną do czerwoności stal i poddaje się ją intensywnemu schładzaniu.
Hartowanie stali zapewnia poprawę jej parametrów. Zwiększa się jej wytrzymałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne czy twardość. Tak przygotowany materiał może być substratem do tworzenia specjalistycznych narzędzi i czy urządzeń.
Jak hartować stal? – Proces ogrzewania
Aby hartowanie stali nie skończyło się uszczerbkiem na zdrowiu warto zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa. Stąd specjalny fartuch, rękawice oraz okulary ochronne będą tutaj pomocne. Pomocnym narzędziem okażą się specjalne szczypce, które podtrzymują kawałek stali w płomieniu.
Kawałek stali, który jest hartowany należy za pośrednictwem szczypiec w ogniu (najlepiej części utleniającej, gdyż tam występuje najwyższa temperatura, więc proces hartowania w tym miejscu przebiega najefektywniej). Stal można przekładać z jednej strony na drugą, aż do momentu kiedy okryje się ognisto-czerwonym kolorem. To znak, że stal jest wystarczająco nagrzana i gotowa do kolejnego etapu.
Jak hartować stal? – Proces ochładzania w wodzie
Rozgrzana do czerwoności stal powinna zostać umieszczona w chłodnej wodzie. Ważne, aby nie wrzucać z impetem gorącej stali do wody, lecz cały czas trzymając ją w szczypcach powoli ją zanurzać. Woda z pewnością zacznie natychmiast wrzeć – to proces naturalny, którego nie trzeba się obawiać. Tak bardzo rozgrzana stal oddaje swoje ciepło wodzie, które jest tak duże, że potrafi doprowadzić ją do wrzenia.
Stal powinna znajdować się w chłodzącej wodzie przynajmniej do momentu, w którym woda przestanie wrzeć. W praktyce zajmuje do mniej więcej kilka minut. Po wyciągnięciu stali z wody połóż ją w bezpiecznym miejscu, aby mogła odpowiednio stwardnieć i uzyskać swoje ,,hartowane właściwości”.
Hartowanie stali w oleju? – Druga metoda schładzania stali
Innym środkiem chłodzącym może być również olej. Ta metoda wcale nie odbiega sposobem od chłodzenia stali w klasycznej wodzie.
Najczęściej hartowanie stali w oleju wykorzystuje się w przypadku posiadania większych, stalowych elementów. Eksperci jednoznacznie polecają w takich przypadkach olej – większy materiał nie powinien stracić na twardości. Wraz z metodą hartowania stali w oleju ten parametr będzie bardziej zabezpieczony.
Jeżeli jednak stalowe elementy do hartowania nie posiadają tak pokaźnych rozmiarów to klasyczna, schłodzona woda zdecydowanie jest wystarczająca.
Jaki olej do hartowania wybrać?
W sklepach internetowych można znaleźć profesjonalne oleje do hartowania stali. Posiadają one idealne parametry pozwalające na zachowanie maksymalnej twardości stali. Jednak mają swoją cenę…
W przypadku profesjonalnego zajmowania się hartowaniem stali faktycznie takie oleje mogą sprawić, że hartowana stal będzie jedyna w swoim rodzaju. Jednak będąc amatorem hartowania, który ten zabieg wykonuje tylko od czasu do czasu to tradycyjny olej rzepakowy będzie wystarczający.
Hartowanie stali domowym sposobem – metody
Jak hartować stal domowym sposobem?Okazuje się, że z powodzeniem można wykonywać hartowanie stal domowymi sposobami. Umówmy się, że większość osób nie posiada specjalistycznych pieców do hartowania, które znajdują się w profesjonalnych zakładach. Jednak z reguły miejsce na umieszczenie schłodzonej wody i zapewnienie drugiej części hartowania ma praktycznie każdy. Lecz co z ogrzewaniem?
Tak naprawdę wystarczy tutaj użyć palnika z propanolem. Cierpliwe ogrzewanie stali z każdej strony będzie prowadzić to podwyższenia jej temperatury do około 700-800 stopni Celsjusza. W tym zakresie powinna zmienić kolor na ognisto-czerwony. W tym momencie, aby proces hartowania został doprowadzony do końca wystarczy już tylko postępować tak, jak było to opisane w poprzedniej części artykułu.