Strona głównaWnętrzaJaki wybrać kolor rolet do szarych ścian?

Jaki wybrać kolor rolet do szarych ścian?

Rolety to taki element dekoracyjny, który znajduje się w niemal każdym domu, czy w mieszkaniu i dodaje pewnego akcentu do aranżacji wnętrz. Poza aspektem dekoracyjnym rolety pełnią również funkcję ochronną, osłaniają wnętrze przed robactwem i promieniami słonecznymi. Dobierając rolety istotne znaczenie pełni tutaj wybór odpowiedniej barwy. W tym przypadku, warto wiedzieć jakie dokładnie odcienie chronią przed słońcem. Najczęściej w porze letniej unika się stosowania rolet o ciemnych kolorach, ponieważ ten odcień przyciąga promienie słoneczne. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie rolet o jaśniejszych kolorach. Pojawia się jednak pytanie, jaki kolor rolet zastosować do uniwersalnych, szarych ścian?

Szare ściany – jaki kolor rolet będzie odpowiedni?

W takim razie, jaki kolor rolet wybrać do szarych ścian? W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak istnieje wiele rozwiązań, które polegają na tym, aby dopasować kolory na różne sposoby.

Pierwsze rozwiązanie polega na tym, aby dopasować jak najbardziej zbliżone kolory rolet i ścian, w tym przypadku najlepiej zastosować identyczne barwy. Przede wszystkim takie rozwiązania dekoracyjne są stosowane w niewielkich wnętrzach. Warto pamiętać o tym, żeby dobierać jaśniejsze barwy, ponieważ przyczyniają się one do optycznego powiększenia pomieszczenia.

Kolejne rozwiązanie polega na tym, aby kolor rolet dopasować do szarej ściany w zupełnym kontraście. Przykładem może być zastosowanie czarnych rolet marki Portos do białej ściany. W przypadku szarej ściany, odcień ten doskonale kontrastuje z granatem, zielenią czy bordowym odcieniem. Przede wszystkim kontrast to opcja, która jest skierowana do tych osób, które preferują wyraźne odcienie i lubią eksperymentować w trakcie aranżacji wnętrz. W ten sposób dopasowane rolety do szarej ściany nie tylko dodadzą nutki energii do pomieszczenia, ale również pobudzają osobę znajdującą się w niej do twórczego działania. Najczęściej takie połączenie jest stosowane w gabinetach lekarskich, czy w pokojach zabaw dla dzieci.

Inną opcją może być zastosowanie kolory rolety na zasadzie dopełnienia. Co można przez to rozumieć? Chodzi tutaj o zastosowanie monochromatyzmu, czyli wybranie określonej barwy, które jest dostępna w wielu różnych odcieniach. W tym rozwiązaniu następujące kolory dostosowuje się w zbliżonych, ale niekoniecznie w tym samy barwach. Idealnym przykładem jest użycie grafitowej rolety do szarej ściany, innymi przykładami może być użycie niebieskiej rolety to jasno niebieskiej ściany. Dodatkowo, warto pamiętać o tym, że gdy w pomieszczeniu występuje więcej niż jedno okno, to możemy zastosować stopniowanie, w tym przypadku wybieramy jedną roletę szarą, a drugą grafitową.

Ostatnim rozwiązaniem, które warto rozważyć, to dostosowywanie kolorów rolet pod kątem temperatury. W tym przypadku do kolorów ciepłych zaliczamy takie kolory, jak czerwień, pomarańcz, czy kolor żółty. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku kolorów zimnych, czyli takie kolory, jak zielony, niebieski, czy różowy. Do wyjątków zaliczamy kolory neutralne, czyli głównie odcienie beżu i brązu.

Oczywiście w trakcie dobierania koloru rolet do szarych ścian oraz innych, warto pamiętać o pewnych zasadach. Pierwsza zasada dotyczy umiaru. Chodzi tutaj o to, aby w trakcie dobierania koloru rolet do szarej ściany postawić na kolor, który jest mniej intensywny. Zbyt intensywne kolory mogą sprawić, że całe pomieszczenie zostanie w pewnym sensie zdominowane, a taka barwa może zaburzyć całą kolorystyczną harmonię wnętrza.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze