Strona głównaNaprawySkuteczne cięcie profili aluminiowych i stalowych

Skuteczne cięcie profili aluminiowych i stalowych

Aluminium wydaje się być materiałem prostym w obróbce, ponieważ jest dość miękkie. Wbrew pozorom jest cięcie profili aluminiowych nie jest wcale takie proste i wymaga dość dużo precyzji. Dotyczy to również precyzyjnego cięcia profili stalowych. W jakie narzędzie zaopatrzyć się przed przystąpieniem do pracy i jak wykonać to najlepiej?

Cięcie profili stalowych i aluminiowych — narzędzia

Najczęściej stosuje się domową metodą cięcia aluminium przy pomocy szlifierki kątowej. Jedyną trudnością w tym przypadku jest dobranie odpowiedniej tarczy, najlepiej do rodzaju metalu. W ten sposób cięcie profili powinno przebiec gładko, szczególnie jeżeli to tylko metoda domowa, do okazjonalnego cięcia. To jedno z najbardziej popularnych przedmiotów przeznaczonych właśnie do tego. Konkurencją może być chyba jedynie piłka do metalu z brzeszczotem. Oczywiście jest ona niedroga i łatwo dostępna, zmieści się też w każdej skrzynce z narzędziami. Przeciąć można nią profile aluminiowe. Ale już cięcie profili stalowych ręczną piłą oznacza zdecydowanie więcej pracy. Do tego ta metoda nie jest wybitnie precyzyjna, bo samo urządzenie tego nie ułatwia. Poza tym, jeżeli piłka jest tępa, może wyrządzić szkody w materiale, a nawet zmarnować cały profil. Nadaje się więc tylko do okazjonalnego użycia.

Cięcie profili stalowych pod kątem jest możliwe dzięki ukośnicy. Oczywiście w tym przypadku również należy zatroszczyć się o dobór właściwej tarczy. To idealne narzędzie, jeżeli chcesz uzyskać precyzyjny kąt. Cięcie profili pod kątem 45 stopni nie będzie żadnym problemem. Można w ten sposób ciąć profile także z aluminium.

Piła tarczowa także nadaje się do precyzyjnego cięcia profili stalowych. Do tego cięcie profili aluminiowych przy jej użyciu jest także bardzo wygodne. Piła tarczowa nie jest jednak podstawowym narzędziem, które jest dostępne w każdym domowym warsztacie. Poza samą piłą konieczna jest tarcza. Jej dobór jest bardzo istotny szczególnie w przypadku cięcia profili wykonanych z aluminium.

Wyrzynarka jest narzędziem dostępnym w wielu domach. Także pozwala na precyzyjne cięcie profili stalowych. Obróbka aluminium przy jej pomocy jest zadaniem bardzo szybkim i zazwyczaj dającym dobry efekt. Najlepiej jest wybrać model z dodatkową prowadnicą. Dzięki temu możliwe jest również cięcie profili stalowych pod kątem. Oczywiście nie można zapomnieć o doborze dobrego brzeszczota, który poradzi sobie z tym trudnym zadaniem. 

Cięcie laserem rur i profili

Alternatywą dla domowych narzędzi jest cięcie laserem profili wykonanych z aluminium oraz stalowych. Działanie laseru to topienie metalu miejsce przy miejscu. Z pewnością jest to sposób na precyzyjne cięcie profili stalowych. Laserowa wiązka dociera idealnie tam, gdzie ma, a więc praca będzie niezwykle dokładna. Jednak cięcie laserem rur i profili jest przeznaczone wyłącznie dla osób, które naprawdę się na tym znają. Trudność wynika chociażby z powstania oślepiającego, niebezpiecznego odblasku. Wykonywanie prac z laserem wymaga dobrego zabezpieczenia oczu specjalnymi okularami lub maską. Cięcie laserem profili z tego powodu jest wykonywane w profesjonalnych zakładach, które dobrze się na tym znają. Jeżeli zależy ci na idealnym efekcie, warto jest dodatkowo zapłacić i powierzyć tę pracę jednej z zajmujących się nią firm. Efekt z pewnością będzie świetny. Do tego nie ma problemu z cięciem profili pod kątem 45 stopni.

Cięcie profili plazmą i inne metody

Ciekawą alternatywą dla laseru jest cięcie profili stalowych i aluminiowych przy użyciu plazmy. Plazma to inaczej zjonizowany termicznie gaz. Gaz jest wydalany przez specjalne dysze z dużą prędkością, która pozwala na cięcie wielu materiałów. Również jest to metoda bardzo precyzyjna, ale oczywiście dostępna jedynie w profesjonalnych, specjalizujących się w tym zakładach. Jej wyższością nad laserem jest możliwość przecinania elementów grubszych. 

Bardzo popularne jest cięcie aluminium wodą. Jest to sposób nie tylko wydajny, ale także dość tani i precyzyjny, dlatego decyduje się na niego wiele firm.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze