Strona głównaPoradyOcieplanie stropu – krok po kroku

Ocieplanie stropu – krok po kroku

W budynku, w którym nie planuje się adaptacji poddasza nieużytkowego na mieszkalne, najekonomiczniejszym rozwiązaniem jest ocieplenie stropodachu.

Wystarczy, by zapewnić komfort termiczny i akustyczny w pomieszczeniach poniżej, zastosować rozwiązania z wełny skalnej, w postaci mat i płyt lub w technologii nadmuchu.

Czy położenie ocieplenia na stropie oznacza całkowite wykluczenie poddasza z użytkowania? Niekoniecznie. Wprawdzie bezpośrednio na warstwach ocieplenia chodzić nie wolno, to jednak wystarczy zbudować ażurowy pomost na ocieplonym stropie, by umożliwi

chodzenie po nim i wykorzystanie tej przestrzeni np. jako miejsca do przechowywania czy jako suszarni.

Jak i czym ocieplić stropodach? Zależy to m.in. od typu stropu.

Ocieplenie stropodachu wentylowanego (strop drewniany belkowy)

W konstrukcji stropodachu wentylowanego pokrycie dachowe chroniące przed opadami atmosferycznymi jest oddzielone od izolacji cieplnej szczeliną powietrzną, która pełni funkcję warstwy wentylacyjnej. Podczas budowy lub renowacji stropodachu wentylowanego możemy go ocieplić. Jest to bardzo proste, nie ma potrzeby naruszania konstrukcji.

Do jego izolacji są polecane produkty z wełny skalnej: GRANROCK SUPER w technologii nadmuchu, maty TOPROCK PREMIUM, TOPROCK SUPER, TOPROCK PLUS lub płyty SUPERROCK PREMIUM, SUPERROCK, ROCKMIN PLUS, ROCKMIN.

Wykonanie

Według standardu ROCKWOOL izolacja powinna być dwuwarstwowa, o grubości 35 cm, układana mijankowo w wypadku mat i płyt, co zapewnia wysoki komfort termiczny.

Ocieplenie betonowego stropu

Izolacje na stropie betonowym, zwanym masywnym, wykonuje się z produktów z wełny skalnej: GRANROCK SUPER w technologii nadmuchu, mat TOPROCK PREMIUM, TOPROCK SUPER, TOPROCK PLUS lub z płyt SUPERROCK PREMIUM, SUPERROCK, ROCKMIN PLUS, ROCKMIN.

Wykonanie

Wełnę skalną rozkłada się tak, by szczelnie pokryła całą powierzchnię.

Po ułożeniu ocieplenia, nie wolno po nim chodzić. Jeżeli jest taka konieczność, to albo trzeba zbudować drewniany pomost, albo położyć pas twardych płyt HARDROCK MAX lub STEPROCK SUPER w miejscach przyszłych chodników.

Uwaga! Nie należy stosować folii paroizolacyjnych na stropach masywnych poddasza nieużytkowego nad wszystkimi pomieszczeniami mieszkania, gdzie ciśnienie pary jest mniejsze niż 16 hPa (kuchnia, łazienka, toaleta). Paroizolację stosuje się tylko, gdy ciśnienie pary wodnej wynosi ponad 16 hPa.

Polecamy folię paroizolacyjną ROCKTECT Intello Climate Plus, która reguluje wilgotność w pomieszczeniu, zmieniając swoje właściwości w zależności od panujących warunków.

Ocieplanie stropu technologią nadmuchu

Do miejsc trudnodostępnych polecana jest wełna skalna ROCKWOOL stosowana w technologii nadmuchu. Stosowany w tym rozwiązaniu produkt GRANROCK SUPER, pozwala szybko i łatwo wykonać izolację, zapewniając bezpieczeństwo pożarowe (najwyższa klasa reakcji na ogień A1), paroprzepuszczalność oraz zdrowy mikroklimat (jest produktem naturalnym, jak wszystkie produkty z wełny skalnej). Skład wełny skalnej to około 97% minerałów, takich jak skały wulkaniczne (wełnę można w całości poddać recyklingowi, bez utraty jakości).

Izolacja w technologii nadmuchu na folii lub płytach g-k

GRANROCK SUPER może być nadmuchiwany bezpośrednio na folię lub płyty gipsowo-kartonowe. Wybierając tę technologię należy uwzględnić ciężar izolacji, który będzie przenoszony na elementy rusztu oraz płyty. Wykonując ruszt, uwzględniamy obciążenie charakterystyczne GRANROCK SUPER – 0,3 kN/m³ dla współczynnika przewodzenia ciepła 0,042 W/mK (każdy centymetr izolacji GRANROCK SUPER waży około 0,3 kg/m²).

Przygotowanie do nadmuchu wełny

Pierwszy etapem jest ułożenie izolacji na folii.

Folia ROCKTECT Intello Climate Plus montuje się od dołu wiązara za pomocą łat 40 x 60 mm. Łaty przykręca się w rozstawie co 40 cm wkrętami do drewna 4,2 x 70 mm. Krawędzie folii muszą być dodatkowo przymocowane zszywkami bezpośrednio do wiązara.

Po ułożeniu iuszczelnieniu folii można przystąpić do wykonania podkonstrukcji z łat budowlanych. Łaty będą podtrzymywały folię, na której spocznie cały ciężar ocieplenia.

Uwaga – nie wolno stosować zamiennie zwykłych folii budowlanych, ponieważ nie mają odpowiednich właściwości mechanicznych. Niedopuszczalne jest stosowanie zwykłej folii PE.

Nadmuch wełny skalnej

Na rozłożoną i zamocowaną folię ROCKTECT Intello Climate Plus lub przygotowane płyty g-k można wykonać nadmuch GRANROCK SUPER. Można to zrobić dowolną maszyną do nadmuchu granulatów z wełny mineralnej.

Średnia gęstość nasypowa granulatu na powierzchniach poziomych powinna mieścić się w przedziale od 25 do 35 kg/m³. Dla takiej gęstości deklarowany współczynnik przewodności cieplnej lambda to 0,042 W/mK. Zwiększając gęstość nasypową do 35-45 kg/m³, można poprawić go do 0,040 W/mK.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze