Strona głównaNaprawyJakie wybrać gwoździe do łat, deskowania, więźby, i krokwi?

Jakie wybrać gwoździe do łat, deskowania, więźby, i krokwi?

Dobór odpowiednich do wykonywanych czynności narzędzi, jest rzeczą niezbędną oraz kluczową. Gwarantuje to właściwe i bezproblemowe wykonanie danej czynności, czy to w naprawach czegoś, czy też w większych remontach. Jeśli nie zadbamy o to, by właściwie wybrać narzędzia, często możemy spotykać się z porażkami, oraz nieprzyjemnymi sytuacjami podczas nawet najprostszych czynności domowych. Czasem nawet najmniejsze narzędzia, nawet takie, które wydają się nieważne, mogą przesądzić o końcowym efekcie danej czynności. Jednymi z takich narzędzi to są gwoździe, które, choć mają wiele rodzajów, często używane są w sposób nieprzemyślany, powodując tym samym usterki i problemy. Wiele osób ma problem z dobraniem odpowiednich do okazji i sytuacji gwoździ, dobrym sposobem jest zwracanie uwagi na ich długość, oraz średnicę, zwłaszcza w takich czynnościach jak naprawa czy też tworzenie dachów. Dach składa się przede wszystkim z dwóch elementów, jakimi są konstrukcja nośna oraz pokrycie. By dach był trwały, musimy zadbać o to, by te elementy były odpowiednio wzmocnione oraz zamontowane. Konstrukcję nośną zazwyczaj wykonuje się z drewnianych belek, odpowiednio wzmocnionych przeznaczonymi do tego produktami i substancjami. Jeśli chcemy, by nasz dach był odpowiednio solidny, poza materiałami przeznaczonymi do tworzenia go, musimy też zadbać o odpowiednie narzędzia, nawet te najmniejsze, takie jak, chociażby gwoździe. Ich wybór może okazać się niezbędny do właściwego efektu, jaki planujemy osiągnąć, oraz do stworzenia odpowiedniej konstrukcji. Różne rodzaje elementów dachu wymagają użycia różnych rodzajów gwoździ. Innych gwoździ użyjemy do krokwi, a innych do deskowania, więźby i łat. Stąd rodzi się więc pytanie: jaki rodzaj gwoździ wybrać do poszczególnych czynności?

Jakie gwoździe wybrać do przybijania łat i kontrłat?

Gwoździe, które wybieramy do przebijania łat i kontrłat, powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju łaty i kontrłaty, powinniśmy więc zwrócić uwagę na ich grubość oraz długość. Gwoździe powinny być też zrobione z ocynkowanej stali, która zapewnia odporność na warunki atmosferyczne oraz inne czynniki zewnętrzne. To jakie gwoździe wybrać do przybijania łat i kontrłat, zależy też od efektu, jaki planujemy osiągnąć, jednak w zdecydowanej większości przypadków powinniśmy używać ocynkowanych gwoździ o długości od 90 do 100 mm. Przy przybijaniu łat należy pamiętać, by były one na tyle solidne, żeby można się było po nich swobodnie poruszać, nie narażając się na dodatkowe niebezpieczeństwa. W takich decyzjach wielką pomocą może okazać się opinia dekarza, który zna się na rzeczy i potrafi dobrać do siebie odpowiednie elementy.

Jakie gwoździe wybrać do krokwi?

Każda zacinana krokwia dachowa jest indywidualną konstrukcją, dlatego też czasem ciężko dobrać nam do niej odpowiednie elementy. Najbezpieczniejszą opcją jest zasięgnięcie porady specjalisty – dekarza, który ma doświadczenia w tego typu rzeczach, oraz będzie w stanie zapewnić fachową pomoc. Często wybierane do krokwi gwoździe to specjalistyczne gwoździe krokwiowe, tzw. krokwiaki, które, choć przeznaczone są właśnie do tego typu konstrukcji i używane są już od bardzo wielu lat, mogą okazać się zbyt mało wytrzymałe i nie wystarczająco trwałe. Wielu fachowców poleca złącza ciesielskie, czy też długie wkręty z szeroką główką.

Jakie gwoździe wybrać do deskowania?

Deskowanie to bardzo ważny element w całej konstrukcji dachu, ponieważ to od niego zależy czy siły oddziałujące na dach dostają równomiernie rozkładane. Deskowanie jest podłożem, do którego montuje się całość pokrycia dachowego, ważne jest więc, by było ono właściwie połączone z krokwiami. Przy łączeniu krokwi z deskowaniem, powinniśmy pamiętać o tym, by gwoździ było odpowiednio dużo, tak by cała konstrukcja była solidna i stabilna. To jakie gwoździe powinniśmy wybrać do deskowania, zależy od grubości desek, jednak najważniejszą zasadą jest, by gwoździe montowane były w deskach na głębokości przynajmniej 50 mm.

Jakie gwoździe wybrać do więźby dachowej?

Do tej pory najpopularniejszymi gwoździami wybieranymi do więźby dachowej, były zwykłe gwoździe krokwiowe, używane w dekarstwie od bardzo wielu lat. Jednak z roku na rok wybiera się trwalsze, i wytrzymalsze gwoździe, takie jak wkręty ciesielskie, które choć droższe, cieszą się coraz większą popularnością.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze