HomePoradySmarowanie kosy spalinowej — jak to zrobić?

Smarowanie kosy spalinowej — jak to zrobić?

Użycie kosy spalinowej ułatwia wykonanie wielu prac, na przykład jeżeli trzeba pozbyć się wysokiej trawy i chwastów z trudniej dostępnych miejsc. Duża moc tego urządzenia pomaga w łatwym pozbyciu się niechcianych roślin. Tak samo jak każde urządzenie ogrodnicze, także ona potrzebuje właściwego, regularnego serwisu. Należy do niego także smarowanie kosy spalinowej. Oto sposoby jak zrobić to właściwie i łatwo, w zależności również od marki.

Smarowanie kosy spalinowej Demon

Demon to jedna z popularnych, niedrogich marek mających w swojej ofercie kosy spalinowe. Przed przystąpieniem do smarowania przekładni kątowej kosy spalinowej Demon należy się przede wszystkim zaopatrzyć w odpowiedni smar. Dobrej jakości produkt zapewni należytą ochronę. Najlepszy jest zdecydowanie smar na bazie dwusiarczku molibdenu. Tylko on ma odpowiednie właściwości zabezpieczające i gęstość pozwalającą na przywarcie do właściwych części urządzenia.

Nie każdy rodzaj smarowania wymaga dużego rozkręcania urządzenia. Na przykład smarowanie przekładni kosy spalinowej jest czynnością, którą powinno się robić co najmniej raz w miesiącu w okresie intensywnego użytkowania urządzenia. Smarowanie wału napędowego kosy spalinowej jest czynnością nieco bardziej skomplikowaną. Jednak jej wykonywanie również jest nieco rzadsze, wystarczy zrobić to raz w roku przy umiarkowanej eksploatacji swojego urządzenia ogrodniczego. 

W przypadku smarowania kosy spalinowej Demon, dostęp do wału jest blokowany przez przekładnię i to ją należy w pierwszej kolejności zdemontować. Ponieważ nie można wyjąć całego wału, trzeba się postarać by wtłoczyć smar jak najbardziej w konstrukcję. Smarowanie przekładni kątowej kosy spalinowej Demon jest czynnością łatwiejszą i nie wymaga dużej ingerencji w urządzenie.

Smarowanie przekładni kosy spalinowej Stihl  

Stihl należy do grona najbardziej popularnych marek produkujących sprzęt ogrodniczy. To firma znana z szerokiego wyboru asortymentu i jego świetnej jakości. Nawet jednak wysokiej jakości produkty wymagają napraw eksploatacyjnych. Stąd konieczność smarowania kosy spalinowej. Szczegółowe instrukcje na ten temat zawsze powinny być uwzględnione w dokumentach dołączonych do nowego zakupu, ponieważ może się to nieco różnić w zależności od konkretnego modelu. Ważne jest, aby postępować zgodnie ze wskazówkami, które są tam zawarte, również w kontekście doboru właściwego środka. Dzięki temu uzyskać można najlepsze efekty. Smarowanie przekładni kosy spalinowej Stihl jest na tyle bezproblemowym zajęciem, że można dokonać tego samodzielnie, bez konieczności korzystania z usług serwisu. Jednorazowo podczas smarowania przekładni kosy spalinowej Stihl powinno się użyć około 6 gram smaru w formie pasty. To objętość przypominająca ilość pasty do zębów nakładanej na szczoteczkę. Smar powinno się wprowadzać aż do uczucia oporu.       

Smarowanie przekładni kosy spalinowej Nac

Smarowanie przekładni kosy spalinowej Nac powinno się odbywać średnio raz na około 25 godzin pracy. Dotyczy to nowych urządzeń, które nie mają jeszcze 3 lat. Starsze kosy smarować można raz na 50 godzin pracy. Zazwyczaj jednak nie trzeba tak szczegółowo wyliczać czasu pracy urządzenia. Można ocenić to również wzrokowo. Smarowanie przekładni kosy spalinowej jest konieczne, kiedy po prostu nie widać już na niej smaru. Właściwie dobrany, wysokiej jakości smar ma na celu zapewnienie ochrony przed korozją wewnętrznych części kosy spalinowej. Zabezpiecza ją także przed utlenianiem oraz wymywaniem wodą. Dodatkowo pozwala na użytkowanie urządzenia w warunkach różnej temperatury i zabezpiecza części metalowe przed jej wysokimi wartościami.

Smarowanie wału kosy spalinowej w przypadku modeli marki Nac powinno następować samoistnie. Ze względu na to, że do jej baku wlewa się mieszankę paliwa i oleju w proporcjach zalecanych przez producenta dla danego modelu, olej samoistnie powinien smarować wał napędowy kosy spalinowej. Zbyt duża ilość oleju może się jednak nadmiernie palić i przez to skracać żywotność silnika kosy, dlatego tutaj również należy ściśle trzymać się instrukcji.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze