Są ekologiczne, ekonomiczne, funkcjonalne, praktyczne i znacząco redukują koszty prowadzenia gospodarstwa domowego. Jeśli mądrze je połączyć w większy system, w skład którego wejdzie nowoczesne ogrzewanie, panele fotowoltaiczne oraz wentylacja mechaniczna, uzyskujemy przepis na energooszczędny i ciepły dom. Do tego konieczne jest jednak podjęcie decyzji – jaka pompa ciepła: gruntowa czy powietrzna, będzie w danym przypadku najodpowiedniejsza?
Na rynku znajdziemy obecnie aż trzy różne rodzaje pomp ciepła. Jednak ze względu na obowiązujące przepisy oraz możliwości adaptacyjne tych fenomenalnych urządzeń, do domów jednorodzinnych oferowane są wersje powietrzne oraz gruntowe. Czym się różnią między sobą i która opcja jest lepsza?
Trudny wybór: pompa ciepła gruntowa czy powietrzna
Aby odpowiedzieć na pytanie o to, które urządzenie jest lepsze: pompa ciepła powietrzna czy gruntowa, trzeba poznać nieco jedną i druga propozycję.
Jeśli wybierzesz model powietrznej pompy ciepła, do ogrzewania domu będzie wykorzystywana energia pobierana z powietrza spoza domu. Aby system sprawdził się w praktyce, konieczne jest podłączenie również instalacji elektrycznej oraz wodnej – w tym ostatnim przypadku dzięki temu zabiegowi możliwe będzie ogrzewanie dodatkowo wody użytkowej dla wszystkich domowników. Ten rodzaj pompy jest dość wygodny w instalacji, ponieważ nie wymaga uprzedniego przygotowania prac ziemnych. Aby nie było zbyt kolorowo, trzeba pamiętać, że chociaż początkowy koszt takiej inwestycji jest mniejszy, wraz z nastaniem pory jesienno-zimowej pompa powietrzna potrzebuje wsparcia, aby solidnie ogrzać budynek i sprostać oczekiwaniom.
Nieco inaczej wygląda kwestia pompy gruntowej – w jej przypadku, ze względu na źródło pozyskiwania energii do ogrzewania, niezbędne jest wykonanie konkretnych, precyzyjnych prac ziemnych. To zaś automatycznie zwiększa koszty inwestycji. Trzeba również liczyć się z koniecznością znalezienia wewnątrz domu miejsca na pompę. Wahając się między pompą ciepła powietrzną czy gruntową trzeba wiedzieć, że efektywność tej drugiej wraz z nastaniem zimy praktycznie nie spada. Wszystko to za sprawą miejsca, w jakim znajduje się instalacja i niewielkich wahań temperatury, jakich doświadcza. Kolejną zaletą jest możliwość odwrócenia sytuacji – w lecie, kiedy upały dają nam się we znaki, znacznie niższa temperatura gleby jest w stanie efektywnie schłodzić wnętrze domu.
Ostatecznie: pompa ciepła powietrzna czy gruntowa?
Jednoznacznie trudno określić, jaki model pompy ciepła: gruntowej czy powietrznej, będzie lepszy. Takiej odpowiedzi w zasadzie nie ma, każdy inwestor bowiem dopasowuje rodzaj urządzenia do własnych możliwości finansowych, do przestrzeni, jaką dysponuje oraz do oczekiwań, jakie ma względem kupowanego sprzętu.
Można powiedzieć jedno: pompy wykorzystujące energię z powietrza z pewnością są rozwiązaniem bardziej budżetowym. Samo urządzenie również zajmuje nieco mniej miejsca, dlatego po połączeniu z panelami słonecznymi świetnie sprawdza się jako element dogrzewający w zimie dom lub pracujący po prostu na ciepłą wodę użytkową.
Pompy gruntowe, chociaż znacznie bardziej skomplikowane pod względem konstrukcji i montażu, a także znacznie droższe w zakupie, są jednocześnie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla domu. W wielu przypadkach właśnie te urządzenia są w stanie samodzielnie poradzić sobie z ekonomicznym i efektywnym ogrzewaniem domu.