Strona głównaNaprawyZatkana rura - kret nie pomaga. Skuteczne sposoby

Zatkana rura – kret nie pomaga. Skuteczne sposoby

Problem z zatkaną rurą? Pierwsze co nasuwa się na myśl to użycie popularnego środka chemicznego Kret do udrażniania rur i syfonów w instalacjach kanalizacyjnych, który samoczynnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia stałe i organiczne. Likwiduje nieprzyjemne zapachy. W tym artykule dowiesz się, co zrobić kiedy jest zatkana rura, a Kret nie pomaga, co zrobić jeśli kret zatkał odpływ, jak działa kret, co zamiast kreta do zlewu, czy proces rozpuszczania Kreta octem faktycznie pomaga?

Jak działa Kret?

Kret do rur możemy dostać w dwojakiej postaci – jako żel bądź jako granulki. Żel posiada płynną konsystencję. Jak działa Kret? Łatwo przenika przez zanieczyszczenia, ze względu na stan ciekły. Osiada na ścianach rur, dzięki czemu działanie jest bardziej efektowne i dłuższe. Radzi on sobie jedynie z drobnymi odpadkami. Nie sprosta on poważniejszym zatorom. To właśnie kret w granulkach jest stworzony do większych odpadków, ponieważ jest silniejszym środkiem. Niestety fakt, że jest on mocniejszy, wiąże się z tym, że wytwarza on więcej szkodliwych oparów. Jak działa Kret? Wlany do zatkanej rury napotyka na przyczynę niedrożności i substancje chemiczne znajdujące się w Krecie, zaczynają je rozkładać. Wiąże się to z wydzieleniem amoniaku, który może uszkodzić układ oddechowy lub doprowadzić do poparzenia skóry. W celu uniknięcia takich przykrych sytuacji, należy opuścić pomieszczenie, w którym zastosowało się Kreta. Teraz już wiesz, jak działa Kret i jak zapobiegać niechcianym efektom wynikającym z jego używania.

Jak działa Kret

Kret zatkał odpływ

Jeśli zdarzy się sytuacja, że kret zatka odpływ i zalegająca woda z zanieczyszczeniami zacznie wypływać, nie wolno dosypywać ani dolewać Kreta do odpływu niż jest to zalecone na etykiecie. Trzeba podjąć się działania i zastosować ręczną sprężynę. Jeśli kret zatkał odpływ tak, że ta metoda nie pomaga, należy wezwać hydraulika. Użyje on korby elektrycznej, która nie powinna mieć problemów z udrożnieniem rury, czy odpływu. Oprócz tego, że zdarza się, że Kret zatkał odpływ, to może dojść do sytuacji, że niszczy się kolor zlewu. Trzeba bardzo uważać przy aplikacji tego silnego środka chemicznego, ponieważ ma on właściwości żrące. Wszelkie czynności należy wykonywać w gumowych rękawiczkach.

Kret zatkał odpływ

Zatkana rura, zlew – Kret nie pomaga

Jeśli masz zatkaną rurę bądź zlew i Kret nie pomaga to działanie jest podobne do tego, jak w przypadku, kiedy Kret zatka odpływ. Na zatkaną rurę czy zatkany zlew, jeśli Kret nie pomaga, pomoże jedynie ręczna sprężyna, bądź bardziej zaawansowany sprzęt, jakim jest sprężyna elektryczna. Najlepiej wezwać hydraulika. Fachowiec powinien zaradzić na tę sytuację kiedy Kret nie pomaga na zatkany zlew bądź rurę.

Co zamiast Kreta do zlewu

Co zamiast Kreta do zlewu?

Zastanawiasz się, co zamiast kreta do zlewu? Jednym z domowych sposobów na odetkanie odpływu jest wymieszanie połowy szklanki sody oczyszczonej z połową szklanki soli. Taką mieszankę wsypuje się do odpływu i zalewa wrzątkiem. Ta metoda często sprawdza się jako zamiennik Kreta do zlewu. Innym skutecznym sposobem jest rozpuszczenie w ciepłej wodzie dwóch opakowań kwasku cytrynowego. Należy odczekać 15 minut i taką mieszaninę wlać do odpływu. Inną metodą jest wsypaniem do odpływu szklanki soli i szklanki dosyć i zalanie podgrzaną szklanką octu. Po 10 minutach należy zalać odpływ wrzątkiem. Co zamiast Kreta do zlewu? Nadaje się do tego również mieszanina ¼ szklanki soli i boraksu oraz ½ szklanki octu. Wlać należy tę mieszaninę do odpływu i po upływie 10 minut zalać wrzątkiem. Kiedy chcesz wzmocnić działanie tej mikstury, możesz dodać szklankę soli.

co zamiast Kreta do zlewu

Rozpuszczanie Kreta octem

Kiedy użyje się zbyt dużej dawki Kreta do udrażniania rur, może dojść do jego skamienienia. W takiej sytuacji można spróbować rozpuszczenia Kreta octem. Nie zawsze jest to skuteczny sposób, jednak nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby spróbować. Skamieniały Kret może okazać się naprawdę trudnym przeciwnikiem. Takie rury należy traktować dużą ilością wody. Rozpuszczanie Kreta octem jest skuteczne tylko w przypadku niedużych skamielin.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

1 KOMENTARZ

  1. Artykuł napisany chaotycznie, zdania są często bez sensu, ciężko się połapać o czym jest dany podpunkt. Jedno wielkie zdezorientowanie, np. po co pisać osobny podpunkt dla rozpuszczania o occie skoro poprzedni punkt dotyczył sposobów jakim jest między inny mi ocet.. Szkoda gadać.

Najpopularniejsze