Strona głównaPoradySiekiera - jaką wybrać? Opinie o producentach

Siekiera – jaką wybrać? Opinie o producentach

Jeżeli masz swój ogród, to z całą pewnością masz również siekierę i nie wahasz się jej używać. Budowa siekiery jest równie prosta, jak budowa cepa – składa się ona bowiem z głowicy oraz trzonka.  

Ale siekiera siekierze nierówna! Aktualnie na rynku znajdziemy kilku producentów, którzy mają największe doświadczenie i wiodą prym, jeśli chodzi o produkcję siekier. Zaliczamy do nich: Niteo, Fiskars, Jobi, Hecht, Greenmill oraz Verve i Hultafors. 

Producentów jest oczywiście o wiele więcej – bardzo często tego typu narzędzia są bowiem produkowane również przez lokalne spółdzielnie pracy chronionej. Tym razem jednak postanowiliśmy się skoncentrować na tych największych i najbardziej rozpoznawalnych na rynku graczach.

Siekiera Niteo – opinie

Siekiera rozłupująca Niteo to siekiera, która „trafiła pod strzechy” i była dostępna w sieci Biedronka. Czym jest siekiera rozłupująca? Sięgniemy po nią wtedy, kiedy będziemy potrzebowali rozłupać duże kawałki drewna na mniejsze – np. przygotowując drewno na opał do pieca, lub kominka. Wszystkich tych, którym siekiera „z Biedronki” na pierwszy rzut oka może wydawać się tandetna – uspokajamy. Niteo to naprawdę doświadczony producent, a dobra siekiera rozłupująca powinna mieć krótką, masywną głowicę, o charakterystycznym, rozszerzającym się kształcie, przypominającym klin. Trzonek powinien być długi i prosty. I siekiery Niteo takie właśnie są. Ponadto mają naprawdę dobre opinie – i tyczy się to w głównej mierze właśnie siekier rozłupujących. 

Siekiera Fiskars – opinie

opinie o fiskars
Na forum Knives użytkownicy pozytywnie wypowiadają się o Fiskarsie

Fiskars to jeden z najpopularniejszych producentów siekier w Polsce, cieszący się niezmiennie dobrą opinią. Modeli siekier mamy tu do wyboru naprawdę sporo, wcale nie zdziwilibyśmy się, gdyby mniej doświadczeni lub początkujący domowi drwale pogubili się w mnogości typów. Producent rozróżnia bowiem siekiery przeznaczone do świeżego drewna, siekiery ciesielskie i siekiery rozłupujące. Fiskars x25, x21, x17, x27, x10, x7, x11 czy x5, x15 to tylko część oznaczeń siekier, definiujących ich rozmiar i przeznaczenie, które są oferowane przez producenta Fiskars. 

Narzędzia te możemy znaleźć w takich sklepach jak Leroy Merlin, Castorama czy po prostu kupić ten produkt na polskim Allegro. Tak jak wcześniej zostało wspomniane, Fiskars wśród użytkowników opinie ma dobre.

Jeżeli rozważamy zakup siekiery – nie obejdzie się bez porównania. Co wybrać? Fiskars – czy może inną firmę, która jest tańsza i ma lepszą jakość swoich produktów? Poniżej porównanie Fiskarsa do trzech innych marek: Cellfast, Husqvarna oraz Gardena. 

Siekiera Cellfast czy Fiskars?

Cellfast to siekiery, które są w przedziale cenowym podobnym do Fiskarsa. Na przykład siekiera uniwersalna siekiera Cellfast U1600 w opinii użytkowników – jest bardzo wygodnym i poręcznym narzędziem. Waży nieco ponad 1.5 kilograma i kosztuje 130 złotych. Jest ergonomiczną siekierą ciesielską, przeznaczoną do ścinania gałęzi krzewów i małych drzew. Co więc wybrać: Cellfast czy Fiskars? Profesjonaliści, na jednym z branżowych for, wskazali Cellfast jako narzędzie lepsze do drewna twardego, zaś Fiskars do miękkiego. Wskazują również na różnice w wadze obu narzędzi.  My możemy ze szczerym sercem polecić obie firmy, obie bowiem mają naprawdę dobre opinie wśród użytkowników. Najrozsądniejszym kryterium, pozwalającym podjąć decyzję, może okazać się tutaj cena. Znajdź dla siebie najtańszą siekierę od Cellfast lub Fiskars i dokonaj zakupu. 

Siekiera Husqvarna czy Fiskars?

Marka Husqvarna to marka znana na całym świecie.  Znana głównie z diabelsko mocnych pił spalinowych i znakomitych podkaszarek. Również ich siekiery są produktami wysokiej jakości.

A zatem Husqvarna czy Fiskars? To zależy. Zależy od budżetu, jakim dysponujesz. Dla przykładu Husqvarna s2800 (uniwersalna, rozłupująca, z kompozytowym uchwytem) może kosztować nawet 360 złotych. Biorąc pod uwagę markę, jakość i trwałość narzędzia – cena wydaje się adekwatna; ale z drugiej strony Fiskars jest porównywalny jakościowo i tańszy (np Fiskars x27).  Jak wypada więc Husqvarna s2800 vs Fiskars x27? Opinie o obu tych produktach są bardzo dobre, więc wybór nie jest prosty. Rekomendujemy rozejrzenie się po osiedlowych sklepach budowlanych, wzięcie każdej z nich do ręki i przymierzenie się do niej, oraz rozmowę ze sprzedawcą, który z pewnością będzie pomoże w podjęciu decyzji.

Siekiera Gardena czy Fiskars?

Siekiera Gardena (np. rozłupująca 2800s) to narzędzie, które znajduje się w podobnym przedziale cenowym co Fiskars. Porównywalna jest również jakość oraz opinie użytkowników. Znowu trudne pytanie – siekiera Gardena czy Fiskars? Niech zdecyduje cena, dostępność lub wręcz estetyka – gdyż opinie użytkowników na temat obu tych marek są naprawdę podobne, oceny wysokie (rzędu 4,7-4,8 na 5 punktów), a i my nie potrafimy wskazać jednoznacznych różnic. 

Siekiera Hecht czy Fiskars?

hecht opinie na Ceneo
Na CENEO większość opinii jest pozytywna.

Porównajmy siekiery rozłupujące Hecht i Fiskars.  W opinii użytkowników Fiskars oceniany jest lepiej pod względem jakości, trwałości i wygody użytkowania. Bardzo często podkreśla się dobrze wyprofilowany uchwyt, dzięki któremu łatwiej jest używać jej kobietom, które zazwyczaj mają mniej silne dłonie, niż panowie.Na korzyść Hechta przemawia fakt, że jest zdecydowanie tańszy – o co najmniej kilkadziesiąt złotych. Jak zawsze przy tego typu dylematach – warto zastanowić się, jak często i do czego dokładnie będziemy siekiery używać.  Jeżeli szukamy narzędzia, dzięki któremu od czasu do czasu będziemy mogli wykonać proste prace ogrodowe – może nie warto przepłacać?  Jeżeli natomiast mamy dom z piecem na drewno lub kominkiem – i regularnie rozłupujemy pieńki na opał – z pewnością warto zainwestować w bardziej ergonomiczny, lepszy sprzęt.

Siekiera Cellfast – opinie

Cellfast to polski producent siekier. Większość użytkowników postrzega siekiery Cellfast jako dobry zamiennik Fiskarsa.  Zwracają uwagę na wygodę i ergonomię użytkowania, trwałość i zupełnie przyzwoitą jakość wykonania. Podkreślają również to, że producent dba o serwis gwarancyjny tych narzędzi. Na profesjonalnych forach, w dyskusjach przewijają się wątki zużycia ostrza i samego narzędzia po porąbaniu odpowiednio 10, 15 i 25 kubików drewna – z których wynika, że siekiera Cellfast w opinii użytkowników sprawuje się bardzo dobrze.  Podsumowując – użytkownicy doceniają Cellfast: siekiery opinie mają naprawdę dobre. Są również użytkowane i doceniane przez profesjonalistów, a dodatkowym atutem, często przewijającym się w komentarzach, jest to, że są produkowane w Polsce.  

Siekiera Husqvarna – opinie

Husqvarna to legendarna, najstarsza bodaj na świecie, szwedzka firma, produkująca narzędzia do prac w lasach i ogrodach. Siekiery te były dość często wybierane przez profesjonalistów, zawodowo zajmujących się pracą przy drewnie. W zależności od tego, na jakie forum trafimy – siekiery Husqvarna mają opinie naprawdę różne. Jednak większość użytkowników, korzystających z tych siekier na użytek domowy – chwali je, oceniając jako wygodne, efektywne, mocne i dobrze wyważone. Są to, nie da się ukryć, narzędzia dość drogie.   Podstawowe modele kosztują powyżej 300 złotych. Jeżeli więc mamy zaufanie do tej marki i nie ogranicza nas budżet – może to być dobry wybór.

Siekiera Jobi – opinie

Jeśli szukasz siekiery do drobnych porządków w ogrodzie, to zdecydowanie Jobi będzie marką dla ciebie. Siekiery Jobi mają opinie siekiery taniej, która nadaje się do drobnych prac w ogrodzie. Jobi Fiberglass to siekiera, która kosztuje zaledwie 35 złotych. Co ciekawe – siekiera ta waży tylko 1 kilogram – może być zatem poręcznym narzędziem nawet dla niewprawnych użytkowników. Są to tak zwane siekiery gospodarcze, które pozwalają nam na wykonywanie drobnych prac np. przecięcia gałęzi. Jobi to dobry wybór dla każdego, kto chce budżetowo podejść do zakupu siekiery. Masz opinie na temat siekier lub innych narzędzi firmy Jobi? Jeśli tak, to koniecznie daj nam o tym znać. 

Siekiery Hecht – opinie 

Hecht to marka, która oferuje naprawdę szeroki asortyment ogrodowy. Znajdziemy tam wszystko: od grubego sprzętu, przeznaczonego do prac wokół domu, jak np. odśnieżarki; aż po rzecz tak „niepoważną” jak odstraszacze kretów. Siekiery Hecht to zdecydowanie produkty, na które warto zwrócić uwagę. Ceny tych siekier są relatywnie niskie – dlatego są chętnie kupowane przez użytkowników, planujących drobne prace w ogrodzie.  Pamiętajmy jednak, że tanie siekiery świetnie sprawdzą się w przypadku takich właśnie drobnych prac, jeżeli natomiast planujemy łupać drewno w dużych ilościach to zaopatrzmy się w siekierę rozłupującą wysokiej jakości. 

Siekiera Verve – opinie

Jeśli szukasz praktycznej siekiery, która mieści się w rozsądnym, na przykład stuzłotowym złotowym budżecie, to właśnie ją znalazłeś.  Opinie użytkowników o siekierze Verve są zazwyczaj przychylne. Siekiery znajdziemy w wielu popularnych sklepach, choćby w Castoramie. Cena zachęca do zakupu – 60 złotych za siekierę o trzonku 50 centymetrów.

Znasz narzędzia Vevre? Masz opinię na temat firmy Verve lub siekier Verve? Daj znać!  

Siekiera Hultafors – opinie

Hultafors to marka nieco mniej znana na polskim rynku. Firma z ponad 130-letnią tradycją, produkująca narzędzia ręczne dla profesjonalistów, cenione przez rzemieślników. Hultafors jest więc siekierą dla profesjonalistów – co również podkreślają użytkownicy forów internetowych, ale też sama firma chwali się, że ich wiedza pochodzi z doświadczenia. Ciekawostką niech będzie to, że założyciel firmy zaprojektował znaną dziś na całym świecie drewnianą miarkę składaną. Narzędzia Hultafors nie są tanie – jeśli ktoś szuka siekiery do 100 złotych, to zdecydowanie nie jest to wybór dla niego. Siekiery Hultafors potrafią kosztować nawet 700 złotych. Trzony są wykonywane ze specjalnie dobranego, wytrzymałego materiału drewnianego – orzesznika amerykańskiego.  Nasza rekomendacja jest taka, że jeśli planujesz często używać siekiery to warto zainwestować nieco więcej w siekiery Hultafors. 

Siekiera Greenmill – opinie

Kolejna firma to Greenmill, która również nie jest jeszcze tak popularna w Polsce. Niemniej jednak warto umieścić ją w naszym zestawieniu z jednego prostego względu – stosunek ceny do jakości jest naprawdę bardzo dobry. Siekiera ciesielska kosztuje w okolicach 100 zł, więc znowu mamy do czynienia z budżetowym produktem. I według opinii użytkowników relacja ceny do jakości jest naprawdę dobra, co przekłada się na  dobre opinie o tej marce. Siekiera Greenmill to zatem siekiera,  którą warto kupić. 

Zobacz też:


Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

4 KOMENTARZE

Najpopularniejsze