HomeDIYStół warsztatowy własnej roboty - jak zrobić?

Stół warsztatowy własnej roboty – jak zrobić?

Każdy majsterkowicz amator czy domorosły mechanik, lub pasjonata grzebania w przeróżnych urządzeniach potrzebuje odpowiedniej przestrzeni roboczej. Nawet posiadanie skromnego budżetu domowego nie musi nas powstrzymywać przed profesjonalnym wyposażeniem swojego domowego warsztatu. Projekt i budowa stołu warsztatowego tylko pozornie jest skomplikowana. Warto więc przystąpić do dzieła: „stół stolarski – zrób to sam!”

W Internecie można znaleźć całą masę wskazówek i porad, jak zrobić stół warsztatowy z drewna czy jak zrobić stół warsztatowy z metalu. Niezależnie od tego, który z nich przyda Ci się na co dzień bardziej, możesz pokusić się o jego samodzielne wykonanie. Tym większa będzie frajda z korzystania z niego przy realizowanych projektach.

Stół stolarski – zrób to sam!

Każde tego typu przedsięwzięcie trzeba rozpocząć od podstaw, w tym wypadku od projektu stołu warsztatowego. Wyszukiwanie stołu warsztatowego – projektu w pdf w sieci nie jest konieczne. Jego przygotowanie jest proste i zwykle nie zajmuje więcej czasu. Co więcej, samodzielnie wykonany projekt zawsze będzie lepiej dopasowany do twoich potrzeb – chociażby od kątem wysokości. Samodzielnie możliwe jest wykonanie nawet wersji składanej, ta jednak będzie wymagała głębszego przemyślenia.

Stół warsztatowy – jak zrobić go samodzielnie krok po kroku?

Jeśli posiadamy już projekt stołu warsztatowego – w pdf czy wykonany samodzielnie na kartce papieru – musimy dobrać odpowiednio materiał oraz narzędzia. Od razu trzeba powiedzieć, że nie istnieje jeden dobry, uniwersalny sposób na to, jak zrobić stół warsztatowy – ile ludzi, tyle bowiem koncepcji oraz metod, jak ów plan wykonać. Jeśli chodzi o materiały, najlepiej jest wykorzystać drewno lub metal – takie wersje będą solidne oraz trwałe, a zaimpregnowane będą służyć także w zmiennych warunkach atmosferycznych na zewnątrz.

Jak zrobić stół warsztatowy z drewna?

Każdy stół warsztatowy musi składać się z dwóch elementów: nóg oraz blatu. Do wykonania zarówno jednego, jak i drugiego elementu można wykorzystać różne materiały dowolnej grubości. Są osoby, które do zrealizowania projektu na stół warsztatowy z drewna wykorzystują heblowaną kantówkę o szerokości np. 60 mm oraz deski grubości 25 mm. Blat roboczy może być w zasadzie dowolnej długości. Do jego wykonania należy jedynie wybrać odpowiednie deski, a następnie wygładzić ich powierzchnię. Do łączenia elementów dobrze jest wybrać specjalne wkręty do drewna, a otwory wiercić przeznaczonymi do tego materiału cienkimi wiertłami. W otwory można nanieść też niewielką ilość kleju dla wzmocnienia całej konstrukcji. Jeśli stół będzie bardzo długi, warto go odpowiednio wzmocnić, na przykład półką.

Jak zrobić stół warsztatowy metalowy?

W przypadku metalowego stołu warsztatowego również będziemy potrzebować najpierw ramy nośnej, posadowionej na czterech nogach. Podstawa powinna być wykonana ze stali profilowej, zaś na blacie powinny być umieszczone grube, drewniane deski. Warto tu wspomnieć, że drewno sosnowe czy lipowe będzie zdecydowanie zbyt miękkie i zbyt łatwo będzie się odkształcać. Najlepszym wyborem są lite, dębowe, solidne deski. Drewniany blat obowiązkowo powinien być pociągnięty impregnatem ognioodpornym. Aby stół był stabilny, najlepiej jest go przykręcić jednocześnie i do ściany, i do podłogi. W metodzie na to, jak zrobić stół warsztatowy metalowy, ważne jest obicie blatu kwasoodporną, ocynowaną blachą. Ta dodatkowo wzmacnia ranty. Blachę z elementami drewnianymi należy połączyć za pomocą specjalnych narożników.

Jak zrobić stół warsztatowy składany?

Jeśli naszym marzeniem jest to, żeby zrobić stół warsztatowy składany, nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy, że blat z jednej strony będzie miał zamontowane zaciski. Z ich pomocą możliwe będzie rozkładanie stołu do większego rozmiaru. Taka konstrukcja musi zawierać dodatkowy element – metalową rurkę, która będzie stanowić stabilizację o wzmocnienie rozłożonej części blatu. Nie wolno jednak zapominać, że taka wersja projektu stołu warsztatowego będzie mniej odporna na nacisk i mniej stabilna.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze