Strona głównaDIYCzym czyścić srebro? - domowe sposoby

Czym czyścić srebro? – domowe sposoby

Większość z nas posiada w domu srebrną, starą biżuterię, ozdobne elementy wnętrza lub elementy zastawy takie jak sztućce czy popularne w dawnych czasach wykonane także ze srebra serwisy do kawy i herbaty. Srebro jest niezwykle pięknym i wytrzymałym metalem, który ma obecnie bardzo dużą rzeszę swoich fanów. Mając przedmioty stworzone ze srebra trzeba pamiętać, że czyszczenie srebra musi być przeprowadzane dość często.

Czyszczenie srebra

Niestety srebro ma to do siebie, że pod wpływem powietrza bardzo szybko ciemnieje. Im dłużej zwleka się, aby wyczyścić srebro, tym powstający nalot będzie trudniejszy do czyszczenia. Osad jest skutkiem reakcji srebra z siarką obecną w powietrzu, w wyniku której powstaje siarczan srebra – uciążliwy dla posiadaczy srebra ciemnoszary nalot. Powstały w taki sposób osad pozbawia srebra charakterystycznego, pożądanego połysku. Oczywiście można sobie z tym poradzić. Na rynku dostępne są chemiczne środki, którymi można czyścić srebro, jednak my polecamy czyścić srebro w domu. Domowe sposoby zmniejszą ryzyko ścierania się srebra, co finalnie powoduje powstawanie jeszcze większego nalotu na nim. A zatem jak wyczyścić srebro w domu? Czym czyścić srebro? Jakie są domowe sposoby?

Czym czyścić srebro w domu? 

Istnieją różne domowe sposoby na czyszczenie srebra. Zazwyczaj większość stosowanych środków każdy z nas posiada w domu. Czym czyścić srebro? Aby wyczyścić srebro domowym sposobem trzeba posługiwać się octem, solą lub kwaskiem cytrynowym. Do czyszczenia srebra można posłużyć się nawet colą lub wystarczy mieć pod ręką po prostu folię aluminiową. 

Omówmy teraz po kolei jak wyczyścić srebro każdym z wyżej wymienionych środków.

Czyszczenie srebra folią aluminiową

Używanie folii aluminiowej, aby wyczyścić srebro jest najpopularniejszym domowym sposobem. Do czyszczenia srebra potrzebne będzie dodatkowo, poza folią aluminiową, szklany lub plastikowy pojemnik, dobrany do wielkości srebra, które chcemy wyczyścić, wrząca woda i soda oczyszczona, w stosunku 0,5 szklanki sody na 0,5 litra wrzącej wody. 

Dno pojemnika trzeba wyłożyć folią aluminiową, tak, by folia dokładnie zakryła całą jego powierzchnię. Którą stroną na zewnątrz wyłożyć pojemnik? Błyszcząca strona folii aluminiowej musi być na zewnątrz. Następnie na niej umieszcza się przedmioty ze srebra. Trzeba upewnić się, że na pewno folia aluminiowa ma z nimi kontakt. Kolejnym krokiem jak czyścić srebro tym sposobem będzie przygotowanie roztworu. W tym celu soda oczyszczona musi być wymieszana z wodą. Ilość roztworu dobieramy odpowiednio do pojemnika, by cały przedmiot, który chcemy wyczyścić był nią zalany. Najważniejsze na tym etapie jest zachowanie odpowiednich proporcji sody do wody. Gdy mieszanka jest już gotowa, wlewamy ją do pojemnika. Wystarczy odczekać kilka minut. W przypadku grubej warstwy nalotu czas czekania trzeba odpowiednio wydłużyć. 

Czyszczenie srebra octem

Kolejnym domowym sposobem jak wyczyścić srebro jest roztwór sody oczyszczonej z octem, ponieważ jego właściwości potrafią między innymi usunąć niechciany nalot zanieczyszczający srebro. Dodatkowo po zastosowaniu tego roztworu przedmioty wykonane ze srebra zaczynają lśnić jak nowe. Zazwyczaj tę metodę stosuje się, aby czyścić małe przedmioty ze srebra.

W pojemniku należy rozpuścić 1 łyżeczkę sody oczyszczonej z octem, którego powinno być nie więcej niż 0,25 szklanki. Podczas mieszania roztworu normalnym zjawiskiem będzie powstawanie piany. Następnie, aby wyczyścić srebro trzeba zanurzyć je w roztworze i pozostawić w nim na krótki czas. Po wyjęciu srebro powinno się przetrzeć miękkim materiałem i wypolerować.

Czyszczenie srebra kwaskiem cytrynowym

Czyszczenie kwaskiem cytrynowym jest prostym i skutecznym sposobem na przywrócenie blasku biżuterii i innych przedmiotów wykonanych z tego metalu. Aby wyczyścić srebro, przygotuj roztwór z dwóch łyżek kwasku cytrynowego i szklanki ciepłej wody. Można dodać również odrobinę soli, co zwiększy efektywność czyszczenia. Zanurz srebrne przedmioty w roztworze na około 5-10 minut, a następnie delikatnie przetrzyj miękką szczoteczką lub ściereczką, aby usunąć wszelkie zabrudzenia i osady. Po dokładnym wyczyszczeniu, spłucz srebro pod bieżącą wodą i osusz miękką ściereczką. Warto pamiętać, aby nie używać zbyt dużej ilości kwasku cytrynowego, ponieważ jego silne działanie kwasowe może uszkodzić delikatne przedmioty. Regularne czyszczenie srebra kwaskiem cytrynowym pomaga utrzymać jego piękny wygląd i blask przez długi czas.

Czyszczenie srebra solą

Jeśli srebro posiada dość cienką warstwę ciemnego nalotu, można stosować zawiesinę soku z cytryny z solą, aby wyczyścić srebro. Oczywiście czyszczenie srebra solą w żaden sposób nie uszkodzi jej powierzchni.

Wyciśnięty sok z cytryny trzeba wymieszać z solą, aby powstała gęsta zawiesina. Następnie przy pomocy miękkiego materiału nakładamy ją na srebro i po czasie, gdy zauważymy zanik nalotu, można dodatkowo lekko przetrzeć srebro szmatką i na koniec całość obmyć pod wodą, by pozbyć się resztek zawiesiny.

Czyszczenie srebra colą

Jak wiadomo cola posiada niezwykle silne właściwości czyszczące, dlatego może stać się właśnie między innymi domowym sposobem jak wyczyścić srebro. Uważana jest za dość skuteczny domowy sposób czym wyczyścić srebro.

W pojemniku należy umieścić srebro, które mają zostać poddane czyszczeniu. Następnie zalać je colą do momentu, aż wszystkie przedmioty się w niej zanurzą. Po kilku minutach będzie można już zauważyć, że srebro zaczyna pozbywać się nalotu.
W taki sam sposób można czyścić srebro kwaskiem cytrynowym. Tutaj czyszczenie srebra nie powinno trwać dłużej niż 10 minut. W obu przypadkach po wyjęciu srebra z roztworu należy je osuszyć miękką ściereczką.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze