Strona głównaDIYJak zrobić ławkę?

Jak zrobić ławkę?

​​Stałym elementem każdego ogrodu, nawet niewielkiego, powinna była ławka ogrodowa z oparciem. Jak zrobić tego rodzaju mebel? Podpowiadamy jak w prosty sposób zaplanować i wykonać ją samodzielnie. Dowiesz się wszystkiego o budowie własnej ławki ogrodowej: wymiary, projekt i potrzebne narzędzia. Tego rodzaju samoróbka z pewnością będzie tańsza niż gotowy projekt ze sklepu, a do tego przyniesie ci mnóstwo satysfakcji.

Jak zrobić ławkę do ogrodu — niezbędne elementy

Stworzenie każdego rodzaju mebla należy rozpocząć od zaplanowania prac. W przypadku ławki ogrodowej, projekt ma za zadanie zaplanować jej wygląd, a także zaoszczędzić potrzebne materiały. 

Jak zrobić ławkę? Skupimy się na prostym projekcie, idealnym dla osoby początkującej. Przygotowywanie mebla zacznij od wizyty w tartaku albo w sklepie budowlanym, aby zakupić kantówki i deski. Najlepiej sprawdzi się drewno sosnowe, które jest bardzo łatwe w obróbce albo droższy i trwały dąb. Potrzebne będą również wkręty do drewna, podkładki i nakrętki oraz śruby zamkowe i kątowniki. Śruby zamkowe (bo ich zakup dla niewprawionych majsterkowiczów sprawić może problem) mają zaokrągloną główkę. Z pewnością kojarzysz je z widzianych już ławek ogrodowych drewnianych. Projekty takie zakładać muszą solidność, żeby mebel przetrwał wielokrotne siadanie i wstawanie osób o różnej wadze. Przydadzą się one do mocowania desek siedziska i oparcia. Dobrym wyborem będą takie o średnicy 8 albo 10 milimetrów. Muszą one mieć różną długość, stosowną do grubości materiałów, jakie muszą połączyć. To ważne, aby po przejściu przez deski śruba była na tyle długa, by dało się na nią nakręcić jeszcze podkładkę i nakrętkę. W przypadku ławki ogrodowej projekt może zakładać odcięcie nadmiarowej części gwinta dla wygody i estetyki.

Z niezbędnych narzędzi potrzebna jest wiertarka i wkrętarka, wraz z kompletem wierteł do drewna. 

Ławka — projekt techniczny

Jak zrobić ławkę z oparciem? Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że drewno będzie cały czas pracować. To znaczy, że będzie zmieniać się jego objętość, bo na przykład zacznie wysychać. Dlatego po jakimś czasie może okazać się konieczne ponowne przykręcenie śrub i jest to zjawisko całkowicie normalne. Nadmiar wilgoci, ale też nadmiar słońca nie będzie miał na nie pozytywnego wpływu. Ławka ogrodowa dobrze sprawdzi się w miejscu nieco osłoniętym, na przykład w altanie albo w cieniu drzewa. Ewentualnie można ją schować na zimę do piwnicy lub składzika. Oczywiście drewno nie może pozostać “gołe”. Trzeba je odpowiednio zaimpregnować. Pozostaje pytanie: jak zrobić ławkę z drewna, by była odporna na warunki atmosferyczne? Najlepiej użyć impregnatu, a dopiero na niego, jako drugą i kolejne warstwy, nanieść impregnat kolorowy albo lakierobejcę. W ten sposób nadasz charakter ławce ogrodowej. Projekt powinien być dostosowany do już posiadanej architektury ogrodowej.

Przed przystąpieniem do robienia ławki, projekt techniczny ma duże znaczenie. Przyjąć można, że mebel zdolny do pomieszczenia dwóch osób powinien mieć szerokość około 120 centymetrów, natomiast dla trzech osób — 180 centymetrów. Ogólnie założyć można, że jedna osoba potrzebuje 60 centymetrów. Siedzisko, by było wygodne, znaleźć się powinno na wysokości 40 centymetrów ławki ogrodowej. Projekt zakładać powinien także głębokość siedziska na około 40 centymetrów. 

Ławka ogrodowa: wymiary, projekt i wykonanie zacząć się powinna od zrobienia siedziska. Powstanie ono z kilku połączonych ze sobą desek (kupić można już przycięte i nie używać stołu z piłą ani wyrzynarki). Następnie trzeba zrobić nóżki ławki ogrodowej z oparciem. Jak zrobić je solidnie? Mocując je do listewek, co ustabilizuje wszystko.  Od wewnętrz użyć należy kątowników z metalu. Wszystko solidnie skręcone zapewni stabilność. Nóżki oczywiście wykonać należy z kantówek z poprzeczkami. Nadszedł czas na ostatni etap projektu “jak zrobić ławkę”. Z oparciem nie powinno być już problemów.  Zacznij od montażu cienkiej deski (albo dwóch, w zależności od wysokości oparcia) do dwóch solidnych kantówek. Takie oparcie trzeba później zamontować do siedziska, wykorzystując w tym celu kątowniki oraz długie śruby. Oparcie oczywiście nie musi składać się z samych desek. Jak zrobić ławkę ogrodową z nieco bardziej fantazyjnym oparciem? Można użyć na przykład frezarki, by stworzyć na drewnianej powierzchni jakieś wzory.

Jak zrobić ławkę z drewna z odzysku?

Samodzielne skonstruowanie całości ławki drewnianej to nie koniec możliwości. Do jej konstrukcji można wykorzystać także już posiadane, a niepotrzebne elementy. Tak powstają ciekawe ławki ogrodowe drewniane — projekty zakładają użycie materiałów z recyklingu. Może to być na przykład stara komoda jako skrzynia (oczywiście odpowiednio przycięta) albo krzesła i deski pomiędzy nimi. Dlatego pomysłów, jak zrobić ławkę ogrodową może być tyle, co majsterkowiczów. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze