Strona głównaPoradyJak usunąć rysy z paneli? Najlepsze sposoby

Jak usunąć rysy z paneli? Najlepsze sposoby

Panele to z pewnością najpopularniejszy rodzaj okładziny podłogowej, którą spotkać można w niemal każdym domu. Są niedrogie i łatwe do ułożenia, a do tego dostępne w wielu kolorach, a nawet wzorach. Mają niestety jednak również pewne wady. Taką z pewnością jest podatność na zarysowania, szczególnie jeżeli wybierzesz wersję bardziej miękką. Na szczęście rysy na panelach można usunąć bez konieczności wymiany całej podłogi. Oto najlepsze i proste sposoby, by zlikwidować zarysowania na panelach.

Jak zlikwidować rysy na panelach — kilka domowych metod

W usuwaniu zarysowań na panelach posłużyć się można również kilkoma całkowicie domowymi sposobami. Będą one szczególnie skuteczne, jeżeli zarysowanie jest tylko powierzchowne i nie wymaga bardziej intensywnego uzupełnienia. Jak zlikwidować rysy na panelach? Ważne jest, żeby działać dość sprawnie, a jednocześnie likwidować je najlepiej przy świetle dziennym, by kolor stapiał się idealnie.

Dość nietypowym pomysłem na likwidację rys na panelach jest użycie w tym celu orzechów, zwłaszcza orzechów włoskich. Po obraniu, ich wnętrzne należy wetrzeć w rysę na podłodze. Ich działanie sprawi, że miejsce to zostanie przyciemnione, a zarysowanie nie będzie rzucało się w oczy. Oczywiście nie zlikwiduje to ubytku, a da jedynie efekt wizualny. Innym, dość podobnym sposobem na zamaskowanie zarysowania na panelach jest także użycie lakieru do paznokci. Jego kolor musi być jak najbardziej zbliżony do odcienia drewna. Głębszą rysę można zakryć lakierem bezbarwnym, który podziała nieco jak szpachla.

Jak usunąć rysy z paneli w ekspresowy sposób? Możesz wybrać się do sklepu z chemią domową i budowlaną, i zakupić tam specjalny marker do paneli. Przy jego pomocy, po wstrząśnięciu wystarczy zamalować uszkodzoną strukturę i chwilę odczekać na zaschnięcie. Kilkukrotne nałożenie zwielokrotni efekt przyciemnienia. 

Pasta do usuwania rys na panelach

Sposobem, który jest niedrogi i dość prosty, a do tego można go znaleźć w większości sklepów budowlanych, jest pasta do usuwania rys na panelach. Pasta to tak naprawdę masa naprawcza, którą nakłada się przy pomocy nierzadko dołączonej szpachelki. Pasta będzie lepiej przylegała do podłogi, jeżeli miejsce ubytku najpierw zmatowisz, wykorzystując w tym celu na przykład bardzo drobny papier ścierny. Na to warto nałożyć odtłuszczacz. Dzięki temu pasta do usuwania rys na panelach dobrze się wchłonie i idealnie wypełni całą uszkodzoną przestrzeń. Wierzchnią warstwę można lekko podgrzać, dzięki czemu stopi się z wyglądem paneli. To najlepszy sposób na to, jak usunąć rysy na panelach podłogowych, nawet te głębsze.   

Innym sposobem może być zastosowanie masy szpachlowej do drewna, także dostępnej w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Jej charakterystyczną cechą jest silne twardnienie po nałożeniu jej na daną powierzchnię. Jej odcień oczywiście dobiera się pod kolor paneli. Nadmiar nałożonej szpachli zdejmuje się przy pomocy szpachelki. To również sposób na to, jak zlikwidować rysy na panelach, nawet jeżeli ubytki są naprawdę duże, na przykład jeżeli coś ciężkiego spadnie na podłogę.  

Odpowiednia pielęgnacja paneli to klucz to braku rys

Nie będziesz musiał szukać sposobów, jak usunąć rysy z paneli, jeżeli zadbasz o ich właściwe zabezpieczenie przed możliwymi uszkodzeniami. Przede wszystkim dopasuj panele o odpowiedniej klasie ścieralności do wymagań konkretnego pomieszczenia twojego domu. Trzeba także je jak najczęściej odkurzać, by zapobiegać przenoszeniu piasku, który może rysować ich powierzchnię. Istotne jest także używanie impregnatów, które tworzą na powierzchni zabezpieczającą warstwę. Dzięki niej jest mniejsze prawdopodobieństwo powstawania rys na panelach. Pomyśleć należy również o zabezpieczeniach naklejanych pod spód nóżek mebli. Dotyczy to szczególnie tych, które często się przesuwa, jak fotel albo krzesła. Sprawdzają się podkładki filcowe, które są niedrogie, a jednocześnie na tyle miękkie i grube, że z pewnością nie zrobią zarysowania na panelach. Odrobina codziennej uwagi sprawi, że nie będziesz musiał szukać sposobów, jak usunąć rysy na panelach podłogowych.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze