Już z zasady silniki trójfazowe są bardziej skomplikowane od tych zasilanych jedynie jedną fazą. Różnią się nie tylko sposobem doprowadzania zasilania do urządzenia, ale również uzwojeniem. Co więcej, na silniku urządzenia lub blisko niego znajduje się puszka przyłączeniowa, w której zachodzą wszystkie procesy. Umiejętne podłączenie silnika w trójkąt/gwiazdę jest absolutnie najważniejsze.
Wśród wymienianych sposobów na to, jak podłączyć silnik 3 fazowy 400v, zwykle pojawiają się dwie odpowiedzi – w gwiazdę lub w trójkąt. Skąd jednak wiadomo, która opcja lepiej sprawdzi się w przypadku naszego urządzenia? Jak w ogóle wykonać takie przyłączenie prawidłowo i bezpiecznie?
Podłączenie silnika gwiazda i trójkąt – co to oznacza?
Silnik działający za pomocą jednej fazy zasilającej jest bardzo prosty w budowie i działaniu. W przypadku trójfazowych silników sprawa się komplikuje. Sprawcą całego zamieszania jest kabel zasilający, zbudowany z aż pięciu przewodów. Trzy z nich to kable fazowe, odpowiadające kolejno każdej z faz. Czwartym kablem jest uziemienie, a piątym – przewód neutralny. Aby silnik mógł pracować, konieczne jest prawidłowe i odpowiednie dla danego urządzenia podpięcie trzech kabli fazowych pod uzwojenie. Są na to dwie metody: podłączenie silnika trójfazowego w gwiazdę oraz podłączenie silnika w trójkąt. Wybór nie powinien być przypadkowy, a dokładnie dopasowany do urządzenia i jego parametrów technicznych.
Jak wygląda podłączenie silnika 3 fazowego w gwiazdę?
Podłączenie silnika 3 fazowego w gwiazdę oznacza złączenie każdego przewodu fazowego z osobna, z końcówkami trzech dostępnych uzwojeń. Drugie końce powinny zostać złączone razem, i w taki sposób podłączone z kolei do tak zwanego przewodu neutralnego. Takie podłączenie nie da nam całej mocy urządzenia, a jedynie nieco ponad jego połowę. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy, aby urządzenie nie pracowało pełną parą. Tak wygląda podłączenie silnika gwiazda – trójkąt ma już inna konstrukcję oraz inne zastosowanie.
Podłączenie silnika 3 fazowego 400V z osiągnięciem pełnej mocy
Sprawa jest jasna, jeśli chodzi o podłączenie silnika gwiazda – trójkąt będzie miał za zadanie pozwolić urządzeniu pracować na pełnych obrotach. Jeśli chcemy wydobyć z urządzenia pełną moc, np. 400V, jesteśmy w stanie tego dokonać właśnie w ten sposób. Profesjonalne podłączenie silnika w trójkąt będzie różnić się od podłączenia silnika w gwiazdę – w trójkącie pomijany jest przewód neutralny. Każde kolejne uzwojenie łączymy z dwiema następującymi po sobie fazami. W ten sposób pierwsze uzwojenie połączone jest z pierwszą i druga fazą, drugie uzwojenie z fazą drugą oraz trzecią, natomiast trzecie uzwojenie jest łączone z fazą trzecią i z powrotem – pierwszą. Taki sposób połączenia powoduje, że każde z uzwojeń daje pełne napięcie nominalne. Jeśli chcieliśmy pracy z pełną mocą, właśnie w ten sposób powinniśmy to zrobić.
Podłączenie silnika gwiazda trójkąt
Jeśli kwestia, jak podłączyć silnik w gwiazdę lub trójkąt jest już jasna, trzeba jeszcze zastanowić się, jaki pożytek można mieć z jednego i drugiego sposobu podłączania silnika 3 fazowego 400V. Nie zawsze chcemy, aby nasze urządzenie pracowało przez cały czas ze zmniejszoną lub pełną mocą. Można pokusić się o przełączenie gwiazdy w trójkąt, trzeba jednak wiedzieć, który moment będzie odpowiedni. Przełączenie silnika z gwiazdy w trójkąt można dokonać w chwili, kiedy prędkość urządzenia jedynie nieznacznie różni się od prędkości znamionowej. Jeśli zbytnio się pospieszymy i zbyt wcześnie przełączymy uzwojenia, stracimy wszystkie zalety tak wykonywanego, stopniowego rozruchu. Jeśli rozruch wykonany jest w ten sposób prawidłowo, skok wartości prądu będzie minimalny. Jeśli popełnimy błąd, wartość prądu zaliczy bardzo gwałtowny skok. W przełączniki z gwiazdy w trójkąt wyposażone są zwykle urządzenia o silnikach o większej mocy. Każdy taki przełącznik zbudowany jest z przekaźnika czasowego oraz z trzech styczników. Ustawiona przez nas zwłoka czasowa powoduje zasilenie urządzenia pełnym, zadanym napięciem z sieci.