Strona głównaDIYJak zrobić hamak?

Jak zrobić hamak?

Wakacyjny czas i letnia pogoda zachęcają do szukania niecodziennych sposobów na wypoczynek i słodkie leniuchowanie. Nie ma chyba nic przyjemniejszego, niż delikatne bujanie się w kolorowym hamaku rozłożonym w cieniu dwóch drzew… Na szczęście zrobienie hamaka nie jest zbyt trudne, ani czasochłonne. Samodzielnie wykonany hamak nie tylko znacznie bardziej cieszy, ale w wielu przypadkach pozwala zaoszczędzić nieco pieniędzy. Dowiedz się jak zbudować hamak i jak zrobić to poprawnie.

Jeszcze dekadę temu hamaki kojarzone były raczej z leśnymi biwakami i harcerzami. Dzisiaj hamak jest niemal wyznacznikiem luksusu, elementem egzotyki, wyjętym wprost z ofert dobrych biur podróży. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać hamak diy, zaczynając od tego, jak zrobić stelaż na hamak, a następnie, jak uszyć hamak. Szkoda czasu, do dzieła!

Stelaż do hamaka zrób sam!

Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby stelaż do hamaka zrobić samemu. Jak zrobić stelaż na hamak? Do jego zbudowania możesz wykorzystać masę różnych materiałów i przedmiotów. W jego konstrukcji trzeba jednak założyć konkretną długość samego materiału hamaka – na tym etapie wykonania hamaka DIY powinniśmy mieć już dokładny projekt wraz z wymiarami. Pomysłów i podpowiedzi dotyczących tego, jak zrobić stelaż na hamak, jest całe mnóstwo. Które z nich są najbardziej godne uwagi? Najpierw wykonaj odpowiedni stelaż do hamaka. Zrób sam!

stelaż do hamaka

Hamak DIY – konstrukcja

Wiele osób chciałoby zbudować hamak. Jak zrobić go w sposób poprawny? Jeśli chodzi o stelaż do hamaka zrobisz go sam. Za konstrukcję do hamaka DIY mogą posłużyć dwa drewniane słupy, zainstalowane w wykopanych dołach. Po prawidłowym wypoziomowaniu ich należy zalać je przygotowanym betonem i odczekać, aż ten zastygnie. Taki stelaż będzie absurdalnie prosty w wykonaniu, zajmie mało miejsce w stosunku do innych, kupnych konstrukcji i będzie naprawdę solidny. Ponadto, taki stelaż do hamaka, który sam zrobisz, nie przewróci się, nawet gdy nie masz jeszcze wprawy w położeniu się na materiale hamaka. W słupach należy wywiercić otwory, zamocować kotwy – koniecznie pod kątem. Za pomocą śrub należy przymocować haki, na których można zawiesić hamak. Za pomocą instrukcji hamak diy może stworzyć każdy.

Jak zrobić hamak podobny do sklepowego?

Sklepy oferują głównie dwa rodzaje stelaży do hamaków – stalowe oraz drewniane. Jeśli mamy odpowiednie fundusze, możemy pokusić się o przygotowanie własnej wersji takiego kupnego stelaża. Zdecydowanie łatwiej jednak będzie obrabiać drewno. W tartaku można zamówić gotowe drewniane elementy, najlepiej heblowane. Można również, nieco mniejszym kosztem, zamówić jedną belkę o konkretnych wymiarach i następnie samodzielnie ją ciąć na mniejsze kawałki. Czy wiesz jak zrobić hamak, by był on profesjonalny? Do tego niestety niezbędny jest dokładny plan z naniesionymi wymiarami, a także posiadanie odpowiednich narzędzi i umiejętności manualne. Poziom trudności w tym przypadku jest sporo większy. Ze względu na specyfikę projektu, do jego wykonania może być potrzebna pomoc drugiej osoby.

Hamak – wymiary, aby był idealny?

Jak zbudować hamak i jak zrobić to prawidłowo? Za standardowe wymiary hamaka dla dorosłego człowieka uważa się długość 300 cm oraz szerokość około 150 cm. Takie wymiary hamaka pozwalają na leżenie w komfortowy sposób, bez obawy o upadek. W sklepach można znaleźć również większe szerokości, nazywane XL lub nawet XXL. Wymiary mogą sięgać nawet 200 cm na 220 cm i nazywane są rodzinnymi. Chociaż obciążenie tych bawełnianych produktów według firm może wynieść nawet 300 kg, lepiej posadzić na nim dwie lżejsze osoby lub zostawić tak duży hamak dzieciakom. A może w takim razie samemu uszyć hamak?

Jak uszyć hamak?

Oczywiście możliwe jest samodzielne uszycie hamaka – DIY jednak zobowiązuje do wykonania jak największej liczby prac gotowych produktów. Jak uszyć hamak? Będzie do tego potrzebna gruba, wytrzymała tkanina, faktycznie – najlepiej bawełniana lub lniano-bawełniana. To tkaniny wytrzymujące spore obciążenia, wygodne i przyjemne w dotyku. Nasz hamak wymiary może mieć dowolne, idealnie dopasowane do naszego wzrostu czy wagi lub zwyczajnie – preferencji. Trzeba jednak do jego uszycia posiadać odpowiednią maszynę, najlepiej przemysłową lub dobrej klasy maszynę domową. Amatorska maszyna do szycia może nie poradzić sobie z przeszyciem tak grubego materiału. Znaczenie ma też rodzaj nici.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze