Strona głównaDIYTokarka do drewna domowej roboty - warto?

Tokarka do drewna domowej roboty – warto?

Tokarka do drewna samoróbka to bardzo dobry sposób na zaoszczędzenie nie małych  środków. Tokarki domowej roboty będą potrzebne w domowym warsztacie w momencie, kiedy będziemy chcieli kształtować drewniane klocki, bloczki, a także wyrabiać części drewniane, np. do mebli. Tokarka do drewna domowej roboty może więc przydać się nam częściej niż sądzimy.

Jak zrobić tokarkę do drewna niewielkim nakładem finansowym?

Na forach dla majsterkowiczów można znaleźć często temat jak zrobić tokarkę do drewna. Tokarki do drewna samoróbki muszą mieć w swoim wyposażeniu specjalny silnik elektryczny, ponieważ to on będzie służył nam do obróbki drewna. Wprawia on w ruch materiał poddawany obróbce, dzięki czemu można go praktycznie dowolnie kształtować. Tokarka domowej roboty posiada tak umiejscowiony silnik, by móc dzięki niemu obracać materiał drewniany wokół własnej osi, co pozwala na jego ścinanie. Tokarki do drewna samoróbki mogą być  również używane do obróbki innych materiałów niż drewno – będą idealne do obróbki tworzyw sztucznych oraz żywic epoksydowych itd.

Tokarka domowej roboty – budowa

Tokarka do drewna samoróbka ma taką samą budowę, jak tokarki, które można kupić w sklepie. Składa się ona z łoża, na którym umieszczony jest wrzeciennik. Tokarka do drewna domowej roboty działa identycznie co tokarka kupowana w sklepie, ponieważ po zamocowaniu drewnianego elementu, który ma być obrabiany, pomiędzy jej kłami a wrzeciennikiem a konikiem, należy toczyć go wzdłuż włokien. Biegną one po osi podłużnej.

Tokarka do drewna samoróbka składa się z wrzeciennika, skrzyni, gdzie zmontować należy cały układ elektroniczny, wraz z silnikiem ją napędzającym oraz podpórki narzędzi, posuwu podpórki, pokrętła tulei konika, a także uchwytu do przenoszenia. Bardzo ważny jest również cyfrowy wyświetlacz, który łączymy z układem elektronicznym w skrzyni, a także silnikiem, ponieważ wyświetlacz pokaże nam ilość obrotów. Panel sterowania powinien mieć włącznik i wyłącznik, by tokarka do drewna domowej roboty mogła być bezpiecznie włączana i wyłączana, podobnie jak jej sklepowe odpowiedniki.

Tokarka domowej roboty powinna mieć również potencjometr, z przełącznikiem kierunku obrotu, co pozwoli na znacznie dokładniejsze obrabianie materiału. Istotne są również regulowane stopki. Tokarka do drewna domowej roboty powinna mieć miejsce na klocek drewna, który poddawany jest obróbce, a także możliwość zatrzymania obracania się klocka wokół osi, dla naszego bezpieczeństwa. Wiedząc jak zrobić tokarkę do drewna, będziemy mogli oszczędzić całkiem sporo środków na zakup nowej tokarki, który ceny wynoszą nawet około 2000 zł.

 Tokarka do drewna domowej roboty – sposoby na jej szybką budowę

Tokarka do drewna samoróbka wcale nie musi być droga w wykonaniu. Często do budowy takiego urządzenia jak tokarka domowej roboty wykorzystywane są tanie wiertarki marketowe, które zastąpią nam silnik elektryczny. Będą one prostym i niezawodnym napędem, ponieważ mają regulację zarówno prędkości, jak również kierunku obrotów. Do wykonania całego stelaża potrzebne będą z kolei kawałki drewna, deska, a także około kilkunastu wkrętów. Deska stanowić będzie podstawę. Na łożu z kolei opieramy wiertarkę – na nim będzie montowane łożysko, a także śruba dociskającą materiał. Wrzeciono łatwo wykonuje się ze śruby, np. popularnej dziesiątki, a także nakrętki. Wszystko montowane jest w całości, dzięki czemu tokarka do drewna domowej roboty jest gotowa do pracy. Jest bardzo dobrym narzędziem do obróbki klocków drewnianych i mniejszych drewnianych elementów. Takie tokarki do drewna samoróbki mogą kosztować co najmniej 1000 zł mniej, niż te gotowe w sklepie.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze