HomeDIYJak zrobić skuteczne urządzenie do cięcia styropianu? Wycinarka własnej roboty

Jak zrobić skuteczne urządzenie do cięcia styropianu? Wycinarka własnej roboty

Kładzenie styropianowych płyt to jeden z podstawowych sposobów na ocieplenie budynku. Wymaga to jednak sporo docinania. Zamiast kupować gotową maszynę w sklepie, która sporo przecież kosztuje, znacznie lepszym pomysłem jest wykonanie własnoręcznego urządzenia do cięcia styropianu. Jak zrobić to skutecznie i szybko?

Jak zrobić maszynkę do cięcia styropianu?

Wykorzystywanie styropianu do różnego rodzaju prac wymaga także sporo precyzji. Dlatego warto zrobić odpowiednie urządzenie do jego starannego docinania. W ten sposób zaoszczędzisz także sporo materiału, który nie będzie się niepotrzebnie marnował.

Podstawą maszynki do cięcia styropianu może być struna gitarowa. Jest sztywna i dość ostra, by poradzić sobie z tym materiałem, ale jednocześnie by go nie postrzępić. Warto jest jednak wprowadzić pewne unowocześnienie, poprzez wykorzystanie struny gitarowej na gorąco. Rozgrzany materiał od razu sklei obrzeża, więc styropian nie będzie się wykruszał. 

Podstawą do tego, jak zrobić maszynkę do cięcia styropianu jest przygotowanie dość dużej płyty i przykręcenie do niej czterech, niezbyt wysokich nóżek wykonanych na przykład z kantówki. Po środku płyty wywiercić należy otwór.

Dalszym krokiem jest przykręcenie do siebie dwóch desek, tak by tworzyły kształt litery T. Na górze przywiercić trzeba także dłuższą listewkę. Tak przygotowane ramię należy przykręcić do płyty. 

Maszyna potrzebować będzie także transformatora, który posłuży do rozgrzania drutu do cięcia styropianu. Jak zrobić z niego użytek? Transformator może być używany, na przykład pochodzić z jakiegokolwiek innego sprzętu. Potrzebny będzie również włącznik z przewodami. Od spodu, na przykład przy pomocy taśmy, należy zamontować przewód zakończony elementem montażowym pochodzącym z kostki. Wzdłuż listewki, w taki sam sposób, również należy zamontować przewód. W ten sposób przygotowany będzie cały układ. Czarny kabel służy do podłączenia do sieci elektrycznej. Dwoma przewodami jest podłączony do włącznika. Z transformatora poprowadzone są dwa przewody, które będą służyć do podłączenia do struny.

To w zasadzie wszystko, co niezbędne. Podstawa tego, jak zrobić maszynkę do cięcia styropianu jest gotowa. Takie urządzenie pozwala nie tylko na proste cięcie, ale także uzyskiwanie różnych kształtów. Trzeba jedynie dany wzór nanieść na styropian i zgodnie z nim przykładać materiał.

Nóż do styropianu jak zrobić?

Cięcie styropianu przy pomocy noża jest proste i szybkie. Niestety to rozwiązanie ma także wady, przede wszystkim może się zdarzyć, że styropian będzie się nieco strzępić. Można także samemu wykonać nóż do styropianu. Jak zrobić samodzielnie taką konstrukcję? Najlepszym rozwiązaniem jest zbudowanie noża termicznego. Składa się on z cienkiej blachy, przez którą przepływa prąd. Sposób konstrukcji może być bardzo podobny do wycinarki do styropianu domowej roboty. Przepływający prąd podgrzewa blachę, dzięki czemu łatwo i dość precyzyjnie można nią ciąć płaty styropianu. Do cięcia na prosto najlepiej jest używać właśnie noża do styropianu. Jak zrobić go najłatwiej? Łącząc ze sobą kawałek deski, drewniane ramię transformator z przewodami i właśnie cienką blachę.

Wycinarka do styropianu domowej roboty

Wykonanie wycinarki do styropianu domowej roboty to najlepszy pomysł na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych. Tym bardziej że raczej wszystkie niezbędne elementy masz we własnym domu, a więc nie będzie cię ona nic kosztować. Sposób na to, jak zrobić maszynkę do cięcia styropianu jest na tyle prosty, że jej wykonanie nie powinno zająć więcej niż godzinę. Ten czas szybko się zwróci, ponieważ przyklejanie styropianowych płyt lub po prostu wykonywanie różnych form w tym materiale będzie o wiele szybsze. Co równie istotne, bez problemu dzięki niej wytniesz różne linie, nie tylko proste. Dobierzesz więc idealną linię do kształtu, który chcesz uzyskać. Tak więc wycinarka do styropianu domowej roboty przyda się nie tylko, jeżeli planujesz ocieplenie budynku. Sprawdzi się także na przykład przy pracach plastycznych albo modelarskich. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze