Strona głównaDIYJak samemu zrobić giętarkę do blachy?

Jak samemu zrobić giętarkę do blachy?

Giętarka do blachy jest bardzo użytecznym urządzeniem, dzięki któremu możemy pomóc sobie np. podczas wykonywania drobnych prac blacharskich w naszym garażu, czy pracowni. Wiele osób zastanawia się jak samemu zrobić giętarkę do blachy. Domowa giętarka do blachy nie jest trudna do wykonania, a jedyne czego będziemy potrzebowali, to stół, stara poziomica, a także dwa zawiasy, które można kupić w sklepie z częściami metalowymi. Gięcie blachy domowym sposobem za pomocą takiej giętarki nie będzie problemem. Giętarka do blachy własnej roboty nie wymaga od nas również wielu narzędzi. Gięcie blachy domowym sposobem będzie z jej pomocą jak najbardziej możliwe. Warto sprawdzić wpisy na forum, takie jak giętarka zrób to sam, czy też giętarka do blachy rysunek techniczny. Często w naszej pracy przydatna jest giętarka do blachy, która pomaga przy np. wykonaniu metalowych części do maszyn, czy samochodu.

Jak zrobić dobrą giętarkę do blachy?

 Przy wykonywaniu takiego sprzętu jak domowa giętarka do blachy będzie nam potrzebna nieużywana poziomica, 2 zawiasy, a także nity i prosty profil aluminiowy. Wystarczy nam profil 30/20. Domowa giętarka do blachy powinna mieć profil, dzięki czemu będziemy mogli używać giętarki do doginania do kąta 90 stopni. Jeśli potrzeba nam doginania blachy do 40 stopni, będą potrzebne również łaty tynkarskie, które mają taki stopień nachylenia.

Giętarka do blachy – zrób to sam

Domowa giętarka będzie używana przez nas na stole, więc pierwszym etapem giętarka do blachy zrób to sam, będzie montaż poziomicy do krawędzi stołu. Na obu końcach poziomicy należy wykonać dwa otwory na nity oraz na zawiasy. Zawiasy montujemy wkrętami do stołu na szerokość poziomicy. Teraz należy zamocować profil równolegle do poziomicy. Potrzebne nam będą również dwa wkręty oraz podkładki. Podkładki te będą nam służyć jako dylatacja między stołem a profilem. Pozwolą na umieszczenie blachy pod nimi, by móc ja wygiąć. Następnie na krańcach profilu trzeba wywiercić dwie dziury. Profil montujemy równolegle do poziomy – wtedy domowa giętarka do blachy będzie mogła giąć blachę w kąt 90 stopni. Profil należy zamontować do giętarki. Bardzo ważne jest umieszczenie podkładki między profilem a stołem.

Domowa giętarka do blachy jest już gotowa do pracy.

Domowa giętarka do blachy – o czym należy pamiętać?

Domowa giętarka do blachy nie będzie odpowiednia do grubej blachy. Należy również wiedzieć nie tylko jak samemu zrobić giętarkę do blachy, ale przede wszystkim jak wykonać ją w odpowiedni sposób. Podczas wykonywania giętarki trzeba zadbać, by profil i poziomica były odpowiedniej długości. Od długości tych dwóch elementów będzie zależało jakiej długości blachę będzie można giąć. Im większa będzie długość poziomicy i profilu, tym dłuższa blacha będzie możliwa do gięcia.

Koszt wykonania domowej giętarki do blachy to około 100-200 zł. Profesjonalna giętarka do blachy kosztuje nawet 1000 zł, dlatego osoby, które nie potrzebują takiego sprzętu na co dzień starają się zrobić samemu giętarkę w domu. Jeśli jednak potrzebujemy giąć grubą blachę, to lepszym pomysłem będzie raczej wypożyczenie giętarki do blachy, ponieważ domowa giętarka do blachy może sobie nie poradzić z takim zadaniem. Dodatkowo ważne jest, by mieć w domu niepotrzebny kawałek stołu lub blatu, by móc ją przymocować, dlatego nie każdy z nas będzie miał możliwość wykonania giętarki samemu. Giętarka do blachy samoróbka będzie z kolei odpowiednia do drobnych prac oraz do prywatnego warsztatu i pozwoli nam zaoszczędzić niemałą kwotę. Warto przed zrobieniem giętarki sprawdzić giętarka do blachy rysunek techniczny, by wykonać ją w odpowiedni sposób i aby służyła nam przez długi czas.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze