Strona głównaWnętrzaJak podłączyć płytę indukcyjną?

Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Wiele osób zastanawia się jak podłączyć płytę indukcyjną u siebie w domu w poprawny sposób. Instalacja płyty indukcyjnej wcale nie musi być niezwykle trudna i skomplikowana. Jednak jeżeli nie jesteś pewien swoich sił i nie rozumiesz w 100% jak podłączyć płytę indukcyjną lepiej nie ryzykuj i udaj się do specjalisty. Na przykład podłączenie płyty indukcyjnej 400 V bywa nawet niebezpieczne, a bezpieczeństwo to podstawa…

Więc jak podłączyć kuchenkę indukcyjną do swojego domu?

Jak podłączyć kuchenkę indukcyjną – podstawowe zasady 

Instalacja płyty indukcyjnej powinna odbywać się wokół samodzielnego obwodu elektrycznego. Ten fakt jest spowodowany tym, że płyty indukcyjne (np podczas podłączania płyty indukcyjnej 400v) są poddawane bardzo dużym przeciążeniom. Instalując płytę indukcyjną pod tradycyjny „współdzielony” obwód popełnia się kolosalny błąd. Bowiem nie dość, że sama płyta nie będzie prawidłowo działać (nagrzewanie garnków i patelni będzie znikome) to jeszcze naraża się całą instalację na uszkodzenia! Nie mówiąc już, że korzystanie z więcej niż jednego, maksymalnie dwóch palników będzie praktycznie niemożliwe.

Płyta indukcyjna – jak podłączyć przewody

Specjalnie przewody, które są dodatkowo wzmocnione będą istotny elementem podczas montażu płyty indukcyjnej. Jak podłączyć i jakiego rodzaju przewody użyć, aby wszystko przebiegło bezpiecznie?

Podłączenie płyty indukcyjnej 400v wymaga również specjalistycznych przewodów. Tutaj odpowiednie mogą przewody 5×2,5mm2. Muszą one być silne i wytrzymałe, dlatego należy tutaj uważać.

Płyta indukcyjna 230 V czy na siłę da się ją podłączyć do tradycyjnego gniazdka? Otóż ogólnie mówiąc w instrukcji wielu płyt indukcyjnych nie poleca się tego rozwiązania. Jednak gospodarując całe tradycyjne gniazdko (właśnie o 230 V) istnieje możliwość podłączenia jej w to miejsce. Czyli płytę indukcyjną 230 V – czy na siłę podłączysz do gniazdka? – Tak, ale trzeba liczyć się z tym, że może nie prezentować „pełni swoich możliwości”.

Schemat podłączenia płyty indukcyjnej

Schemat podłączenia płyty indukcyjnej znajduje się w każdej instrukcji znajdującej się na opakowaniu płyty indukcyjnej. Przedstawia on układ możliwych połączeń z przedstawionymi otworami, do których należy dopasować odpowiednie przewody.

Schemat podłączenie płyty indukcyjnej w swojej konstrukcji i układzie przypomina po prostu tradycyjną instrukcję jaką można spotkać po zakupieniu dowolnego urządzenia z działu RTV/AGD. 

Płyta indukcyjna – jak podłączyć?

Więc jak podłączyć kuchenkę indukcyjną w bezpieczny sposób? Warto jest założyć do tego specjalne rękawiczki przez, które nie przechodzi prąd. Fachowcy nie zawsze ich używają, jednak amatorowi mogą naprawdę się przydać. Z prądem nie ma żartów, dlatego lepiej dmuchać na zimne.

Wszystkie kable należy podłączyć postępując zgodnie z zasadami zawartymi w schemacie podłączenia płyty indukcyjnej. Każda inna marka może posiadać drobne elementy, które różnią się od siebie. Dlatego przed przystąpieniem do montowania płyty indukcyjnej zawsze warto jest przejrzeć dokładnie instrukcję. 

Jak podłączyć piekarnik i płytę indukcyjną?

Podłączenie piekarnika i płyty indukcyjnej w jednym wymaga nieco wiedzy podczas planowania ułożenia całej instalacji elektrycznej. Więc jak podłączyć piekarnik i płytę indukcyjną, aby wszystko było bezpieczne?

Przede wszystkim zarówno piekarnik jak i mocna płyta indukcyjna oprócz dostarczania stałego napięcia charakteryzują się również występowaniem tak zwanego napięcia skokowego. Skumulowanie takich napięć jednocześnie podczas korzystania z piekarnika oraz płyty indukcyjnej może być problematyczne w skutkach. Bezpieczniki będą systematycznie się wyłączać co spowoduje ich uszkodzenie i możliwe spięcia. Dlatego należy dobrze rozplanować przyłącza energetyczne kuchni, aby do jednego podłączyć piekarnik, a do innego płytę indukcyjną i rozłączyć pobór energetyczny.

Kto może podłączyć płytę indukcyjną?

Kto może podłączyć płytę indukcyjną w bezpieczny sposób? Kto może podłączyć płytę indukcyjną, aby była solidnie zamontowana?

Jeżeli jesteś osobą, która jest uważna, potrafi dobrze analizować schematy i choć odrobinę znasz się na elektryce i rozmieszczeniu napięcia w swojej kuchni to powinieneś poradzić sobie z podłączeniem płyty indukcyjnej. Jednak kto może podłączyć płytę indukcyjną w momencie, kiedy żaden z domowników nie zna się na rzeczy?

W sieci internetowej można znaleźć wielu profesjonalistów czy elektryków, którzy z przyjemnością zajmą się podłączeniem płyty indukcyjnej. Ta opcja oczywiście jest bardziej kosztowna, lecz czasem warto zapłacić za profesjonalną usługę. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze