HomeOgródMurek oporowy - z czego najtaniej go wykonać?

Murek oporowy – z czego najtaniej go wykonać?

Mury oporowe są dobrym materiałem do budowania ścian podporowych, magazynów, wiat, boksów dla koni i zasiek. Oczywiście są to tylko przykłady. Można je wykorzystać na wiele innych sposobów. Zazwyczaj mają szerokość 60 cm. Są cenione przede wszystkim za możliwość szybkiego montażu, jak i demontażu, dzięki czemu mogą stanowić konstrukcje tymczasowe. Mury oporowe występują w dwóch rozmiarach – 120 x 60 x 60 cm oraz 60 x 60 x 60. W tym artykule dowiesz się, z czego najtaniej zakupisz murek oporowy, jaka jest cena kamienia na murek oporowy, a także samego murka oporowego.

Murek oporowy – z jakiego materiału najtaniej?

Murek oporowy ma wiele zalet. Koszty budowy, używając tego materiału, są zaskakująco niskie. Czas realizacji zamierzonych celów jest bardzo krótki. Te zalety, jak mogłoby się wydawać, nie przekuwają się w wadę, w której to można by było zarzucić słabą jakość i trwałość. Wręcz odwrotnie! Murki oporowe są bardzo wytrzymałe i odporne. Oprócz tego, są dokładnie zwymiarowane. Zarówno montaż, jak i demontaż jest bardzo prosty i szybki w wykonaniu. Z czego najtaniej murek oporowy? Na rynku istnieje rodzaj murków oporowych zwanych typem L. Jest to murek, który charakteryzuje się świetną jakością wykonania, gładką strukturą frontowej ściany. Wyróżnia się wysokimi parametrami technicznymi, co czyni go niezwykle wytrzymałym. Maksymalny nacisk, jaki może być na murku to od 5 kN/m2 aż do 25 kN/m2, czyli od 500 kg do nawet 2500 kg na metr kwadratowy. Atutem murków oporowych typu L są haki montażowe, które pozwalają na bardzo szybki montaż. Są one niezwykle estetyczne i funkcjonalne. Wykorzystuje się je przeważnie do podtrzymania gruntu na skarpach, przy ogrodzeniach, zasiekach. Służa także jako umocnienie nasypów, zjazdów. Niektórzy są zwolennikami budowania z nich ścian. Rolnicy często wykorzystują je do budowy silosów, wszelkiego rodzaju zbiorników. Można je spotkać także przy mostach, parkingach. Tworzone są z nich rampy, kanały, tunele, przejścia, zjazdy do garażów. Służą one też jako magazyny na kruszywo, węgiel, drzewo, złom, odpady. Jak widzicie zastosowań tego typu murków oporowych jest naprawdę wiele. Mogą one zastąpić szalunki i tradycyjne mury. Świetnie przenoszą napór zabezpieczonej budowli lub konstrukcji na grunt. Są one w wysokości od 100 do 350 cm. Mury oporowe typu L są proste, postawione w jednej płaszczyźnie. Zaletą tych murów jest oczywiście niska cena. Wiesz już z czego najtaniej, teraz czas, abyś poznał dokładne ceny.

Murek oporowy – jaka jest jego cena?

Przykładowo, cena za metr kwadratowy muru oporowego wykonanego z klinkieru to od 100 do 130 zł. Na cenę muru oporowego wpływa także kolor. Te o imitacji cegły grafitowej lub ciemnobrązowej kosztują od 200 do 250 zł. Cena montażu murka oporowego wynosi od 600 do 800 zł za metr bieżący. Jest ona uwarunkowana regionem, jak i doświadczeniem fachowców. Murki oporowe z naturalnego kamienia są niezwykle trwałe, estetyczne, jednak ich cena jest dużo wyższa niż murków z klinkieru czy suporeksu. Drogie są także murki z bazaltu. Standardowy kolor bazaltu to czerń, jednak występują też jego unikalne odmiany w kolorze ciemnej zieleni i brązu. Musisz się jednak liczyć, że ich cena będzie znacznie wyższa, aniżeli murka z bazaltu w tradycyjnej barwie.

Kamień na murek oporowy – jaka jest jego cena?

Istnieją różne rodzaje kamienia na murek oporowy. Przykładowo, cena za tonę piaskowca wynosi w zależności od koloru od 520 zł do ponad 800 zł. Jednym z popularniejszych kamieni wykorzystywanych do budowy murku oporowego to granit.Cena to ok. 430 zł za tonę.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze