Strona głównaOgródAraukaria - cena, nasiona, choroby, pielęgnacja, gdzie kupić?

Araukaria – cena, nasiona, choroby, pielęgnacja, gdzie kupić?

Araukaria jest drzewem iglastym, która w Polsce najczęściej jest spotykana jako roślina doniczkowa. Araukaria liczy aż 19 gatunków, które pochodzą z Ameryki Południowe, we wschodniej Australii, na Nowej Gwinei i Nowej Kaledonii. Przeważnie araukaria jest dwupienna, wiecznie zielona. Drzewa mają bardzo regularny pokrój. W tym artykule dowiesz się, co to jest araukaria, jak wygląda jej pielęgnacja, jakie ma choroby, poznasz informacje na temat drzewa araukaria, dowiesz się, jaka jest jego cena, a także ceny za inne odmiany nasion araukarii chilijskiej, brazylijskiej, wyniosłej, domowej, dlaczego usychają, jakie są jej krzyżówki, a także, jak inaczej jest nazywana.

Co to jest araukaria? Araukaria inaczej…

Co to jest araukaria? Nazwa araukarii pochodzi od Indian Araukanów, których pochodzenie przypisuje się do Chile. Te tereny były gęsto porośnięte właśnie przez to drzewo. Jego nasiona są jadalne i stanowią pokarm dla tubylców. Niektóre gatunki są źródłem opału, a inne są po prostu ozdobami. Araukaria inaczej jest nazywana ihlava, araukaria. Co ciekawe od licznych igieł na drzewie, araukaria inaczej to igława. Jak w skrócie opisać, co to jest araukaria? Araukaria inaczej to duże iglaste drzewo, które w Polsce przede wszystkim zajmuje miejsce w doniczkach, ze względu na naszą strefę klimatyczną, w której samodzielnie nie poradziłaby sobie, aby przetrwać przez cały rok.

Araukaria – pielęgnacja, choroby

Wiedza na temat pielęgnacji araukarii jest niezbędna, aby drzewko zostało z nami na dłużej. Araukaria lubi stanowiska lekko zacienione, może mieć swoje miejsce nawet od północnej strony. Wystawiając ją bezpośrednie słońce, musimy się liczyć z faktem, że igły szybko się zeschną, może dojść nawet do uschnięcia całej rośliny. Araukaria jest rośliną, która dobrze radzi sobie w temperaturach pokojowych, natomiast zimą dobrze jest zapewnić jej miejsce w chłodniejszym pomieszczeniu od ok. 5 do 10 stopni Celsjusza. W czasie zimy nie można pozostawić jej na mrozie. W czasie pielęgnacji araukarii należy pamiętać, aby nie dotykać rośliny, ponieważ źle na to reaguje. Dobrze wiedzieć, że to właśnie niezapewnienie odpowiedniej temperatury w czasie zimy powoduje utratę igieł. Może to wynikać również ze zbyt suchego powietrza. W czasie pielęgnacji drzewka należy zadbać o to, aby była umiejscowiona z dala od dymu papierosowego i oparów z kuchni. Pielęgnacja to również podlewanie. Latem potrzeba dostarczać wodę 2-3 razy w tygodniu, zimą wystarczy raz na 7- 10 dni. Trzeba zapewnić stale wilgotną glebę, ponieważ roślina może uschnąć, nawet przy małych niedoborach wody. Chwilowe zapomnienie o araukarii może źle się dla niej skończyć. W celu pielęgnacyjnym i rozwojowym, raz na kilka lat należy przesadzić roślinę do większej donicy.

Araukaria bardzo rzadko choruje, ale jeśli już jej się to zdarzy to choruje na typowe choroby dla iglaków o podłożu grzybicznym. Najpopularniejsza choroba to antraknoza. Jej objawy to brązowe plamy na iglaku. W celu zapobiegania rozwoju grzyba, należy szybko zareagować i usunąć zarażone gałęzie i spryskać roślinę środkiem owadobójczym. Niebezpieczne dla araukarii jest przelanie, ponieważ doprowadza to do gnicia korzeni, co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia rośliny. Objawem tej choroby jest żółknięcie igieł.

Araukaria domowa usycha

Araukaria domowa może usychać w przypadku, kiedy zimą jej uprawa będzie odbywać się w suchym i zbyt ciepłym pomieszczeniu. Takie warunki sprzyjają również rozwojowi wełnowców. Jakie są inne przyczyny zjawiska usychania araukarii domowej? To po prostu brak dostatniego podlewania. Roślina lubi mieć zapewnioną wiecznie wilgotną glebę. Należy jednak pamiętać, aby nie przelewać rośliny.

Araukaria – cena

Ceny araukarii różnią się w zależności od gatunku i rozmiarów. Cena za 50-70 centymetrową roślinę w ogrodniczym sklepie to 65 zł za sztukę. Araukaria chilijska jest w cenie nawet ok. 200 zł za sztukę. 10-20 cm drzewka araukarii domowej można dostać w cenie 45 zł i jest to chyba najtańsza oferta, jaką udało nam się znaleźć.

Araukaria chilijska – nasiona, cena. Gdzie kupić?

Zastanawiasz się, gdzie i w jakiej cenie kupić nasiona araukarii chilijskiej? Nasiona araukarii chilijskiej można kupić na aukcjach internetowych w cenie ok. 8 zł za 1 nasiono. Gdzie jeszcze może kupić nasiona? Dostaniesz je w sklepach ogrodniczych w nieco wyższej cenie. Nie ukrywamy, że kupno nasiona araukarii chilijskiej jest trudniejsze niż zakup sadzonki.

Araukaria – krzyżówka

W krzyżówkach często występuje hasło „araukaria”. Możesz spotkać ją pod zagadnieniem „…np. chilijska”, bądź „inaczej araukaria”. Odpowiesz na te hasła w krzyżówkach to „igława”. Jak widzicie araukaria, jest na tyle popularna, że znajduje się nawet w krzyżówkach. Dzięki naszemu artykułowi nie dacie się zaskoczyć!

Araukaria wyniosła – cena

Cena za araukarię wyniosłą to ok. 200 zł za 90-cio centymetrową roślinę. Cena zależy oczywiście od wysokości araukarii wyniosłej. Mniejsze drzewka są w tańszej cenie. Na popularnym serwisie aukcyjnym możemy dostać araukarię wyniosłą w cenie 18 zł za kilkucentymetrowe drzewko.

Araukaria brazylijska

Araukaria brazylijska inaczej nazywana jest pinior, piniora. Jej pochodzenie przypisuje się do południowej części Brazylii. Rośnie w niewysokich górach, które osiągają maksymalnie 18000 metrów. Araukaria brazylijska, tak jak pozostałe odmiany, jest rośliną lubiącą obfite opady deszczu, dlatego też klimat, w jakim najczęściej można ją spotkać jest subtropikalny. Araukaria brazylijska najlepiej rośnie na odwodnionej, lekko kwaśnej glebie. Jest bardziej tolerancyjna na zmiany temperatur niż opisywane wcześniej poprzedniczki. Nie usycha w ujemnych temperaturach. Może przetrwać nawet w -8 stopniach Celsjusza. Nasiona Araukarii brazylijskiej są popularną przekąską w Lages. Wytwarzane są z nich wino, ale można je również spotkać w postaci gotowanej. Roślina osiąga do 40 metrów wysokości. Jest to drzewo rozdzielnopłciowe, co oznacza, że szyszki męskie i żeńskie nie rosną na jednym drzewie. Żeńskie szyszki mają nawet do 150 nasion i dojrzewają nawet po 18 miesiącach od zapylenia.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze