Strona głównaOgródTrawa w rolkach - sprawdź cennik i opinie

Trawa w rolkach – sprawdź cennik i opinie

Trawa w rolkach to dość szybki sposób na to, aby stworzyć zielone krajobrazy i tym samym przekształcić je w piękny ogród. Jest to też alternatywa dla tych osób, które w ogóle nie znają się na czynnościach związane z ogrodnictwem, i które nie mają czasu na to, aby wykonywać wszelkie prace związane z siewem i jej dalszą pielęgnacją. Najczęściej w sieci można spotkać opinie i zapytania o to, ile kosztuje trawa w rolkach, jaka jest cena we Wrocławiu i jak położyć prawidłowo trawę. W dalszej części wpisu przygotowaliśmy odpowiedź na te pytania.

Trawa w rolkach – opinie

Trawa w rolkach to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność i zainteresowanie w branży ogrodniczej. Przede wszystkim największą zaletą tego jest to, że osoby, które zdecydują się na trawę w rolkach, nie muszą czekać długo na efekty w swoim ogrodzie, dlatego zyskuje pochlebne opinie w sieci. Kolejnym plusem tego rozwiązania jest to, że trawa w rolkach jest powszechnie dostępna w każdym sklepie ogrodniczym, dodatkowo istnieje możliwość zamówienia takiej trawy przez Internet. Najczęściej cena takiej trawy w rolkach jest uzależniona od klasy, producenta oraz punktu sprzedaży. W takim razie pojawia się pytanie, jak położyć trawę w rolkach? W dalszej części wpisu opiszemy dokładnie, jak to wygląda.

Darń w rolkach najczęściej jest produkowana przy użyciu metody tradycyjnej i metodą tzw. „na folię”. Metoda tradycyjna opiera się na wysiewie nasion trawy na gotowej nawierzchni. Trawa, aby była gotowa do zbioru, musi dorastać przez cały sezon, następnie wykonuje się zbiór mechaniczny, przy użyciu specjalistycznej maszyny, która nacina trawę w paski, a następnie zwija je w rolkę. Z kolei druga metoda polega na tym, aby wysiew trawy wykonywać na gotowych ramkach, które wypełnia się gotowym podłożem, a na końcu wysiewa się trawę. W momencie, gdy trawa dojrzeje, można ją zwijać w rolki. Pomimo wielu zalet i pochlebnych opinii, trawa w rolkach ma pewną wadę, chodzi dokładnie o wysokie koszty założenia w cenniku producentów. Dodatkowo trawa w rolkach jest bardziej podatna na zimowanie.

Trawa w rolkach – jak położyć?

W takim razie jak położyć gotową trawę w rolkach? Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolejności i rozplanowaniu całe pracy, która jest związana z położeniem trawy z rolki. Jest to spowodowane tym, że po dostarczeniu trawy w rolce, należy ją rozłożyć do 24 godzin, ponieważ istnieje ryzyko, że taka trawa może wyschnąć. Przede wszystkim, aby położyć darń należy przygotować i wyrównać całą powierzchnię pod trawnik, jeżeli planujesz położyć trawnik na glinie, musisz ją odpowiednio wcześniej przygotować. Dodatkowo przed rozwinięciem jej, dany fragment powinien zostać podlany i zgrabiony po to, aby zniwelować nierówności. Po rozłożeniu trawy należy ją mocno ubić i złączyć krawędzie z pozostałymi rolkami.

Trawa w rolkach – jaka cena we Wrocławiu?

Pojawia się w sieci wiele zapytań, które odnoszą się do tego, jaki jest cennik i ile kosztuje położenie trawy w rolce. Najczęściej koszty, które znajdują się w cennikach producentów, dotyczą wyłącznie metra kwadratowego gotowej trawy z rolki. W przypadku wzięliśmy pod uwagę ceny z kilku większych miast w naszym kraju, czyli z Warszawy, Gdańska, Poznania czy Wrocławia. We Wrocławiu cena kształtuje się przeważnie w okolicach od 10 do 15 złotych za metr kwadratowy gotowego trawnika. Oczywiście należy wziąć pod uwagę to, że cena jest zależna od rodzaju trawy, wielkości zamówienia i transportu. Koszty trawy sportowej są zdecydowanie większe od trawy krajobrazowej, ponieważ jest lepszej jakości. Z kolei ceny w Poznaniu, są dość zbliżone do tych we Wrocławiu, i kształtują się one na poziomie około od 9 do 14 złotych za metr kwadratowy gotowej trawy.

W takim razie znamy cenę samej trawy w rolce, ale ile kosztuje jej całkowite położenie? Przede wszystkim koszty położenia gotowej trawy w rolce jest zależna najczęściej od wykonawcy, jednak ceny przeważnie kształtuje się na poziomie od 30 do 60 złotych za przygotowanie podłoża i położenie trawy. Oczywiście koszty można zredukować poprzez samodzielnie układanie trawy z rolki. W tym przypadku interesują nas tylko i wyłącznie zakup samej trawy. W sieci istnieje wiele gotowych kalkulatorów, które pomogą w obliczeniu całkowitych kosztów założenia trawnika.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze