Strona głównaOgródKoszenie trawy - cennik, cena za ar/godzine/hektar

Koszenie trawy – cennik, cena za ar/godzine/hektar

Każda osoba posiadająca jakiejkolwiek wielkości ogród zdaje sobie sprawę ile czasu trzeba mu poświęcić, aby jego widok napawał dumą i cieszył oko. Dbanie o ogród to przede wszystkim koszenie trawy. Proces ten dla wielu osób kojarzy się z wielką traumą. Dlaczego? Otóż dla zachowania jej estetycznego wyglądu wymagana jest od nas dyscyplina, aby koszenie trawy było regularne. Proces ten jest bardzo pracochłonny i musi być powtarzany zazwyczaj co kilka tygodni. Koszenie trawy trwa zazwyczaj od wiosny do późnej jesieni. Im bardziej przyłożymy się do koszenia trawy, tym stanie się ona gęstsza i bardziej zielona.

Koszenie trawy – cena

W momencie gdy brakuje nam czasu na koszenie trawy możemy skorzystać odpłatnie z takiej usługi. Koszenie trawy to usługa coraz częściej spotykana na naszym rynku i cieszy się wzrastającą popularnością. Cennik koszenia trawy jest różny, ponieważ usługobiorcy podają go na różnych podstawach. W zależności od zastanych warunków cena za koszenie trawy może być inna. Na wysokość ceny wpływa:

  • wielkość oraz kształt ogrodu
  • ukształtowanie terenu
  • rodzaj urządzenia, jakim będzie koszona trawa
  • jakość trawnika, im bardziej zadbany, tym cena będzie mniejsza

Również proponowana wysokość ceny za koszenie trawy podawana jest w różny sposób. W zależności od usługodawcy i sytuacji podawana jest cena za godzinę, cena za ar czy cena za hektar. 

Trzeba zauważyć, że cennik koszenia trawy prezentuje się inaczej w zależności od województwa, a nawet wielkości miasta. Różnice czasem mogą być dość spore. Wiedząc już jak kształtowana jest cena za koszenie trawy przejdźmy do jej wysokości jej wysokość w przeliczeniu na czas pracy i wielkość terenu.

Jakim narzędziem wykonać koszenie trawy i jak wpłynie to na cennik

Koszenie trawy na przydomowych terenach sprawdza się przy pomocy kosiarki wrzecionowej. Cena koszenia trawy jest niska, a narzędzie nie wydaje żadnych uciążliwych dźwięków.

Sprzęt jakim jest przeprowadzone koszenie trawy to zazwyczaj kosiarka elektryczna. Używa się jej do powierzchni nie przekraczających  500 m2.. Główną zaletą koszenia trawy taką kosiarką jest jej niewielka waga. Cennik koszenia trawy w tym przypadku nie jest wygórowany. Taki rodzaj kosiarki jest łatwy w obsłudze. Jedynie wyzwaniem podczas pracy z tym narzędziem może okazać się źródło zasilania. Bowiem kosiarka musi być ciągle podpięta do prądu za pomocą kabla. Należy więc być wyposażonym w odpowiedniej długości przedłużacz elektryczny. Rozwiązanie to może okazać się dość niefortunne, ponieważ kabel może zaplątywać się w nogi i trzeba ciągle na niego uważać, aby nie przejechać po nim kosiarką.

Koszenie trawy na sporych powierzchniach do 2000 m2 wykonuje się przy pomocy kosiarki spalinowej. Poradzą sobie o wiele bardziej w niekorzystnych warunkach, kiedy trawa nie była dość długo przycinana i jest intensywne zachwaszczona. Przyjemnym narzędziem podczas koszenia trawy jest kosa spalinowa. Służą one jako wykaszarki na najtrudniejszych terenach.  Cennik koszenia trawy kosą spalinową jest nieco wyższy, ale wart swojej ceny. Praca z kosą spalinową jest wygodna i przyspiesza tempo pracy.

W przypadku koszenia łąk, sadów czy różnych innych terenów będących nieużytkami koszenie trawy wykonuje się przy pomocy kosiarki bijakowej. Cennik koszenia trawy kosiarką bijakową to już spory wydatek, ale pamiętajmy, że zawsze można podjąć próbę negocjacji ceny.

Koszenie trawy – cena za godzinę

Niektóre firmy oferujące usługi kształtują cenę za koszenie trawy podając wysokość ceny za godzinę robocizny. Jest to dość mało popularne rozwiązanie ze strony usługodawców oraz dość niekorzystne ze strony ich klientów. Cała usługa, która będzie liczona jako cena za godzinę może wynieść różnie w zależności od umiejętności osoby ją wykonującej, a nawet jej “chęci” do pracy. 

Koszenie trawy – cena za areał działki 

Cena koszenia przeliczana jest jako cena za ar lub jako cena za hektar kiedy ma się do czynienia już z bardzo dużymi obszarami, takimi jak łąka, pole. Ich wielkość znacznie przewyższa powierzchnię ogródka przy gospodarstwie domowym. W przypadku ceny za hektar koszenia trawy jest ona z zazwyczaj stała. Oczywiście można podjąć próby negocjacji, kiedy do koszenia mamy bardzo duży obszar. W takim przypadku cena za ar lub cena za hektar może okazać się tym bardziej atrakcyjna im powierzchnia będzie większa.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze