Strona głównaDomZmywarka Bosch - błąd E22, jak sobie z nim poradzić?

Zmywarka Bosch – błąd E22, jak sobie z nim poradzić?

Zmywarka to dla wielu jeden z najbardziej użytecznych sprzętów w domu i dlatego też Polacy coraz częściej decydują się na jej zakup. Szeroka gama firm oferujących zmywarki wciąż się powiększa, a co jakiś czas pojawiają się nowe ulepszone modele, które mają odpowiadać na wszelkie wymagania klientów i przechodzić ich najśmielsze oczekiwania!

Dlaczego część Polaków wciąż powstrzymuje się przed zakupem urządzenia, które według innych znacząco zwiększa komfort życia i przyrządzania potraw? Powodem może być przyzwyczajenie do zmywania ręcznego. To właśnie tak swego czasu radziły sobie nasze prababcie, dziadkowie i rodzice. Technologia postrzegana jest przez niektórych jak największy wróg i wolą pracować według swoich utartych schematów, do których są po prostu przyzwyczajeni. 

Przyzwyczajenie nie jest jednak jedynym powodem, dla którego ludzie rezygnują ze zmywarek. Często boimy się, że zmywarka przestanie działać lub coś źle klikniemy i nie będziemy wiedzieli, co zrobić dalej! Nie będziemy przecież wzywać hydraulika, bo po co go fatygować i jeszcze za to płacić. Dlatego właśnie z pomocą przychodzi nam Internet. Już nie musimy się martwić, co zrobić, kiedy na zmywarce pojawi się błąd!

W tym artykule skupimy się na zmywarkach Bosch, a w szczególności Bosch Silence Plus i wyjaśnimy, co oznacza błąd E22.

Zmywarka Bosch – błąd E22

Bosch to jeden z najpopularniejszych producentów zmywarek, który cieszy się szczególnym zaufaniem wśród klientów. Kiedy wraz z rodziną szukaliśmy odpowiedniej dla nas zmywarki, która będzie dobra jakościowo i sprawdzona, to pracownik znanej sieci sklepów z AGD polecił nam właśnie zmywarkę Bosch Silence Plus. Firma ta oferuje szeroki wybór zmywarek wolnostojących, pod zabudowę, kompaktowych i modułowych.

Wszystko ok, ale co zrobić, kiedy zmywarka, która tak świetnie nam służyła i pięknie domywała wszystkie naczynia nagle nie chce działać? Co zrobić kiedy zmywarka Bosch wyświetla błąd E22?

Zmywarka Bosch błąd E22 to fraza, którą wyszukujecie bardzo często, oznacza to, że niejednokrotnie mieliście problem i kiedy pojawił się błąd E22 to nie wiedzieliście, co zrobić.

Błąd E22 w większości zmywarek Bosch oznacza zatkane lub zaśmiecone filtry. W zmywarce Bosch Silence Plus błąd E22 pojawia się pod innym numerem. Problem zanieczyszczonych lub zatkanych filtrów możemy rozpoznać w modelu Bosch Silence Plus po tym, że na zmianę świecą wskazania E:92-40. 

Poniżej przeczytasz, co zrobić, kiedy zmywarka Bosch wyświetla błąd E22.

błąd e22 w zmywarce bosch
Błąd na stronie producenta nie jest wytłumaczony zbyt dobrze, dlatego rozwijamy temat!

Zmywarka Bosch – błąd E22 i kranik

Co zrobić, jeśli zmywarka Bosch wyświetla błąd E22 i kranik? Błąd E22 oznacza, że coś zapchało filtr i należy go oczyścić, błąd E22 i kranik może natomiast oznaczać problemy z wodą. W takim przypadku zmywarka przekazuje nam informację, że woda w niej zbiera się do misy – każda zmywarka Bosch wyposażona jest w misę, która znajduje się na spodzie urządzenia i do której spływa woda, kiedy sprzęt nie działa poprawnie. 

Co zrobić, by zmywarka Bosch przestała wyświetlać błąd E22 i kranik? Najpierw należy rozwiązać problem wiążący się z oznaczeniem błąd E22. Jeśli kranik wciąż będzie się wyświetlał, to najczęściej proponowanym rozwiązaniem jest położenie zmywarki na boku, co umożliwi wylanie wody z misy. Warto później dokonać kontroli czujnika pływakowego, który mógł zostać zalany i się uszkodzić.

Należy pamiętać, że kiedy ułożymy zmywarkę na boku, to woda może zalać inne elementy urządzenia, nie jest to więc w 100% bezpieczne rozwiązanie i trzeba mieć na uwadze konsekwencje. Konieczne jest sprawdzenie, czy wszelkiego rodzaju wężyki i uszczelki nie zostały uszkodzone i działają prawidłowo. Jeśli jakaś część uległa awarii to należy ją wymienić.

Może się natomiast zdarzyć tak, że kranik przestanie się wyświetlać, kiedy zlikwidujemy błąd E22.

Zmywarka Bosch i błąd E22 – co zrobić?

Jeśli zmywarka Bosch wyświetla błąd E22, to należy przede wszystkim opróżnić zmywarkę oraz odłączyć zasilanie od prądu. Następnie musimy odnaleźć i wyciągnąć filtr wodny, który filtruje zanieczyszczenia i dokładnie go wyczyścić. Ważne, by przy wyciąganiu filtra obracać go w kierunku przeciwnym do wskazówek ruchu zegara i pilnować, by żadne ciało obce nie wpadło do komory pompy. Tak samo wygląda to w przypadku zmywarki Bosch Silence Plus.

Jeśli po wyczyszczeniu i ponownym zamontowaniu filtra wciąż będzie się wyświetlał błąd E22, to oznacza, że prawdopodobnie mamy problem z pompą odpływową. W tym przypadku należy ponownie odłączyć zmywarkę od prądu, wyjąć system filtrujący, ręcznie usunąć resztki wody, podważyć pokrywę pompy łyżką i złapać za mostek i podnieść pokrywę pompy – ze środka należy usunąć wszelkie resztki i zabrudzenia i ponownie zmontować cały system.

Teraz już wiesz, co zrobić, kiedy twoja zmywarka Bosch pokazuje błąd E22 i kranik. Możesz sam rozwiązać ten problem, jednak pamiętaj, by zawsze działać ostrożnie i kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem swoim i swoich lokatorów. 

Sprawdź też:

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze