Pokolenie Z najlepiej wie, że nie warto odkładać marzeń „na potem”. Zwłaszcza że nie wiadomo, czy owe „potem” w ogóle nastąpi. Powinno się więc każde, nawet najmniejsze pragnienie, starać urzeczywistniać.
Liczne programy telewizyjne o charakterze talent show, jak na przykład „Mam talent” czy „Voice of Poland”, sprawiają, że coraz więcej osób, zaczyna snuć marzenia o realizacji swoich muzycznych i przez wiele lat skwapliwie skrywanych pragnień. Okazuje się nawet, że demo i próbki swoich talentów dużo z nich, jest w stanie produkować w swoim domowym zaciszu. Zatem, jakie są metody na wygłuszenie pokoju do nagrywania? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do artykułu.

Jak wygłuszyć pomieszczenie do nagrywania – koszt
Chcąc, zacząć produkować muzykę w domu, pytanie, które często pojawia się w tej kwestii, brzmi: jak wygłuszyć pomieszczenie do nagrywania? Jest kilka metod. Oto kilka z nich:
- Można w tym celu zakupić gąbkę akustyczną. Oczywiście rozpocząć ten proces należy, od dokonania pomiarów pomieszczenia, w którym chce się nagrywać. Następnie, należy ją położyć szczelnie na wszystkich ścianach danego pokoju. Wykończenie tego procesu to już tylko i wyłącznie indywidualne preferencje. Można zostawić w ten sposób lub też dodatkowo wzmocnić, na przykład wykładziną. Koszt gąbki akustycznej wynosi około 18 zł za m2. Ważna informacja! Jeśli pomieszczenie to, ma służyć do nagrywania wokalu, metoda ta może być niewystarczająca.
Czy są jeszcze jakieś sposoby, jak wygłuszyć pomieszczenie do nagrywania? Jak najbardziej. Kolejna zakłada:
- Użycie wytłaczanek po jajkach. Tę konstrukcję, można wzmocnić dodatkowo kotarami. Na suficie zaś, można umieścić starą kołdrę. Z tego, co udało nam się dowiedzieć, metoda ta, działa znakomicie zaś jej koszt, jest minimalny.
Jak wygłuszyć pokój do nagrywania. Domowe sposoby dają radę?
Zdarza się jednak, że nie jesteśmy w stanie przeznaczyć dodatkowego pomieszczenia na nasze muzyczne marzenia. Do dyspozycji mamy tylko to, w którym na przykład na co dzień śpimy. Jak wygłuszyć pokój do nagrywania? Już mówimy:
- W internecie można zakupić w tym celu, matę wygłuszającą. Jeśli jednak nie jesteście zwolennikami zakupów za pośrednictwem sieci lub po prostu, nagli Was czas, spokojnie. Istnieje również opcja, aby kupić ją w sklepie ze sprzętem muzycznym. Produkt ten należy odpowiednio umiejscowić na ścianach oraz suficie. Metoda ta, na pewno świetnie sprawdzi się w rozwiązaniu kwestii, jak wygłuszyć pokój do nagrywania.
- Jeśli jednak jakimś cudem, nasz pokój ma całkiem spore rozmiary, można pokusić się o zakupienie w celu jego wygłuszenia kabiny do nagrywania. Jest to metoda skuteczna, chociaż dość kosztowna i na pewno nie na każdą kieszeń. Zwłaszcza gdy dopiero zaczyna się swoją muzyczną przygodę.
- Kolejną sprawdzoną metodą, którą stosuje wielu muzycznych pasjonatów, jest zamontowanie specjalnych akustycznych paneli. Tak jak w przypadku kabiny, nie jest to tanie rozwiązanie, jednakże – niezwykle skuteczne. Specjalny kształt tych elementów pozwala na pochłanianie fali dźwiękowych praktycznie każdej częstotliwości. Czemu się tak dzieje? Dzięki absorberom szerokopasmowym.
Wygłuszenie pokoju do nagrywania – DIY
Czy są jakieś metody, które można stworzyć, wykorzystując modne w ostatnim czasie DIY (do it yourself)? Oczywiście. Wygłuszenie pokoju do nagrywania w ten sposób to przede wszystkim ogromna oszczędność portfela, ale też możliwość wykonania pracy kreatywnej i późniejszej ogromnej satysfakcji, towarzyszącej podziwianiu efektu. Przejdźmy już jednak do konkretów, jak to zrobić:
- Należy zakupić materiał izolacyjny, którym może być na przykład wełna mineralna albo kauczuk syntetyczny. Następnie należy je odpowiednio przyczepić do ścian oraz sufitu. Jeśli jednak uzyskany efekt, jest dla Was wizualnie zbyt surowy, możecie dodatkowo, wyścielić go jakimś ładnym materiałem. Jednakże pozostawiona wełna mineralna najlepiej poradzi sobie z absorpcją dźwięków.
- Bardzo dobrą a przy estetyczną metodą, jest również zamontowanie paneli piramidek o wymiarach 50 x 50. Ich działanie jest równie skuteczne a przy tym, wyglądają one bardzo ładnie, sprawiając, że aż chce się siedzieć i nagrywać swoją muzykę. Niestety to rozwiązanie jest dość drogie. Jedna piramidka to koszt około 16 zł.
- Ci, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w amatorskim nagrywaniu muzyki, jako bardzo dobrą metodę do samodzielnego wygłuszenia pokoju, rekomendują użycie samych dywanów i wykładzin. Tak jak w przypadku innych sposobów, wymienionych w tym artykule, należy umiejscowić je w przyległy sposób na suficie i ścianach.
Mamy nadzieję, że po tym artykule już nikt z Was nie będzie szukać wymówek do rozpoczęcia samodzielnych prób domowych nagrywań muzyki. Okazuje się bowiem, że aby odpowiednio wygłuszyć pomieszczenie do nagrywania, potrzeba naprawdę nie wiele. Pamiętajcie, aby nie odkładać marzeń! Niezależnie z jakiego obszaru by nie były!
Zobacz też: