Strona głównaPoradyCzy akacja nadaje się do kominka?

Czy akacja nadaje się do kominka?

Kominek nadaje nietypowy klimat wnętrzu. Niektórzy traktują go tylko jako ozdobę, inni jako główne źródło ciepła. Na forach internetowych istnieje wiele sporów na temat tego, jakim drewnem najlepiej palić w kominku. Niektórzy twierdzą, że akacja najlepiej nadaje się do kominka? Czy tak jest? Tego dowiesz się w poniższej treści artykułu.

Czy akacja to dobre drewno do palenia w kominku?

Zanim przystąpisz do palenia w kominku, warto jest poznać kilka cennych informacji. Nie wolno palić świeżym, mokrym drewnem, ponieważ cały proces będzie nieefektywny. Drewno będzie się mocno dymić. Sadza osadza się na kominie, a w konsekwencji może się zapalić i stworzyć realne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Suche drewno jest bardziej kaloryczne. Więcej ciepła uzyska się paląc suchym, aniżeli mokrym drewnem. Warto jest zainwestować w budowę drewutni, wiaty czy chociaż okapu na dach, który zapewni ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dużym atutem palenia w kominku jest to, że drewno nie musi być najwyżej jakości, ponieważ każde suche drewno powinno bez problemu spalić się w Twoim kominku. Wysoką kaloryczność posiada dąb, buk, grab oraz jesion. Czy akacja do kominka dobrze się sprawdzi? Oczywiście! To także wysokokaloryczne drewno, ze względu na swoją twardość i rodzaj. Wszystkie wymienione drzewa to drzewa liściaste. Niestety drzewa iglaste nie posiadają tak dużej kaloryczności, dlatego też zdecydowanie lepiej jest sięgać po tę pierwszą grupę. Niektórzy jednak decydują się mimo wszystko na drzewa iglaste, ponieważ cenią je za charakterystyczny “trzask” i woń wydzielającą się podczas spalania, którego drzewa liściaste nie dają. Iglaki bardziej się smolą, przez co należy częściej czyścić szybę i komin. Pamiętaj jednak, że każde drzewo da pożądany efekt, czyli ciepło i niepowtarzalny klimat. Drewno cenione jest za to, że jest jednym z najtańszych surowców.

Istotną sprawą podczas zakupu drewna jest to, czy zostało legalnie pozyskane. Sprawdzenie tej informacji chroni las przed nielegalną wycinką i dystrybucją. Lepiej z dystansem podejść do ofert tańszych o połowę aniżeli w godnych, zaufanych źródłach. W takiej sytuacji drewno może pochodzić z kradzieży. Stały i sprawdzony dostawca będzie najlepszą opcją do regularnego kupna.

Jak już wiesz, akacja i sosna do kominka świetnie się sprawdza, ale czy palenie w kominku jest łatwym zadaniem? Oczywiście! Bez względu na rodzaj drewna, nie ma w tym nic trudnego. Jedynym minusem jest to, że niestety trzeba posiadać sporo miejsca, aby składować drewno, a także popiół.

Zarówno akacja do kominka, jak i inne są uważane za jedne z najcenniejszych surowców, zaraz obok węgla, ropy naftowej i żelaza. Są to źródła energii odnawialnej, która w Europie pełni ogromną rolę. Materiał opałowy, jakim jest drewno jest jednym z najłatwiejszych do pozyskania, stąd też jest tak szeroko dostępne i chętnie wybierane, jako źródło ciepła. Atutem spalania drewna jest mała ilość pozostałego popiołu. 

Zaletą akacji do kominka jest fakt, że cena nie zmienia się znacznie przez zmiany gospodarcze i polityczne. Jest to najbardziej stały w kwestiach ekonomicznych surowiec. Drewno nie posiada akcyzy, w przeciwieństwie do pozostałych surowców. Ogromnym plusem wykorzystywania drewna jako opału jest to, że wraz z wydłużaniem się czasu przechowywania nie następuje pojawienie się ani sukcesywne zwiększanie strat kaloryczności. 

W akację do kominka najlepiej zaopatrywać się na przełomie marca/ kwietnia. Przez ciepłe miesiące będą one mogły się dosuszyć, zanim rozpocznie się sezon grzewczy.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze