Zapewne wielu z nas na co dzień nie poświęca zbyt wiele czasu rozmyślaniom na temat własnej toalety. Być może zmienia się to w chwili, gdy przychodzimy nam ją umyć. Ani to przyjemne, ani wygodne, a już z pewnością nie robimy tego z szerokim uśmiechem na twarzy. Ten przykry obowiązek można jednak skutecznie skrócić decydując się na zmianę toalety na WC bez kołnierza. Wady i zalety takiej wymiany, poznacie poniżej.
Zobacz: Szambo betonowe z montażem – wady i zalety
Czym jest miska bezkołnierzowa?
Toaleta jaka jest, każdy wie. W ciągu dnia nie zastanawiamy się nadmiernie nad jej kształtem, designem, co nam się w niej podoba, a co nie. Być może na tym właśnie polega sukces dobrze zaprojektowanego urządzenia, że niejako wtapia się w naszą rutynę. Zgoła inaczej wygląda sytuacja, gdy przychodzi do sprzątania. Wtedy, co prawda niezbyt chętnie, ale jednak bardziej przyglądamy się naszym ustępom. Że kurz za bardzo zbiera się przy spodzie. Że kostka co chwila się przekrzywia. Że do klapy, bez patyczków, to nawet nie podchodź. A ranty… Aż strach pomyśleć, co tam się kryje.
Entuzjaści idealnie czystych sanitariatów z pewnością odetchną z ulgą, gdy dowiedzą się, że jest sposób na perfekcyjnie umytą toaletę, bez poświęcania temu długich godzin szorowania na kolanach. A mianowicie: miska bezkołnierzowa. Wady takiego rozwiązania są znikome, a zalety nie kończą się tylko na sprzątaniu.
Do tej pory tak zwany kołnierz był standardem w naszym WC. Miał zapobiegać chlapaniu wody poza sedes oraz stanowił ułatwienie w montowaniu zawieszek dbających o higienę i zapach. Obecnie na rynku są dostępne muszle pozbawione wewnętrznego rantu, które nie tylko ułatwiają nam porządki, ale do tego wyglądają estetyczniej.
WC bez kołnierza wady
Zasadniczo miska bezkołnierzowa, wady, jakie ma, sprowadzają się tylko do dwóch kwestii. Część użytkowników zwraca uwagę, że jedną z nich jest woda chlapiąca na podłogę podczas spłukiwania. Z pewnością zgodzimy się, że codzienne wycieranie posadzki nie zachęca do zakupu. Jednak od czasu, gdy powstały pierwsze modele takich toalet, wiele elementów udoskonalono. Nie trudno jest teraz zasięgnąć rady i opinii osób, które posiadają WC bez kołnierza i wybrać taki model, który nie dostarczy takich atrakcji. Jeżeli mimo poleceń nasza toaleta sprawi nam tego typu kłopot, warto podjąć się regulacji siły strumienia spłuczki, by ten zostawał tam, gdzie powinien.
WC bez kołnierza, wady, jakie niektórzy dostrzegają podczas użytkowania, to może być jeszcze brak odpowiedniego miejsca do zaczepienia standardowej kostki toaletowej. Oczywisty brak rantu sprawia, że odświeżacz nie ma jak się solidnie przyczepić. Na szczęście dzisiejszy rynek oferuje nam różnego rodzaju kostki, którym brak kołnierza nie przeszkadza.
Zobacz: Pompy ciepła Panasonic — opinie, wady i zalety
Toaleta bez kołnierza zalety
Wiemy już, że toaleta bez kołnierza, wady, jakie ma, są zdecydowanie czymś, z czym łatwo można się uporać. Co w takim razie z zaletami? Pierwszym i podstawowym plusem posiadania rimless WC jest łatwość i szybkość jej czyszczenia. Wynika to z braku trudno dostępnych zakamarków, na których szorowanie często poświęcaliśmy masę czasu. W takiej toalecie kamień nie ma na czym się osadzać, a bakterie szczelin, by się namnażać, dzięki czemu nasza toaleta jest bardziej higieniczna.
Kolejną zaletą korzystania z miski bez kołnierza są oszczędności, jakie generuje. Zapewne nie jest to pierwsza rzecz, jaka przychodzi nam na myśl, gdy widzimy toaletę bez rantu. Jednak okazuje się, że konstrukcja misek bezkołnierzowych sprawia, że woda używana do spłukiwania, leci w sposób bardziej precyzyjny i, co ciekawe, mniej jej wtedy potrzeba. Szacuje się, że korzystanie z toalety rimless pozwala nam zmniejszyć zużycie wody nawet o 30%. Jeżeli wliczyć do tego jeszcze mniejsze zużycie środków czystości, to zaoszczędzimy nie tylko na wodzie, ale również na zakupach.
Która toaleta jest lepsza?
Powyższe zestawienie jasno pokazuje, że toaleta bez kołnierza, wady jakie ma, mają się nijak do jej zalet. WC pozbawione rantu plasuje się jako rozwiązanie bardziej ekonomiczne i ekologiczne w porównaniu do tradycyjnych toalet. Warto w tym momencie nadmienić, że obecnie producenci proponują ciekawe „dodatki”, które sprawią, że korzystanie z takiej toalety będzie jeszcze przyjemniejsze. Do takich należy choćby system Easy Clean. Jest to specjalna powłoka stosowana na urządzeniach sanitarnych, która ma za zadanie chronić nawierzchnię przed grzybami, kamieniem, brudem i bakteriami.
Kolejnym atutem jest system Easy Off, który umożliwia szybkie wpinanie i wypinanie deski sedesowej. Dzięki temu możemy z dużą precyzją umyć całą muszlę, bez większego wysiłku. Z kolei ci, którzy zdecydowali się na podwieszane modele nie dość, że mają mniejszą powierzchnię toalety do mycia, to jeszcze mogą z łatwością zmyć podłogę pod nią.
Jaka zawieszka do WC bez kołnierza?
W wielu domach nieodzownym elementem WC jest kostka toaletowa. Utrzymuje ona świeży i czysty zapach łazienki, a dodatkowo oczyszcza i dezynfekuje. Standardowe kostki są umieszczone w specjalnych, plastikowych koszyczkach, zakończonych ramieniem z podwójnym zgięciem. Standardowo tak skonstruowaną kostkę zawiesza się o rant sedesu. Co jednak zrobić, gdy się ma WC bez kołnierza?
W przypadku sedesu rimless możemy na przykład skorzystać z produktów, które należy umieścić w spłuczce. Jeśli jednak konstrukcja naszego sedesu utrudnia nam dostanie się do niej, warto sięgnąć po kostki samoprzylepne. Są one wygodne i równie skuteczne, co tradycyjne odświeżacze. Należy tylko pamiętać, by ją przyssać w odpowiednim miejscu, czyli tam, gdzie strumień jest najsilniejszy. Ostatecznie możemy zdecydować się na żel, który wyciska się bezpośrednio do wnętrza muszli.
Estetyczna, ekologiczna i ekonomiczna. Taka jest miska bezkołnierzowa. Wady? Można o nich szybko zapomnieć, gdy tylko zobaczy się niższe rachunki za wodę. Tradycyjna toaleta przy jednym spłukaniu zużywa od 4,5 do 6 litrów wody, jej konkurentka zamyka się w przedziale 2,4 – 4 litry wody. Zakładając, że z toalety korzysta się trzy razy dziennie i w danym gospodarstwie domowym mieszka tylko jedna osoba, to rocznie zużyje 4 927,5 – 6 570 litrów wody. Mając toaletę bezkołnierzową obniża się ten bilans do 2 628 – 4 380 litrów na rok. Daje nam to prosty wynik: oszczędność wody, oszczędność czasu i naszych nerwów na walkę z brudem.