Strona głównaProjektyJak zrobić latawiec?

Jak zrobić latawiec?

Trzeba naprawdę niewiele czasu, materiałów i umiejętności, żeby przenieść się wraz z pociechą do lat swojego dzieciństwa. Stara zasada sprawdza się nieodmiennie – najprostsze zabawki sprawiają najwięcej frajdy. Samodzielna budowa latawca jest nie tylko nauką nowych umiejętności dla dziecka, ale i sposobem na kreatywnie wspólnie spędzony czas. Mając maluchy warto przypomnieć sobie, jak się robi latawiec?

Tak spędzony czas zawsze jest najbardziej wartościowym. Co lepsze, jeśli mamy gotową instrukcję, jak zrobić latawiec, mamy jednocześnie instrukcję spędzenie czasu na świeżym powietrzu w niekoniecznie słoneczną i ładną pogodę. Właśnie w takie dni nuda dzieciakom doskwiera najbardziej. Czas przekuć ją w coś twórczego. W takim razie, jak zbudować latawiec?

Z czego zrobić latawiec?

Jeśli nie wiesz, jak zrobić latawiec krok po kroku, zacznij od kompletowania niezbędnych materiałów. Do klasycznego latawca, wyglądającego identycznie jak wspomniana figura geometryczna, niezbędne będą dwie cienkie listewki – jedna znacznie dłuższa od drugiej. Według instrukcji mówiącej o tym, jak zrobić latawiec, właśnie te dwie listewki będą stanowiły szkielet, czyli konstrukcję latawca. Dalej konieczne są materiały do stworzenia poszycia latawca. Tutaj najlepiej sprawdzi się bibuła, papier, ale dość powszechnie lata temu wykorzystywane były kolorowe reklamówki oraz folie. Budowa latawca musi być solidna. Jeśli dziecko jest naprawdę małe, łatwiej będzie mu przygotować poszycie z papieru niż z bibuły. Papier zapewni mocną budowę latawca i można go samodzielnie ozdobić różnymi kolorami. Do zbudowania latawca można wykorzystać nawet lekki półpergamin czy inny papier do pakowania. Ważne, aby jego waga nie była zbyt duża. Do skompletowania pozostaje jeszcze sznurek lub żyłka wędkarska – to ona będzie linką latawca.

Latawiec dla dzieci – jak zrobić?

Pierwszym krokiem w zbudowaniu latawca będzie stworzenie szkieletu. Jeśli planujemy zbudowanie tradycyjnie wyglądającego latawca, dwie listewki krzyżujemy ze sobą pod kątem prostym na wysokości około jednej trzeciej dłuższej z nich. Możemy poradzić sobie, mocując listewki za pomocą sznurka. Wykorzystując ten sposób dobrze jest zostawić jeden ze sznurków znacznej długości – będzie to sznurek służący jednocześnie do trzymania i prowadzenia latawca. Mocowanie można wykonać też w inny sposób – nałożone na siebie listewki możemy przewiercić niewielkim wiertłem do drewna i przeprowadzić przez otwór sznurek, zabezpieczając go odpowiednią zaślepką z drugiej strony. Jak przywiązać sznurek do latawca? Sznurek równie dobrze może być zamocowany także jednocześnie na obu krótszych brzegach listewek.

Jak się robi latawiec? Czas na wycinanki z papieru

Największą frajdą dla dzieciaków w tym, jak się robi latawiec, to wycinanie i zdobienie swojego projektu. Na papierze trzeba odrysować kształt ramion latawca, a następnie dokładnie wyciąć nożyczkami. W tym miejscu metoda, jak zrobić latawiec krok po kroku,  zakłada zdobienie, kolorowanie, oklejanie i wszelkie inne sposoby na udekorowanie swojego latawca. Również w tym miejscu można przygotować ogon dla swojego projektu w formie bibułkowych kokardek czy prostych, foliowych pasków, doskonale unoszących się na wietrze.

Latawiec dla dzieci – jak zrobić wykończenie?

Kiedy projekt graficzny jest już gotowy, czas na przymocowanie go do konstrukcji latawca. Można to zrobić również za pomocą kleju na gorąco, ale też za pomocą mocnej, ozdobnej taśmy czy sznurków – sposób, jak przywiązać sznurek do latawca, jest dowolny i nie ma większego znaczenia dla realizacji projektu czy dla „lotności” papierowej konstrukcji. W ten sposób powstanie latawiec dla dzieci. Jak zrobić go poprawnie? Taśma ozdobna będzie polecana jako wykończenie brzegów, jeśli zależy nam na ostatecznym, estetycznym „sznycie”. Jeśli rozwikłasz zagadkę jak przywiązać sznurek do latawca, na koniec pozostaje przymocowanie ogona. Tasiemki, foliowe paski czy bibułkowe kokardki nanizane na sznurek można przykleić klejem, przykleić mocną taśmą lub przeciągnąć przez niewielki otwór w tyle latawca. Aby ułatwić dziecku trzymanie i zwijanie sznurka, warto jego naddatek nawinąć na kawałek obrobionego drewienka czy inny element. Długość sznurka nie powinna być zbyt duża, warto dobrać ją do wzrostu dziecka.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze