Strona głównaPrzemysłJaki impregnat do kostki brukowej - ranking 2023

Jaki impregnat do kostki brukowej – ranking 2023

Kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów do utwardzania nawierzchni. Jest bardzo trwała, jednak bez odpowiedniego zabezpieczenia szybko może stracić dobry wygląd. Coraz więcej osób decyduje się na kupno impregnatu, który chroni kostkę brukową przez nasiąknięciem wodą czy substancjami oleistymi. Impregnatu do kostki brukowej można używać zarówno na nowo położonych jak i na starych powierzchniach. Poza właściwościami ochronnymi impregnat ułatwia również czyszczenie i mycie nawierzchni. Pozwala kostce brukowej pozostawać w idealnym stanie przez wiele lat, chroniąc ją przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi.

Jaki impregnat do kostki brukowej?

To jaki impregnat do kostki brukowej wybrać, zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli chcemy, by kostka zachowała swój naturalny wygląd, powinniśmy użyć impregnatu bezbarwnego, którego zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie powierzchni. Jeśli natomiast chcemy osiągnąć tzw. efekt mokrej kostki, należy użyć impregnatu barwiącego bezpośrednio po ułożeniu kostki brukowej.

Impregnat barwiący do kostki brukowej ukrywa przebarwienia i plamy spowodowane działaniem promieni słonecznych. Zapobiega również wyblaknięciu kostki i nadaje jej ciekawy efekt tzw. mokrej  kostki. Nie pokrywa jednak plam wapiennych, dlatego też przed zastosowaniem go, dobrze jest dokładnie wyczyścić powierzchnię docelową z plam, glonów czy mchów.

Dobry Impregnat do kostki brukowej

Dobry impregnat do kostki brukowej musi być dobrze dobrany do materiału, z jakiego wykonana jest nawierzchnia. Powinien posiadać zdolność skutecznego odpychania wody i powinien wzmacniać strukturę materiału budowlanego.  Dobry impregnat do kostki brukowej zapobiega brudzeniu się powierzchni, spowalnia proces wzrostu mchu i glonów, ułatwia czyszczenie nawierzchni oraz chroni przed utratą koloru i wyblaknięciem powierzchni. Wspomaga także ochronę przed niskimi temperaturami oraz erozją wodną.

Impregnaty dzielą się na wodne, oraz rozpuszczalnikowe. W tych pierwszych rozpuszczalnikiem jest woda, w drugich natomiast rolę rozpuszczalnika pełnią substancje takie jak aceton czy benzyna ekstrakcyjna.

Podziału impregnatów można również dokonać ze względu na bazę. W takim wypadku wyróżniamy impregnaty polimerowe akrylowe, krzemoorganiczne, oraz fluoro-polimerowe. Impregnaty krzemoorganiczne wyróżniają się najmniejszym rozmiarem cząsteczki, co sprawia, że wnikają w materiał najgłębiej, zapewniając maksymalną ochronę.

Ranking impregnatów do kostki brukowej

Jeśli już zdecydujemy się na zakup impregnatu do kostki brukowej, warto zapoznać się z ich rankingami, które są dostępne w sieci. Należy zwrócić uwagę na typ impregnatu, oraz jego zastosowanie. Według wielu rankingów, najlepszym impregnatem do kostki brukowej jest Feda, który poza właściwościami impregnującymi jest preparatem znacznie ułatwiającym czyszczenie nawierzchni. Kolejne miejsce w rankingu zajmuje Impregnat do kostki brukowej Izohan, doskonale uszczelniający podłoże. Z kolei trzecie miejsce w rankingach zajmuje impregnat do betonu Libet, w którym ceni się jego wielozadaniowość. 

Impregnat do betonu Libet

Libet, to impregnat wykorzystywany przede wszystkim do gładkich powierzchni betonowych, jednak nadaje się również do płyt tarasowych czy betonowych kostek brukowych. Skutecznie zapobiega brudzeniu się powierzchni, oraz chroni je przed plamami i nasiąkaniem płynami.

Impregnat do betonu Libet

Impregnat do kostki brukowej Izohan

Izohan to impregnat do kostki brukowej, betonowych i kamiennych okładzin elewacyjnych oraz cegły. Nadaje on efekt mokrej kostki, uszczelnia podłoża wykonane z kostki brukowej, oraz uodparnia kostkę na warunki atmosferyczne.

Impregnat do kostki brukowej Izohan

Impregnat do kostki brukowej Feda – opinie

Impregnat do kostki brukowej Feda to wysokiej jakości impregnat nadający efekt mokrej kostki, zabezpiecza nawierzchnię przed działaniem czynników zewnętrznych. Impregnat Feda odświeża i odżywia wygląd kostki.

Impregnat Feda polecają najlepsi producenci kostki brukowej w kraju. Na różnego rodzaju forach ogrodniczych można znaleźć bardzo wiele pozytywnych opinii, zachwalających preparat za dokładne zabezpieczenie różnego rodzaju powierzchni, oraz chronienie ich przed mrozem i zamoknięciem. Impregnat Feda posiada również właściwości samoczyszczące, co ułatwia mycie nawierzchni. Cena w porównaniu do jakości jest bardzo przystępna, toteż po Impregnat Feda sięga bardzo wiele osób decydujących się na zabezpieczenie powierzchni w swoich ogrodach.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze