Strona głównaOgród5 najbardziej potrzebnych narzędzi do domu i ogrodu

5 najbardziej potrzebnych narzędzi do domu i ogrodu

W każdym ogrodzie potrzebne są różne narzędzia i sprzęty, które umożliwiają efektywną pracę. Zwykle wiosną można rozpocząć przegląd posiadanych narzędzi i zdecydować się na zakup nowych akcesoriów. Przedstawiamy 5 najbardziej potrzebnych narzędzi do domu i ogrodu.

Grabie

Grabie przydają się w każdym ogrodzie, zarówno tym małym, jak i dużym. Umożliwiają pielęgnację trawnika, odgarnianie liści, utrzymywanie ogrodu w czystości oraz lepsze sadzenie roślin. Warto wiedzieć o tym, że w sklepach dostępnych jest kilka rodzajów tych narzędzi:

  • grabie do trawy – mają charakterystyczny rozstaw zębów, są sztywne i cienkie. Można znaleźć grabie stalowe lub ocynkowane, a ich cena zależy nie tylko od rodzaju wykorzystanego materiału, lecz także liczby zębów;
  • grabie do liści – ich główną cechą są długie i elastyczne zęby. Pomagają w regularnym zbieraniu liści, które nie powinny zbyt długo zalegać na trawie, gdyż wpływają negatywnie na jej wzrost. Można kupić grabie do liści wykonane z różnych materiałów, na przykład plastiku, tworzywa sztucznego, druciane lub metalowe;
  • grabie do siana – przydają się raczej na łąkach, a nie przydomowych trawnikach. Charakteryzują się bardzo dużym rozmiarem i mogą być wykonane z plastiku, drewna lub aluminium. 

Wybierając narzędzia do domu i ogrodu, warto rozważyć zakup grabi, ponieważ są one bardzo przydatne. 

Kosiarka

Kosiarka to bardzo przydatny sprzęt, który powinien znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym, do którego przynależy ogród. Oczywiście w przypadku naprawdę maleńkich ogródków (na przykład przy blokach na parterze lub domach bliźniakach) wystarczy podkaszarka albo nożyce. W mniejszych ogrodach przyda się kosiarka ręczna, która jest dosyć tania i cicha. Oczywiście taki sprzęt wymaga sporego nakładu sił, jednak przy małej powierzchni dobrze się sprawdza. Do dużych ogrodów lepsza będzie kosiarka elektryczna lub spalinowa. 

Łopata

Łopata ogrodowa to kolejne narzędzie, które przydaje się w trakcie prac w przydomowej przestrzeni. Umożliwia wykopywanie dołów oraz zasypywanie wykopów. Warto pamiętać o tym, że dobrej jakości łopata ogrodowa powinna być przede wszystkim ergonomiczna i funkcjonalna, a także wykonana z porządnego materiału, na przykład w całości z elementów metalowych lub stalowych. 

Sekator 

W sklepach dostępny jest szeroki wybór sekatorów – można zdecydować się na niewielkie modele jednoręczne lub dwuręczne. Dobry sekator powinien umożliwiać skuteczne cięcie przy użyciu niewielkiej siły. Najlepiej kupić markowe narzędzie, które pozwoli na wygodną i szybką pracę. Dla osób, które wykonują wiele cięć, najlepsze będą ostrza wykonane ze stali nierdzewnej. 

Siekiera 

Do większości ogrodów, zwłaszcza tych dużych, przyda się także siekiera. Takie narzędzie pozwala na cięcie drewna (na przykład na opał) oraz rozłupywanie drewnianych klocków. Warto pamiętać, że siekiera nie sprawdzi się w niewielkich ogródkach, gdzie nie ma żadnych drzew.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze