Tynkowanie ścian to bardzo ważny element wykańczania mieszkań. Jego celem jest zabezpieczenie murów przed wilgocią oraz wnikaniem zanieczyszczeń. Po zakupie nowego mieszkania lub w trakcie remontu można zdecydować się na samodzielne tynkowanie.
Jaki wybrać tynk?
Pierwszym i podstawowym aspektem, nad którym warto się zastanowić, jest wybór odpowiedniego tynku. W sklepach dostępne są dwa główne ich rodzaje: gipsowe i cementowo-wapienne. Tynki gipsowe nadają się do suchych ścian, na przykład do pokoju, salonu, korytarza lub sypialni. Właśnie te produkty są bardzo popularne i często używane. Z kolei tynki cementowo-wapienne stanowią odpowiedni wybór w przypadku pomieszczeń wilgotnych, takich jak kuchnia czy łazienka. Warto też wiedzieć o tym, że tynkowanie składa się z kilku etapów.
Tynkowanie krok po kroku
- Pierwszym etapem tynkowania jest przygotowanie podłoża. Oznacza to usunięcie wszelkich zabrudzeń, plam, śladów po farbie i uszkodzonych fragmentów.
- Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego tynku – gipsowego lub cementowo-wapiennego.
- Następny etap to przygotowanie tynku zgodnie z zaleceniami producenta, które zwykle są dokładnie opisane na opakowaniu. Potrzebne jest wiaderko i mieszarka – przygotowana masa nie może mieć grudek. Powinna być całkowicie jednolita.
- Po dokładnym wymieszaniu zaprawy zgodnie z instrukcjami producenta należy zużyć całość w ciągu trzech godzin.
- Tynk gipsowy nakłada się pacą z nierdzewnego metalu na całą ścianę. Należy pamiętać o tym, że zaprawa nie powinna być grubsza niż 30 mm.
- Następnie trzeba wyrównać całą powierzchnię przy pomocy łaty tynkarskiej typu H. Powinno się to robić zdecydowanymi ruchami, aby nie pojawiły się grudki lub nierówności.
- Po pewnym czasie, gdy tynk lekko zwiąże, należy obejrzeć ścianę i sprawdzić, czy nie ma na niej jakichś wgłębień albo nierównych fragmentów. Na tym etapie potrzebna jest łata trapezowa i szpachla powierzchniowa.
- Ostatnim krokiem jest przetarcie powierzchni lekko zwilżoną pacą gąbkową.
Czy warto zdecydować się na samodzielne tynkowanie?
Na samodzielne tynkowanie powinny zdecydować się tylko te osoby, które rzeczywiście czują, że poradzą sobie z tym zadaniem. Oczywiście wszystko zależy od kompetencji i dotychczasowego doświadczenia. Należy pamiętać o tym, że jeśli samodzielne tynkowanie się nie uda, konieczne będzie zerwanie tynku i powtórzenie całej pracy. Wykonanie tej czynności samemu bywa trudne także ze względu na brak odpowiedniego sprzętu. Potrzebne maszyny musisz kupić lub pożyczyć, dlatego czasami lepiej zlecić pracę firmie lub konkretnym specjalistom. Może się zdarzyć, że taka opcja będzie bardziej opłacalna pod względem finansowym i czasowym. Zwłaszcza jeśli dana ekipa budowlana ma duże doświadczenie i dobrze zna się na swojej pracy.