Papryka jest popularnym warzywem, po którą coraz częściej sięga społeczeństwo. Należy do rodziny psiankowatych. Jej pochodzenie przypisuje się na regiony Ameryki Południowej i Centralnej. Jest ceniona przede wszystkim za dużą zawartość witaminy C, która jest czterokrotnie większa niż w cytrynie. Zawiera również cenne flawonoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami, mającymi działanie antykancerogenne. Papryka ma ogrom właściwości prozdrowotnych- działa przeciwzapalnie, przeciwmiażdżycowo i bierze udział w kontrolowaniu procesu replikacji komórek. W tym artykule dowiesz się, jak wygląda sianie i kiedy siać paprykę, na czym polega uprawa, hodowla i sadzenie papryki.
Kiedy siać paprykę? Wysiew papryki
Kiedy siać paprykę? Termin wysiewu przypada na 1-20 marca. Ostateczny termin to koniec marca. Późniejsze sianie papryki może skutkować mało efektownym plonem. Papryka, owszem, będzie rosnąć, zakwitnie, jednak niczym innym nas nie zaskoczy. Papryka jest ciepłolubna, dlatego też dobrze jest, kiedy jesteśmy w stanie zapewnić jej temperaturę od 18 do 32 stopni Celsjusza. Najbardziej optymalna temperatura do wzrostu to 25 stopni Celsjusza. Wysiew papryki powinien odbywać się na przepuszczalną, żyzną glebę, bogatą w próchnicę. Sianie papryki jest najbardziej efektowne do podłoża o obojętnym pH. Najlepiej jest, kiedy będziemy uprawiać paprykę w drugim roku po zastosowaniu obornika. Co ważne, wysiew papryki, jest konieczny do późniejszej rozsady. Podczas siania papryki powinna występować duża wilgotność powietrza i podłoża. Wiesz już, kiedy siać paprykę, dlatego w dalszej części artykułu dowiesz się, jak wygląda uprawa, sadzenie i hodowla papryki.
Uprawa i hodowla papryki
Znacznie łatwiejszą uprawą papryki jest uprawa pod osłonami niż w gruncie, ponieważ wtedy prościej jest zapewnić dogodne warunki do wzrostu i rozwoju papryki. Papryka nie ma odporności na niskie temperatury, dlatego też uprawia się ją jedynie z rozsady. Nasiona wysiewa się w marcu, a następnie pikuje do doniczek, kiedy siewki będą posiadały od 2 do 4 liści. Samodzielna hodowla jest dosyć trudna, ponieważ papryka jest wymagającą rośliną. Musi mieć zapewnioną dużą wilgotność, światło i ciepło. Hodowla prowadzona pod osłonami rozpoczyna się od wysadzania na początku maja. Należy zachować odległość pomiędzy sadzonkami od 30 do 40 cm. Kiedy posadzimy sadzonki, należy je obficie podlać. W celu utrzymania dużej wilgotności i temperatury powinno wyściółkować się glebę słomą lub włókniną. Taka czynność jest prewencyjnym działaniem przeciw rozwojowi chwastów. W okresie owocowania paprykę należy regularnie podlewać oraz zapewnić jej duży dostęp do światła. Sadzenie papryki nie jest trudnym procesem, jednak po nim, należy pamiętać o nawożeniu wieloskładnikowym. Papryka nie znosi suszy, dlatego też jej hodowla i uprawa są dosyć wymagające. Tej rośliny nie potrafi uprawiać każdy laik ogrodnictwa. W okresie owocowania, czyli w lipcu i sierpniu, powinno się obficie podlewać rośliny. Nadmierne podlewanie w czasie pierwszych tygodni wzrostu, będzie miało odzwierciedlenie w rzeczywistości – zauważymy nadmierny wzrost masy zielonej. Mogą one też załamywać się pod własnym ciężarem.
Sadzenie to jeden z początkowych etapów uprawy i hodowli papryki, jednak kiedy dokonuje się zbioru warzyw? Ten proces przypada na początek sierpnia. Zbiera się je etapami – wtedy, kiedy papryka jest dojrzała, czyli posiada odpowiednie wybarwienie dla danej odmiany. Zbiory przeprowadza się, aż do pierwszych przymrozków. Rośliny te nie przetrwają w ujemnych temperaturach.
Jeśli planujesz uprawę papryki w glebie, to należy wybrać odpowiednio słoneczne stanowisko i osłonięte od wiatru. Musisz zapewnić podłoże, które będzie żyzne, dobrze uprawione, posiadało odpowiednią ilość składników pokarmowych i miało dostatecznie dużą wilgotność. Między krzakami powinna być odległość ok. 40-60 cm x 30 x 40 cm. Zależne jest to od przewidywanej maksymalnej wysokości dla danej odmiany papryki. Sadzonki można posadzić do gruntu, tylko wtedy, kiedy będziemy mieć pewność, że nie będzie już przymrozków. Inaczej cała nasza praca pójdzie na marne. Tak jak w przypadku uprawy pod osłoną, tak tutaj, podłoże wokół sadzonki wyścielamy słomą, kompostem lub ciemną włókniną. Taki zabieg ogranicza parowanie wody, utrzymuje ciepłotę i zapobiega rozwojowi chwastów. Paprykę trzeba często podlewać, a także nawozić wieloskładnikowymi nawozami. Najlepsze odmiany papryki do uprawy gruntowej to np. Marta Polka, Roberta F1, Robertina, Elf Zielonki, Belladonna F1.