Strona głównaPoradyDomestos na kreta w ogrodzie. Czy jest skuteczny?

Domestos na kreta w ogrodzie. Czy jest skuteczny?

Zdeterminowany kret jest w stanie w krótkim czasie dokonać spektakularnych zmian w ogrodzie, a nawet na całej powierzchni wypielęgnowanego trawnika. W takich chwilach pierwszą myślą jest znalezienie skutecznego sposobu na pozbycie się szkodnika. Internetowe wyszukiwarki podpowiadają, że Domestos na kreta jest jednym ze skuteczniejszych sposób. Tylko czy na pewno jest to prawdą? I czy stosowanie Domestosa na krety jest humanitarną metodą pozbycia się ich z własnego terenu?

Internetowe triki: Domestos na krety

Na wielu internetowych forach dotyczących ogrodnictwa można znaleźć wpisy traktujące o skuteczności stosowania domestosa na krety. Jak spora część mocno amatorskich porad, ta dotycząca wykorzystania silnych środków chemicznych na pozbycie się zwierzaka nie tylko jest nieskuteczna, ale i niepolecana ze względu na dobro zwierzęcia. Wraz z nadejściem wiosny można znaleźć w sieci wiele wpisów mówiących o skuteczności tej metody. Z takich porad lepiej nie korzystać, ponieważ stosowanie domestosa na kreta może podpadać pod paragraf związany z ochroną zwierząt w Polsce. Za niedozwolone w tępieniu szkodników uważa się pułapki zatrzaskowe, karbid i wszelkiego rodzaju trutki, do których zdecydowanie należy dopisać środek do czyszczenia toalet. Jak w takim razie pozbyć się kreta z podwórka, aby było to zgodne z prawem i jednocześnie nie szkodziło zwierzakowi?

Domestos na kreta? Niekoniecznie

Równocześnie w Internecie można znaleźć całą masę podpowiedzi, jak w humanitarny i mało stresujący dla zwierzęcia sposób przeprowadzić go na inny teren. Wiesz już, że domestos na kreta nie sprawdzi się, czas więc poznać inne metody działania.

Jedną z najlepszych i – tym razem – skutecznych metod złapania kreta jest wykorzystanie żywołapek albo pułapek tunelowych. Zasada działania jest bardzo prosta. Pułapkę umieszcza się w ziemi, na trasie kreciego „przelotu”. Kiedy zwierzę trafi do podziemnej pułapki, otrzymujesz znak. W ten sposób kreta można bezpiecznie przenieść w dowolne inne miejsce. Dla oszczędzenia sobie nerwów warto wybrać tereny odległe o przynajmniej kilka kilometrów od własnej działki. W przeciwnym wypadku ten chroniony polskim prawem szkodnik może ponownie Cię odwiedzić.

Zamiast domestosa na kreta można zastosować inne, zapachowe odstraszacze. Wśród aromatów, za którymi te stworzenia nie przepadają, można wymienić czosnek, ziemniaki i pomidory, ale też łobodę i aksamitkę. Na wrażliwy węch kreta działa także przygotowana gnojówka z czarnego bzu – nie każdy jednak ma czas i możliwość przygotowania takiego specyfiku na krety. Można jednak wykorzystać fakt, że kret nie lubi zapachu nawet samych pędów czarnego bzu. Jeśli mocno zgniecione pędy umieścisz w kopcu, żaden kret nie przejdzie obok tego faktu obojętnie. Podobnie zadziała na nie świeża bazylia – ów ziołowy aromat nie jest ulubioną wonią także innych gatunków zwierząt, dlatego stanowi ochronę przed dodatkowymi, nieproszonymi gośćmi na Twojej działce.

W specjalistycznych sklepach dostaniesz również specjalne olejki eteryczne, silne i długo utrzymujące się w kreciej kryjówce. Ich zapach znacznie skuteczniej odstrasza te zwierzęta niż wykorzystanie domestosa na krety.

Do grupy odstraszaczy należą również odstraszacze dźwiękowe. Ślepy kret ma znacznie wrażliwsze na bodźce pozostałe zmysły – w tym właśnie słuch i węch. Dlatego zastosowanie nieprzyjemnych dlań wibracji i ultradźwięków może załatwić sprawę.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze